Elektronik ürünler için taksit sayısı artırılıyor

Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenleme ile getirilen taksit kısıtlama uygulamasında bugün tüketiciler için müjdeli bir haber geldi.  BDDK tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte elektronik eşyalar için kredi kartı ile yapılan alışverişlerde taksit sayısının artırılmasına karar verildi. BDDK tarafından 12 haziran tarihinde yapılan düzenleme ile artık elektronik eşyalar da taksit sayısı 12 aya kadar çıkmış olacak. […]

13.06.2019 - 15:04
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenleme ile getirilen taksit kısıtlama uygulamasında bugün tüketiciler için müjdeli bir haber geldi.  BDDK tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte elektronik eşyalar için kredi kartı ile yapılan alışverişlerde taksit sayısının artırılmasına karar verildi. BDDK tarafından 12 haziran tarihinde yapılan düzenleme ile artık elektronik eşyalar da taksit sayısı 12 aya kadar çıkmış olacak.

Elektronik Ürünler için Taksit Sayısı Düzenlendi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurulunun 12 haziran 2019 tarihli ve 8385 sayılı kararı ile elektronik eşya alışverişlerinde taksit sayısı 3 aydan 6 aya çıkarılmış oldu. Ayrıca televizyon gibi ürünlerde 3500 TL ve üzeri fiyatlarda taksit sayısı 9 aydan 12 aya çıkarılmış oldu.

NOT : Yapılan yeni düzenleme ile kurumsal kredi kartlarının genel taksit sınırı 12 aydan 18 aya çıkarıldı!

MOBİLYA VE ELEKTRİKLİ EŞYALARI DA KAPSIYOR

BDDK tarafından yapılan yeni düzenleme taksit sayılarında önemli değişiklikler içeriyor. Elektronik eşyalar dışında mobilya ve elektrikli eşya alımlarında da taksit sayılarında değişiklikler oldu. Bu ürünlerde taksit sayısı 12 aydan 18 aya kadar çıkarıldı. Aynı zaman da veri ödemeleri 9 aydan 12 aya, hava yolları ve konaklama gibi yurt içi seyahat işlemlerinde ise taksit sayısı 9 aydan 12 aya çıkarıldı.

Alışveriş taksitlerinin artırılmasına yönelik BDDK tarafından yapılan resmi açıklama;

“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 12/06/2019 tarihli ve 8385 sayılı kararı ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26’ncı maddesinin yedinci fıkrası uyarınca, 11/01/2019 tarihli ve 8198 sayılı Kurul Kararı ile belirlenen kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin; mobilya alımlarında on iki aydan on sekiz aya, elektronik eşya alımlarında üç aydan altı aya, fiyatı 3 bin 500 Türk Lirası’na kadar olan televizyon alımlarında dokuz aydan on iki aya, havayolları ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda dokuz aydan on iki aya, vergi ödemelerinde dokuz aydan on iki aya, elektrikli eşya alımlarında on iki aydan on sekiz aya, kurumsal kredi kartlarındaki genel taksit sınırının ise on iki aydan on sekiz aya çıkarılmasına karar verilmiştir.”

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim