1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Emboli Neden olur? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Her Şey
Emboli Neden olur? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Her Şey

Emboli Neden olur? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Her Şey

A+A-

Emboli durumu arterlerin işlevini yerine getirememesi sonucu görülmektedir. Çeşitli nedenlerden ötürü görülen kan pıhtılarına da emboli adı verilmektedir. Bu pıhtıların görüldüğü yerlere göre hastalığın belirtilerinde farklılıklar görülmektedir. Emboli durumunun nerede görüldüğüne bağlı olarak tedavide de farklılıklar görülebilmektedir. Hastalığın belirtileri, türleri ve tedavi yöntemleri hakkında tüm detaylar yazımızda.

Emboli Nedir?

Emboli durumu bazı belirtilerin aynı olmasından ötürü tromboz durumu ile benzerlik gösterebilmektedir. Ancak bu 2 hastalık birbirinden tamamen farklıdır. Hastalık görüldüğü bölgeye göre isimlendirilmektedir. Bunlar aşağıda belirtilmektedir.

  1. Akciğer atadamarının tıkanması sonucu akciğer embolisi görülmektedir. Bu damar akciğer besleyen önemli bir bağlantı olma özelliği taşıdığından hayati risk taşıyan bir durumdur.
  2. Embolinin beyin bölgesinde oluşması durumunda, kişide bulanık görme, yorgunluk, baş dönmesi ya da geçici inme durumları görülebilmektedir. Bazı durumlarda oluşan felç kalıcıdır.
  3. Aşırı kilo sorunu yaşayan kişilerde görülen yağ embolisi, kemik iliği parçaları tarafından damarların tıkanması söz konusudur. Bu durumda en çok görülen belirtiler ödem ve hareket kaybıdır.

Damarların tıkanması sonucu, vücuttaki kan akış hızında azalmalar görülmektedir. Bu durum, bazı işlevsel aksaklıkların görülmesine de neden olmaktadır. Bu amaçla kişiye çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Hastalığın kontrol altına alınması için acele edilmesi, bazı riskli durumların görülmesini engellemektedir.

Ameliyat uygulandığı durumlar şunlardır;

Bazı durumlarda pıhtı hayati risk taşıyan bölgelerde bulunmaktadır. Bu durumda, kan sulandırıcı özellikte ilaçlar kullanılmamakta ve ameliyatla pıhtı alımı gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, hastalık çeşitli organları etkilemektedir. Bu nedenle hastaya cerrahi müdahale uygulama yapılabilmektedir.

  • Arterde kesim uygulaması ile yabancı cisim çıkarılmaktadır.
  • Damar filtresi takılarak, pıhtının başka bölgelere ulaşması engellenmektedir.

Hastalığın birçok türü olduğundan ilaç ve ameliyat tedavilerinin yanı sıra başka yöntemlerde bulunmaktadır. Dalgıçların yaşadığı embolinin tedavisi için özel basın odalarında tedavi sağlanmaktadır. Emboli durumu için erken teşhis oldukça elzem bir noktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.