Teknoloji

Sıvı Teması Elektronik Cihazlara Nasıl Zarar Verir?

Su temasının elektronik cihazlara zarar verdiği aslında herkes tarafından biliniyor fakat bunun nasıl meydana geldiği, elektronik parçalara nasıl işlediği net şekilde bilinmiyor. Bu yazımızda da sıvı temasının elektronik ürünlere nasıl zarar verdiğini, kaza durumunda nasıl müdahale edeceğinizi anlatacağız.

Sıvı Teması Elektronik Cihazlara Nasıl Zarar Verir?

Elektronik Cihazlarda Sıvı Teması

Sıvı Teması Elektronik Cihazlara Zarar Verir mi?

Örnek olarak su temasının bir akıllı telefona nasıl zarar verdiğini inceleyelim. Diyelim ki kazara telefonunuzu suyun içine düşürdünüz ve cihazınız sonunda zarar gördü, çalışmaz hale geldi ve tamamen işlevini kaybetti. Peki bu hasar tam olarak nasıl gerçekleşiyor?

İlginçtir ki aslında elektronik cihazlara hasar veren suyun kendisi değil, sudaki mikroskobik boyutlardaki katkı maddeleri ve iyonlardır. Bu iyonlar bir tür zincir oluşturarak birbirine bağlanır ve iki ucu da birbiriyle temasa girerse telefona ulaşırlar. Eğer telefonu açarsanız da olmaması gereken bir yere elektrik akımı gider ve sonucunda kısa devre oluştururak cihaza zarar verir. Yani su temasının her zaman elektronik cihazları bozmamasının sebebi budur.

Saf Su Neden Elektronik Eşyalara Zarar Vermez?

Diğer yandan saf su elektronik eşyalara zarar vermez. Suyu bir kağıt parçası üzerine döktüğünüzde kağıt tamamen kullanılmaz hâle gelir fakat aynı durum elektronikte geçerli değildir.

Teknik olarak telefonunuzu kapatabilir, suyu temizleyebilir ve ardından kurumasını bekleyerek cihazınızı tekrar açabilirsiniz. Kimi zaman hiçbir şey olmamış gibi de çalışmaya devam eder. Bunu yapmanızı pek tavsiye etmesek de, pratikte mümkündür. Aynı şey yanlışlıkla cebinizdeki USB diskleri yıkadığınızda da yaşanır ve cihaz çalışmaya devam eder.

Daha önce bahsettiğimiz gibi, elektroniğe zarar veren suyun kendisi değildir. Asıl zararı çözülen tuzdan meydana gelen iyonlar verir. Bunu kanıtlamak için çeşitli deneyler yapılmıştır. Örneğin yüzde 100 saflıkta su açık haldeyken telefonun üzerine döküldüğünde teorik olarak hiçbir sorun yaşanmaz. Çünkü elektriğe yol açıp oradan da kısa devre oluşturacak iyonlar bulunmamaktadır.

Dolayısıyla diyebiliriz ki elektroniklere zarar veren su değil, içinde yer alan çözelti ve iyonlardır.

Sıvı Teması Elektronik Cihazlara Nasıl Zarar Verir?

Su Korozyonuna Dikkat Edin

Diyelim ki yüzerken telefonunuzu cebinizde unuttunuz ve yine de çalışmaya devam ediyor. Fakat bu sorun olmadığı anlamına gelmiyor çünkü elektronik eşyalara aynı zamanda sudan kaynaklı korozyon – yıpranma da zarar verebilir.

Korozyon biraz daha sinsi ve sessiz ilerler çünkü su temasından sonra telefonunuz çalışmaya devam eder fakat dışta başlayan korozyon yavaş yavaş cihazın içine temas ederek bozulmaya yol açar. Korozyon da bir nevi kimyasal etkileşim sonucu oluşur. Suyun içindeki mineral ve diğer maddeler devre tahtası üzerindeki demirle temasa geçince bozulma yavaş yavaş başlar.

Korozyona en iyi örnek olarak arabalardaki paslanmayı gösterebiliriz. Metal, su ve oksijenle temas edince yavaş yavaş araçlar paslanmaya başlar ve rengi değişir. Su temasından sonra benzer bir durum akıllı telefonlarda da yaşanır.

Telefon Sıvı Temasından Nasıl Korunur?

Telefonunuzu yüzeyken cebinizde unuttuysanız ya da başka bir şekilde sıvı temasına maruz kaldıysa kısa devre ihtimalini engellemek için bir an önce kapatmalısınız. Bu tip durumlarda pek çok kullanıcı paniğe kapılıyor ve telefonunu tekrar açıp çalıştırmayı deniyor. Fakat aslında yapmanız gereken son şey bu olacaktır.

Cihazı kapattıktan sonra batarya, SIM kartı gibi çıkarabileceğiniz tüm parçaları çıkarın. Bu bölgelere de su kaçabileceği için temizleme işlemi daha kolay olacaktır. Bu noktadan sonra da elektronik cihazınızda kalan suyu çıkarabildiğiniz kadar çıkarın. Üfleyebilir ya da sallayabilirsiniz fakat en iyi seçenek cihazın parçalarını sökmek, daha kolay temizlemek olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu