Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Emniyet Kemeri Nedir? Emniyet Kemeri Takmanın Önemi 

Bir araç içerisinde bulunan ve genelde üç sabit noktası olan emniyet kemeri bizleri şiddetli bir kaza esnasında araç içerisinde dışarı fırlamamızı engellediği gibi doğru bir pozisyonda yolculuk yapmamızı da sağlamaktadır. 
Son Güncelleme:
 Emniyet Kemeri Nedir? Emniyet Kemeri Takmanın Önemi 

Araç içerisinde can kurtaran bir önlem olan emniyet kemeri günümüzde halen bazı kişiler tarafından kullanılmamaktadır. Ancak son gelen istatistiklerde sık sık emniyet kemerinin öneminden bahsedilirken can güvenliği konusunda bazı tanıtımlarda yapılmaktadır. 

 Emniyet Kemeri Nedir? 

 Çarpışma esnasında istenmeyen bir şekilde kontrol dışı hareketliliği kısıtlayarak yolcuyu ve yolcuları koruyan araca daha önceden monte edilmiş güvenlik tedbiri emniyet kemeri olarak lanse edilir.  

20. yüzyılda uzmanlar yaptıkları araştırmalar neticesinde herhangi bir kaza esnasında araç içersindeki yolcuların yaralandıklarını ve buna bağlı olarak dadireksiyon, gösterge paneli vb. gibi iç kısımlarınaçarpma sonucunda hayatlarını kaybettiklerini gördüler. Ani durma sonrasında ya da çarpma esnasında araç içerisinde bulunan yolcuların hayatlarını koruma adına yeni şeyler düşünürken ortaya emniyet kemeri ile önlem çabaları çıktı. 

 Emniyet Kemeri İle İlgili Bazı İstatistikler 

 Emniyet kemeri doğru kullanıldığı takdirde hayat kurtarmaktadır. Kazalarda ön koltuklarda bulunan yolcuların ölümcül bir kaza riski yüzde 45, yaralanma riski ise emniyet kemeri sayesinde yüzde 50 civarında azaltılır. 

 Binek araçlarda emniyet kemerinin kullanımı milyonlarca insanın canını korumuştur. 2017 yılındaki bir istatistiğe göre genç nüfusun yüzde 6 kadarının emniyet kemeri kullanmadığı ve bu sayının her geçen gün daha da arttığı belirlendi. Bununla beraber ileri derecedeki bir kaza anında emniyet kemeri takmayan yolcuların araç içerisinde fırlama ihtimalinin 30 kat daha fazla olduğu da belirlendi. 

 Emniyet Kemeri Takmanın Avantajları 

 Tehlikeleri oldukça azalttığı gibi yolcuların daha doğru bir pozisyonda araç içerisinde oturmalarını da sağlamaktadır. Rollover gibi olaylar esnasında yolcuları korurken ani durma ya da çarpışma sırasında insan vücudundaki sarsıntıları kademe kademe azaltarak kazada araçtan dışarı fırlamalarını engellemektedir. 

 Modern araçlarda genelde üç nokta emniyet kemeri tipi vardır. Bu emniyet kemeri araç içerisinde üç noktadan sabitlenmiştir. İlk sabit baş hizasında kolon kısmında, ikinci sabit yer koltuk yanında ve üçüncü sabit ise emniyet kemerini taktığımız bölgede bulunmaktadır.  


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap