Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Elma sirkesi ve karbonatla yapılan doğal diş beyazlatma dişlere zarar veriyor

Doğal diş beyazlatma yöntemleri zaman zaman vatandaşlar tarafından yoğun olarak araştırılıyor. Ancak bazı ev yapımı malzemelerle yapılan diş beyazlatma işleminin dişlere zarar verdiği ortaya çıktı. Konu hakkında açıklama yapan Diş Hekimi Burak Gümüştaş, kontrolsüz yapılan diş beyazlatma işleminin yarardan çok zararı neden olacağını söyledi. Gümüştaş özellikle evde kullanılan karbonat, elma sirkesi gibi malzemelerle diş fırçalamanın çeşitlere yol açacağını dile getirdi.
Eklenme:
 Elma sirkesi ve karbonatla yapılan doğal diş beyazlatma dişlere zarar veriyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Diş Tedavisi Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Burak Gümüştaş, bilinçsiz şekilde evde yapılan diş beyazlatma uygulamalarının yarardan çok zararı neden olacağını söyledi. Diş beyazlatma uygulamasının mutlaka hekim kontrolünde yapılması gerektiğini söyleyen Gümüştaş, kontrolsüz yapılan bu işlemin dişlere zarar verdiğini ifade etti. Özellikle tezgah üstü satılan diş beyazlatma adı altında kullanılan ürünlerin de çok zararlı olduğuna dikkat çeken Gümüştaş, evde kullanabilecek en güvenli diş beyazlatma yönteminin diş macunu olduğunu ifade etti.

Karbonat ve sirke kullanmayın

Gümüştaş açıklamasının devamında vatandaşların evde kullandığı diş beyazlatma tozu, diş tozu, elma sirkesi ve karbonat gibi malzemelerle dişlerin fırçalanmasının dış yüzeyinde çizikler oluşmasına neden olduğunu dile getirdi. Bu çiziklerin uzun vadede renklendirici maddelerin tutumu ile daha da sarı görünümde dişleri neden olabileceğini belirten Gümüştaş, internette çamaşır suyu ile beyazlatma yapıldığına dair bilgiler ve dolaştığını ve çamaşır suyunun dişler üzerinde beyazlatıcı herhangi bir özelliği olmadığını söyledi. Kimyasal yapısı gereği çamaşır suyunun çok kostik bir bileşik olduğunu belirten Gümüştaş, ağız mukozası üzerinde yüksek konsantrasyonlu kostik maddelerin çok ciddi yanıklara yol açabileceğini ifade etti.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Güçlü bağışıklık için 7 doğal öneri
2 10 2020 - 09:21
Sağlıklı yaşam için sofranızdan eksik etmemeniz gereken 10 besin
29 09 2020 - 16:51
Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları
29 09 2020 - 16:37
Meyve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler
23 09 2020 - 09:13
Evde diş beyazlatmak için doğal çözümler
22 09 2020 - 13:49
Asitli içeceklerin hiç duymadığınız zararları
20 09 2020 - 18:42
Yorum Yap