1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bebeğiniz ve Sağlığı için Emzik Kullanımı Hakkında Tüm Merak Edilenler
Bebeğiniz ve Sağlığı için Emzik Kullanımı Hakkında Tüm Merak Edilenler

Bebeğiniz ve Sağlığı için Emzik Kullanımı Hakkında Tüm Merak Edilenler

A+A-

Henüz anne karnında olduğu günlerde bile emme refleksine sahip olan bebeklerin, ulstrason görüntülerinde kendi parmaklarını emdiği görülebilir. Doğum sonrasında da bu refleksi kullanarak beslenmesine devam eden bebekler için anneleriyle kurduğu bu bağ haricinde emzik kullanma ihtiyacı olduğu da görülür. Emzik kullanımı hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Emzik Neden Kullanılır?

Emme refleksiyle doğan ve bu refleksin anneleri ile bağ kurmasını sağlayan bebekler, ağlama, huzursuzlanma anlarında annelerini yanında hissetmek isterler. Bu anlarda bebekleri kandırarak sakinleştirmek için emzik kullanmaksa oldukça yaygın bir yöntemdir.

Bebeğinizin emmesi esnasında hangi pozisyonun tercih edilmesi gerektiğini öğrenmek için Bebeğinizi Emzirmek için En İdeal Pozisyon Hangisidir? yazımıza göz atmayı unutmayın.

Emziklerin bilinçli kullanılması, bebeklerde uzun ya da kısa sürede görülebilecek problemleri engellemek açısından oldukça önemli olmakla birlikte, annelerini yanında isteyen bebeklere bu hissi vermek için pratik bir araç olduğu da yadsınamaz bir gerçektir.

Emzik Kullanırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yenidoğan emzik seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken öncelikli konu emziğin ağız için doğru boyutta olmasıdır. Emzik alırken ambalaj üzerinde görülebileceği üzere markalar farklı yaş grupları için farklı boyutlarda emzikler üretmekte, kendi bebeğinizin ay grubunu göz önünde bulundurarak tercih yapmalısınız.

Emzikler ortodontik ve düz emzik olarak iki alt gruba ayrılır. Birçok anne ortodontik olanları bebeğinizin dişlerinin gelişimini ve ağız içerisi konforunu düşünerek tercih etmekte ancak bu ürünlerin düşünüldüğü bir etkisi olmamaktadır. Emzik tercih ederken bebeğinizin hangi üründe daha rahat olduğu gözlemlenerek tercih yapılmalı, modellerin üstünlüğünü ispat eden herhangi bir çalışma olmadığı unutulmamalıdır.

Bebeklerde emzik kullanımı için iki malzeme seçeneğiniz olduğu bilinmelidir. Kauçuk ve silikon olarak ikiye ayrılan emziklerin silikon olanı alerjiye yol açmaması nedeniyle daha güvenli olurken kauçuk malzemelerse daha yumuşak olması nedeniyle bebek ağzına daha iyi uyum sağlayacaktır.

Emzik alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer madde de içeriğinde BPA ve PVC olmamasına özen göstermektir.

Hijyen açısından emzik kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında emziğin yumuşak kısmının elle tutulması yer almaktadır. Elleriniz ne derece temiz olursa olsun ağza denk gelen kısmından tutmamalı, yere düşen emzik dezenfekte edilmeden bebeğe geri verilmemeli, bunun için suda kaynatılması gerekmektedir.

Çatlağı ya da yırtığı olan emziklerde bebeklerin dillerine tahrişe ya da sıkışmaya yol açabilmesi gibi bir ihtimal olduğu görülmüş, bu nedenle hasarlı emziklerin kullanılmaması gerektiğine karar verilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.