Sağlık

El Sağlığınız Beden Sağlığınızı İfade Ediyor

Yaşlanma belirtileri insan vücudu üzerinde ilk olarak el üzerinde ortaya çıktığı gibi aynı zamanda bazı hastalık belirtileri de el üzerinden belirti vermektedir. Uzmanlar, sağlık sorunlarına ait olan belirtilerin el üzerinde belirtiler verebileceğine dikkat çekmektedir.

El Üzerinde Görülen Belirtiler

Hastalıklar vücut içerisinde bazı organlarda belirtiler vermektedir. İç organlarda meydana gelen belirtiler aynı zamanda da vücudumuzun dışında da meydana gelmektedir. Bunların en dikkat çekenlerinden bir tanesi ise el üzerinde meydana gelen değişimlerdir. Bu değişimleri genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Avuç İçinde kızarma
  2. Avuç içlerinin terlemesi
  3. avuç içerisinde hassasiyet ve karıncalanma
  4. Aşırı el kuruluğu
  5. Ellerin istemsiz titremesi
  6. Kırılgan tırnaklar
  7. Çomak tip parmaklar
  8. Ellerin devamlı soğuk olması
  9. Tırnak üzerindeki morluklar
  10. Tırnak üzerindeki beyaz çizgiler

El Sağlığınız Beden Sağlığınızı İfade Ediyor

1.Avuç İçinde Kızarma

50 yaşını geçmiş olan bireylerde görülen avuç içerisindeki kızarıklıklar, karaciğer problemlerini ifade edebilmektedir. Kırmızı avuç içlerinin nedeni ise kan damarlarının genişlemesine yol açan hormonal bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Kızarıklıklar çoğunlukla avuç içerisinde görülmektedir. Böyle bir durumda mutlaka dahiliye doktoruna görünmeniz gerekmektedir.

2.Avuç İçinde Terleme

aşırı terleyen avuç içleri sağlığınızda bir sorun olduğunun en önemli belirtisidir. Aşırı terleme, stres ve de aşırı çalışan tiroid(hipertiroidi) nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Eğer ki aşırı alkol alımı, aşırı stres durumlarını yoluna koyduğunuz halde hala aşırı avuç içi terlemesiyle ilgili şikayetiniz varsa mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir. Doktorunuz genel muayene ve tahlil sonuçlarına bağlı olarak en doğru tanı ve tedavi yöntemini size bildirecektir.

3.Avuç İçinde Hassasiyet ve Karıncalanma

Avuç içerisinde meydana gelen karıncalanma ve aşırı hassasiyet, aplastik anemi, diyabet, karpal tünel sendromu, ven trombozu gibi durumların belirtisi olabilmektedir. Elinizde ya da kolunuzda olabileceği gibi vücudunuzda yaşadığınız hassasiyet kaybı için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

4.Aşırı El Kuruluğu

Aşırı el kuruluğu çoğunlukla yeterince bakım yapılmayan, sıvı tüketiminin az olduğu ve menapoza girmiş olan kadınlarda görülmektedir. Yeterince sıvı alamayan hücreler canlılığını kaybetmekte ve el üzerinde kurulukla belirti göstermektedir. bu belirtilerin ortadan kalkması için sıvı alımına ve nemlendirici kullanımına özen gösterilmelidir.

5.Ellerin İstemsiz Titremesi

Ellerin istemsiz bir şekilde titremesi sinirsel kaynaklı görülen bir belirtidir. Bu belirti sıklıkla, parkinson hastalığı, B grubu vitamin eksikliği, stres kaynaklı ve sinirsel olarak ortaya çıkmaktadır. el titremesi gibi bir durumla karşı karşıya olan birey hayat tarzını, beslenme düzenini hızlı bir şekilde yoluna koymalı, alkol ve kahveyi azaltmalı ve kısa zamanda doktora görünmelidir.

6.Kırılgan Tırnaklar

Kırılgan tırnaklar, düzensiz hayat tarzında yaşayan insanlarda sık görülen bir durumdur. tırnaklarınız çok çabuk kırılıyorsa eğer bu çinko eksikliğinden ve dengesiz beslenmeden kaynaklanmaktadır. Tırnak kırılması için bitkisel çözümler bu konuda size yardımcı olabilir.

7.Çomak Tip Parmaklar

Çomak tip parmaklar, tırnakların ve parmakların aşırı şiş olarak görüldüğü bir durumdur. Bu belirti oksijenlenmenin yeterli şekilde yapılamadığını, akciğer kanserini ya da kalp hastalığının belirtisi olabildiği için mutlaka zaman kaybetmeden doktora görünülmesi gerekmektedir.

8.Ellerin Devamlı Soğuk Olması

Ellerin devamlı olarak soğuk olması bireyin ya anemi durumunda olduğunu ya da kan dolaşımının yeterli bir şekilde yapılamadığını ifade etmektedir. Böylesi bir durumdan şikayetçi olan kişilerin mutlaka doktor muayenesine gitmesi gerekmektedir.

9.Tırnak Üzerindeki Morluklar

Tırnakların üzerinde meydana gelen mor renk, tırnak tabanının yeterince oksijenlenemediğini ve dolaşım sisteminde bir problem olduğunu ifade etmektedir. Böylesi bir belirti kalp yetmezliğinin belirtisi olabileceği için kısa zamanda doktora gidilmesi gerekmektedir.

El Sağlığınız Beden Sağlığınızı İfade Ediyor

10.Tırnak Üzerindeki Beyaz Çizgiler

Tırnak üzerinde görülen beyaz çizgiler, beslenme sağlığının doğru olmadığının belirtisidir. Bu düzensizlikler, kalsiyum eksikliği, demir eksikliği, çinko eksikliği, B12 eksikliği, selenyum eksikliğinin belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Çinko eksikliğinden kaynaklanan tırnak bozukluklarında; balık, çikolata gibi çinkodan zengin besinleri beslenme listeniz içerisine ekleyebilirsiniz. Çikolata tüketmenin sağlık üzerindeki etkilerinden bir tanesi ise tırnak sağlığı için gerekli olan çinkodan zengin olmasıdır.olup,

Selenyum eksikliğinden kaynaklanan tırnak bozuklukları için; ton balığı, yumurta ve mantar tüketebilirsiniz.

B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan tırnak bozuklukları için; sakatat, süt ürünleri, yumurta, balık tüketebilirsiniz.

Kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan tırnak bozuklukları için; yoğurt, mantar, tavuk eti, yumurta tüketebilirsiniz.

Demir eksikliğinden kaynaklanan tırnak bozuklukları için; yeşil sebzeler, balık, kuru yemiş ve karaciğer tüketebilirsiniz.

Beslenme düzeninizi değiştirdiğiniz halde tırnaklarınızda canlanma ve beyaz çizgi kaybı görülmüyorsa mutlaka uzman doktora gidilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu