Fatura Kurbanı Olmamanız için Elektrik Tasarrufu Yapmanın Yolları

Kış aylarının gelmesiyle birlikte bütçesini düşünenler için önemli bir gündem haline gelen elektrik tasarrufu, basit ancak etkili ipuçları sayesinde maddi ve çevresel olarak büyük faydalar sağlayabilir. Elektrik tasarrufu nasıl yapılır konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
3 dk okuma süresi
15 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Elektrik masrafları gider bütçesi içerisinde önemli bir yer ayırmakla birlikteelektrik tasarrufuyalnızca maddi nedenlerden değil, sorumlusu olduğumuz dünya ve çevre için de önem taşıyor. Elektrik giderlerini azaltacak önlemler almaksa sanıldığından daha kolay ve daha büyük kazançlar sağlayabiliyor. Siz de elektrik giderlerinden nasıl tasarruf edebileceğinizi aşağıda yer alan yazımızda bulabilirsiniz.

elektrik tasarrufu

Maddeler Halinde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Elektrik faturasını eline aldığı anda şaşıranlardansanız, aşağıdaki ipuçlarına dikkat ederek harcamalarınızı büyük ölçüde düzenleyebilirsiniz. Yalnızca belirli uygulamalara dikkat etmek ve bazı küçük alışkanlıkları değiştirmek, elektrik giderlerinizi azaltmak için yeterli olacaktır.

AyrıcaDoğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür? yazımızı inceleyerek de tasarruf edebileceğinizi unutmayın.

Uzman Yardımı

Kısa vadede bir elektrikçiden yardım almak masrafı azaltmak yerine artıracak bir fikir gibi durabilir. Ancak uzun vadeli düşünüldüğünde elektrik giderlerini düzenlemek için işinde profesyonel bir elektrikçiden yardım almak akıllıca olacaktır.

Elektronik cihazların doğru çalıştığından emin olmak, camlarda hava kaçağı olup olmadığını kontrol ettirmek, ısıtıcıları düzelttirmek gibi küçük işlemler için tamirden sorumlu kişilerden yardım almayı deneyin ve faturalarınızı büyük ölçüde düşürün.

elektrik tasarrufu

Tasarruflu Eşyalar Almak

Yeni bir eşya almanız gerektiğinde özellikleri incelerken modern cihazların ne derece verimli olabildiğini görecekseniz. Diğer alternatiflere göre daha pahalı gibi görünse deenerji tasarruflu cihazlaralmak yine uzun vadede olumlu etkilerini göreceğiniz bir uygulama olacaktır.

Buzdolabı, derin dondurucu, klima gibi elektrikli cihazları alırken enerji verimi yüksekliğini kontrol etmenizde fayda var.

Kapı ve Pencere Yalıtımı

Dilerseniz kendiniz de yapabileceğiniz ısı yalıtımı, sıcak havalarda olduğu gibi soğuk havalarda da klimanızdan daha yüksek verim almanızı sağlar.

Evi yalıtmak için bu işi yapan uzmanlardan yardım alabileceğiniz gibi, kendiniz de yalnızca yapışkanlı şeritler, silikon tabancası ya da macun gibi basit malzemelerle hava kaçağı olduğunu tespit ettiğiniz yerleri kapatabilirsiniz.

elektrik tasarrufu

Bu pratik yöntemlerin yanı sıraenerji tasarrufuiçin perde ve halı kullandığınız alanları artırmak, panjur takmak gibi dekoratif fikirlerden de yardım alabilirsiniz.

Cihazları Doğru Kullanmak

Elektrik faturasının yüksek gelmesinin temel nedeni kullanılan elektrikli aletlerdir. Enerji verimi artırılabilecek elektrikli cihazları tespit etmek ve bu cihazları doğru şekilde kullandığınızdan emin olmak, bu çerçevede fatura düşürmenin temel kuralıdır.

Örnek vermek gerekirse buzdolabınızın arka kısmında biriken buzlar elektrik sarfiyatını artırmakta, buzları çözündürerek kullanıma devam etmek fatura üzerinde etkisini göstermektedir.

Bulaşık makinesini soğuk su seçenekleriyle kullanmak, çamaşır makinesini tamamen doldurarak çalıştırmak, ütüyü orta sıcaklıkta kullanmak, televizyonu bekleme modundan çıkarmak, eşyalarınızın fişlerini kullanmadığınız zamanlarda prizden ayırmak yapılabilecek diğer basit ipuçlarıdır.

Ampul Kullanımı

elektrik tasarrufu

Elektrik faturasını düşürmekiçin evinizde bulunan tüm ampulleri gözden geçirmeniz gerekebilir. Ampulleriniz bittiği zamanlarda LED özellikli ya da düşük enerjili olanlardan almak, veriminin artmasını ancak sarfiyatın azalmasını sağlar. LED ampuller diğerlerine göre biraz daha maliyetli görünebilir ancak dışarı ısı vermediğinden performansı daha yüksek olmakta ve on bin saate kadar dayanabilmektedir.

Çabuk Duş Almak

Duş almayı günün stresinden uzaklaşmak için iyi bir fikir olarak görüyor olabilirsiniz. Ancak duşu bir keyfe dönüştürmek ve fazla sıcak su altında uzun süre kalmak, elektrik faturasını en çok artıran nedenlerden biridir. Isıtıcınızı 40 derecede tutmaya çalışın ve duşta 7 dakikayı geçmemeye özen gösterin.

Evi Isıtmak ya da Soğutmak

Klimalar faturayı en çok yükselten etmenlerden biri olmakla birlikte, yaz kış kullanılan elektronik ürünlerdendir.

Evde bulunmadığınız zamanlarda, evi geri geldiğiniz zaman sıcak ya da serin bulmak için önceden klimayla iklimlendirmek yerine, telefon uygulamalarından yardım alarak eve gelmeden 20 dakika önce klimanızı çalıştırmaya başlayın.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com