Emziren Anneler Neler Yemeli? Emzirirken Beslenme Önerileri

NAVİGASYONEmzirirken BeslenmeEmzirirken Ne Yenmelidir?Emziren Annelere Beslenme Önerileri Emzirme döneminde annelerin nasıl beslenmekte olduğu bebeğin de sağlık durumu ve vücut işlevlerinin düzgün çalışması için gerekli besin değerlerini sağlama amacıyla oldukça önemlidir. Birçok annenin emzirme döneminde ne yemesi gerektiği konusunda endişeleri olduğu görülmektedir. Bu nedenle emzirme döneminde beslenme hakkında merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yazımızdan öğrenebilirsiniz. Emzirirken […]

26.07.2018 - 23:59
27.07.2018 - 16:57
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Emzirme döneminde annelerin nasıl beslenmekte olduğu bebeğin de sağlık durumu ve vücut işlevlerinin düzgün çalışması için gerekli besin değerlerini sağlama amacıyla oldukça önemlidir. Birçok annenin emzirme döneminde ne yemesi gerektiği konusunda endişeleri olduğu görülmektedir. Bu nedenle emzirme döneminde beslenme hakkında merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Emzirirken Beslenme

Emzirirken Beslenme

Annenin emzirdiği dönemde vücut sağlığının en üst seviyede olmak ve aynı anda kilo kontrolü sağlamak adına çok sayıda ve farklı gruplardan besinlere ihtiyacı vardır. Emzirirken beslenme konusunda dikkatli olunmasının nedeni anne sağlığının direkt olarak bebek gelişimi fizyolojisini de etkilemesinden ileri gelmektedir.

Birçok anne emzirme döneminde yeme miktarına dikkat etse de önemli olan miktarı kadar ne yendiğidir. Bebeğini emzirmekte olan anneler daha sık açlık hisseder ancak doğru şekilde beslendiği takdirde hamilelik öncesi kilosuna geri dönmesi mümkündür. Hamilelikte doğru bilinen yanlışlar arasında fazla yemenin gerekli olduğu yer alsa da hem bu dönemde hem de emzirmede metabolizmayı hızlı tutmak ve kilo alımını engellemek için gün içinde 5 öğün şeklinde beslenilmesi ancak porsiyon küçültülmesi uygundur. Bu sayede vücut yağ depolamak yerine metabolizmayı aktif tutarak hızlı bir sindirim sistemi kullanır.

Emzirirken Beslenme

Emzirirken Beslenme

Emzirirken Ne Yenmelidir?

Emzirme döneminde yenmesi şart olan belli başlı besin grupları mevcuttur. Bu türlerin başında gelen meyve ve sebzeler mevsimine uygun ve taze olarak seçildiği takdirde büyük birer destekleyici ve düzenleyici görevi görür. Meyveleri kabuğuyla birlikte, sebzeleri çiğ ya da buharda pişmiş olarak tüketerek hem daha az kalori hem de daha çok lif almak mümkündür.

Emziren annelerin beslenmesi için bir diğer önemli besin grubu da şüphesiz süt ve süt ürünleridir. Haftanın ardışık beş günü içerisinde üç ya da dördünde alınması gereken süt ürünlerini bu şekilde düzenli olarak tüketmek, bebeklerin kemik gelişimine fayda sağlarken annenin B1, B2 ve D vitaminleri ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur. Fazla kalori almamak adına bu besin grubunun düşük yağlı seçenekleri tercih edilmelidir.

Emzirme döneminde balık tüketmek iyot alarak bebeğin serebral gelişim sürecinin desteklenmesi sağlanabilir. Bu amaçla hafta içinde 3 ya da 4 öğün balık tüketmek gerektiği unutulmamalıdır. Uskumru, sardalya ve hamsi gibi mavi balık türleri, emziren annelere önerilen omega 3 içeriği yüksek balıklardır.

Emzirirken Beslenme

Emzirirken Su Tüketmek

Yağ içeriği düşük proteinler almak kas liflerinin yapımı için oldukça önemlidir. Bu grup içerisinde tavuk, hindi, sığır etleri yer almakta ve bu etlerin derisiz, yağsız olarak pişirilmesi önerilmektedir.

Dengeli ve düzenli beslenmenin emziren anneler için önemi unutulan bir diğer faydası da doğum sonrası depresyon için önemli bir önlem ve destek aracı olduğudur.

Yoğun bir protein kaynağı olarak bildiğimiz yumurtanın ise haftada 3 kez tüketilmesi önerilir. Emziren anneler ne yemeli sorusunun görüldüğü gibi geniş bir seçenek ağıyla yanıtlanması mümkündür.

Emziren Annelere Beslenme Önerileri

Emzirme sürecinde anne sütünün %87 oranında sudan oluştuğu unutulmamalı ve günde en az iki litre su tüketilmelidir. Ayrıca emzirmeyle seviyesi yükselen oksitosin hormonu annede susuzluk hissine yol açmaktadır. Gıda boyası, alkol ve kafein içeren hazır içecek ve yiyeceklerden uzak durulmalı, hamur işi tüketimine bu dönemde ara verilerek kilo kontrolüne dikkat edilmelidir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim