Kadın

Doğru Elbise Seçimi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınların favori giyim parçalarından elbiseler, farklı ortamlarda eşsiz bir uyum sağlamanın anahtarı olabilir. Ancak gardıroplarımızdan eksik etmediğimiz elbiseleri seçerken bazı püf noktalarına dikkat etmek çok daha etkileyici ve ideal bir görünüm kazanmamız için önemlidir. Elbise seçimi esnasında dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda yer alan rehberimizden öğrenebilirsiniz.

 

Elbise Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elbise seçmeden önce bilinmesi gereken ilk kural kendi vücut tipimizi tanımak olmalıdır. Hangi vücut tipinin hangi elbiseyi tercih etmesi gerektiği, ideal görünümün yakalanması açısından koşulsuz bir önem arz eder. Vücut tipine göre elbise seçimi hakkındaki önemli detaylar şu şekilde özetlenebilir:

Omuz tipi göz önünde bulundurulduğunda

  • Dar omuzlu kadınlar için göğüs kısmı pileli elbiseler
  • Fazla dar omuzlu kadınlar için vatkalı elbiseler,
  • Geniş omuzlu kadınlar için fırfırlı elbiseler

önerilebilir.

Armut vücut tipine göre elbise seçerken dikkat edilmesi gereken detaylar arasında straplez yaka kesimi başı çeker. Dikkatleri üst kısma çekerek kalçanın genişliğini kamufle eden bu elbise modellerine ek olarak, armut vücut tipi kayıkçı yaka elbise modellerini de başarıyla taşıyabilirler.

Elma vücut tipine göre elbise seçerken bu defa bel kısmının kalınlığını kamufle edilmeli, yani bol inişli ve salaş elbiseler tercih edilmelidir. Düz kesim elbiseler kalça ve bel farkını daha iyi saklayacaktır.

Vücut hatları genel olarak kalın olan kadınlar için bel kıvrımını vurgulayan ve vücut detaylarını saklayan vintage tarz elbise modelleri oldukça mantıklı bir alternatif oluşturmaktadır.

İri göğüslü kadınlar içinse toparlayıcı ürünler sayesinde daha ideal ölçülere kavuşmak mümkün olmaktadır. Elbise seçerken bu vücut hatlarına sahip olan kadınların ince askılar yerine kalın kol kesimi ya da karpuz kol tercih etmeleri önerilir.

Vücut yapısı ince olan kadınlar daha alımlı görünmek adına vücudunu saran elbiseler tercih etse de bunun yerine dengelemek adın bol kesimler tercih etmelidirler. Uzun ve bol elbiseler sayesinde vücut hatları çok daha dolgun bir görünüm kazanabilir.

Bacaklarının kalın olmasından şikayetçi olan kadınlar için üst kısma dikkat çeken, göğüs kupu hareketli ve etekleri asimetrik kesimde elbiseler önerilir. Bir başka şekilde bacak boyunun kısa olmasından rahatsızlık duyanlar için de fazla desen içermeyen, mümkünse tek renk kumaşlar ve düz kesimler önerilir.

Kısa Boylular için Kurtarıcı Giyim Önerileri yazımızda konuyla ilgili detayları bulabilirsiniz.

Ayrıca genel olarak elbise seçiminde ten, saç rengini göz önünde bulundurarak kumaş seçmek ve yaşa uygun modelleri tercih etmek en çekici elbiseleri bulmanızda yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu