Ekonomi

Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Ülkemizde yaklaşık 11 milyon emekli yaşıyor. Emekli maaşı olarak aldıkları ve aynı zamanda devlet güvencesinde olan emekli maaşları, kredi veren tüm kuruluşlar açısından da güvenilir müşteriler olarak görülmelerine sebep oluyor. Bu bakış açısıyla değerlendirildiğinde, bankaların maaşlarını kendilerinden alması için, emeklilere hazırladıkları çeşitli kampanyalar bulunuyor. Bununla birlikte ekonomik olarak geçmişte yaşanan birkaç kriz sırasında, bankalar ile emeklilerin karşı karşıya gelmesine neden olan bir takım olaylar yaşanmıştı. Bu duruma paralel olarak emeklilerin kredi çekebilme sınırları, ödeme güçleriyle doğru orantılı bir şekilde yasalar tarafından düzenlendi. 

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir? 

Yapılan düzenlemeler ve çıkarılan yasalar kapsamında emekliler, çekmek istedikleri kredinin aylık ödemelerinin maaşlarının %60’ ını geçmemesi kaydıyla kredi çekebilirler. Yaşam standardı olarak adlandırılan bu uygulamayla, emekliler kredi ödedikleri zaman diliminde bile, zaruri ihtiyaçlarını karşılayacak kadar maaşlarını almaları planına dayanıyor. Örneklemek gerekirse 1500 TL emekli maaşı alan bir emeklinin aylık olarak ödeyebileceği kredi ödemesi miktarı 750 TL dir.

Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Buna göre çeşitli vadelerde değişen miktarlarda aylık ödemesi 750 TL yi geçmeyecek şekilde kredi kullanabilirler. Kullanılmak istenen kredinin aylık ödeme miktarı 750 TL’yi geçtiği zaman, yasal olarak bu kredi onaylanmaz. Bununla birlikte yaşam standardına göre, maaş miktarına göre uygulanan %60 lık bu oran, bankalar tarafından çeşitli şekillerde uygulamaya konulabilir. Bazı bankalar yaşam standardı oranını %60 olarak uygularken, bazı bankalar ise %50 veya % 40 olarak ya da daha altında bir oranda verdikleri krediler için uygulama hakkına sahip. 

Emekliler Nasıl Kredi Çekebilir? 

Emekliler bankaların hazırladıkları çeşitli kampanyalar dahilinde maaşlarını çektikleri bankalardan çok daha kolay olmak üzere emekli kredisi kullanabilirler. Ancak maaşın çekildiği bankadan değil de başka bankalardan kredi kullanılmak istenmesi halinde, bankanın talep edeceği belgelerin hazırlanmasını takiben kredi başvurusu yapabilirler. Hemen her banka emekliler için maaşlarının aylık tutarının 10 katına kadar krediyi doğrudan emekli kredisi olarak sunuyor.  

 Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Önceleri herhangi bir sınır bulunmazken, son düzenlemelerle 65-75 yaş aralığında ki emekliler, ihtiyaç duyduklarında kolaylıkla kredi kullanabiliyor. Bununla birlikte 75 yaşın üzerinde olan emeklilere artık sistem gereği hemen hiçbir banka kredi vermiyor. Doğruluğu tartışılır bir uygulama olmakla birlikte, yasalarla bu konu düzenlenmiş durumda. Kredi vermeye en uygun emekli yaş grubu olarak 65 ile 75 görülüyor. 65 yaşın altında ki emeklilerde yine kolay bir şekilde kredi çekebiliyorlar. 

Emekliler İçin Faizsiz Kredi

11 Milyon rakamına ulaşmış olan emekli sayısının yaşadığı ekonomik güçlükler, Sosyal Güvenlik sistemimizin henüz yeterli hizmeti verememesinden kaynaklanıyor. Bu kapsamda sürekli yeniden yapılanmalar ve iyileştirmeler yapılarak emeklilerimizin günümüz şartlarına daha uygun olanaklara sahip olmasına çalışılıyor. Yine bu kapsamda son dönemde hazırlığı yapılan bir uygulamayla, her emekli maaşlarını aldıkları bankalardan, maaşlarının aylık tutarının 10 katına kadar krediyi faizsiz emekli kredisi olarak çekebilecek. Çekilen kredinin aylık ödemeleri maaşlarından otomatik olarak kesilecek ve çekilen kredinin vadesi 48 aya kadar olabilecek. Bu konuda yapılan çalışmalar, yakın bir gelecekte devlet bankalarından başlayarak tüm bankalara yayılarak uygulamaya başlanmasını hedefliyor.  

 Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

[ilgiliicerik icerik_id=”11988″]

Henüz net bir tarih olmasa da, ilgili bakanlıkların faizsiz emekli kredisi üzerinde yoğun çalışmalar yaptığı kamuoyuna duyuruldu. Bu sayede en son yapılan maaş promosyonunun arkasından, emeklilerin ekonomik olarak nefes alması planlanıyor. Emeklilerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi kapsamında yeni çalışmalar ve hazırlıklar ise devam ediyor. Emekliye verilecek faizsiz kredilerin bu yıl içerisinde uygulamaya konulması konusunda çalışmaların sürdüğü kamuoyuna duyurulmuş durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu