Elektrikli Kaykay (Hoverboard) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

NAVİGASYONElektrik Kaykay Nedir?Elektrikli Kaykayın ÖzellikleriElektrikli Kaykayla İlgili Bilgiler Elektrikli kaykaylar, özellikle son yıllarda genç kesim tarafından beğenilen ve zevkle kullanılan bir araçtır. Şehir içerisinde kullanılabilen bu pratik araç, kendi kendisinin dengesini sağlıyor. Her ne kadar bozuk yollarda kullanılması biraz zor olsa da engebeli yollarda da kullanılabilecek bir tasarıma sahip. Bununla beraber elektrikli kaykayın ne kadar […]

02.08.2018 - 23:20
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Elektrikli kaykaylar, özellikle son yıllarda genç kesim tarafından beğenilen ve zevkle kullanılan bir araçtır. Şehir içerisinde kullanılabilen bu pratik araç, kendi kendisinin dengesini sağlıyor. Her ne kadar bozuk yollarda kullanılması biraz zor olsa da engebeli yollarda da kullanılabilecek bir tasarıma sahip. Bununla beraber elektrikli kaykayın ne kadar gerekli ve güvenli olduğu hala bir tartışma konusu. Bazı insanlara göre yürümek gibi sağlıklı bir aktiviteyi yapmaya engel olan bu araçlar özellikle kullanan küçük ya da genç yaştaki bireyler için sağlıksız olabiliyor.

Elektrik Kaykay Nedir?

Elektrikli kaykay yani hoverboard, ilk tasarımı 2014 senesinde Çinli firma “Chic Intelligent Technologies” tarafından yapılmış olan bir cihazdır. 2015 senesinde Amerika’da popüler olmaya başladı. Elektrikli kaykaylar şarj edilebilir batarya ve piller ile çalışıyor. İç mekanizması ise sürücünün üzerinde durduğu zaman dengelemeyi yapacak bir algoritma ile çalışmaktadır.

Elektrikli Kaykayın Özellikleri

Hoverboard, enerjisini içinde bulunan bir bataryadan alıyor. Bu batarya ise standart bir ev prizinde şarj edilebiliyor. Bu kaykaylar dengesini ise içerisinde bulunan jiroskopların yardımıyla sağlamakta. Bu jiroskoplar bir nevi disk şeklindedir ve çalışma prensibi ise açısal momentumdan gelmektedir. Standart bir elektrikli kaykay saate 20 ya da 40 km hız yapabilmektedir. Menzilleri ise 10 ya da 30 km arasında değişiyor. Bazı modelleri ise 20 dereceye varan yokuşları çıkabilmekte. Genellikle 1, 2 veya 4 tekerleğe sahipler ancak en sık kullanılan 2 tekerlekli modellerdir. Ağırlıkları ise 10 ya da 15 kg arasında modele göre değişiklik göstermektedir. Sürmek için ise gitmek istenen yere doğru hafifçe eğilmek ya da dönmek yeterli gelmektedir. Elektrikli kaykayın hızını ayarlayan yapılar ise üzerindeki sensörlerdir. Gidilen yüzeydeki engebe seviyesine bakılarak hızını ayarlar. Standart bir elektrikli kaykay 100 ya da 140 kg taşıyabilmektedir. Ancak her sürücü gerekli koruyucu kıyafetleri giymelidir.

Elektrikli Kaykayla İlgili Bilgiler

  • Elektrikli kaykay seçerken kaliteli bir batarya modelinin olmasına dikkat edin. Aksi taktirde patlama gibi durumlar yaşayabilirsiniz.
  • 2015 tarihinde elektrik sisteminde ve bataryasında ola sorunlar yüzünden İngiltere’de 17.000 elektrikli kaykaya el konuldu.
  • İngiltere’de halka açık alanlarda elektrikli kaykay kullanmak yasak hale getirildi. Cadde ve kaldırımlarda hoverboard kullanımı yapılamıyor.
  • Bozuk yollarda elektrikli kaykay kullanılamıyor.
  • Elektrikli kaykay fiyatları modeli ve kalitesine bağlı olarak 700 TL ve 3.000 TL arasında değişmektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim