El ve Kolda İğnelenme Hissinin Nedenleri

El ve kollarda uyuşma ve acıya yol açan iğnelenme hissi, vücudumuzdaki sorunların yansıttığı bir belirti olabilir. Hastalığın tanısında kullanılan bu hissin kişiden kişiye değişen sebepleri vardır. Elde ve kolda iğnelenme hissinin nedenleri konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
4 dk okuma süresi
27 Eylül 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Vücudun geçirdiği değişik hisler, bazen sorunların işareti olabilir ve vücudumuz bu duyularla bizlere mesaj vermeye çalışıyor olabilir. El vekolda iğnelenme hissikişide acı ve ağrı olarak rahatsız edici duygular yaratmakta ancak bu durum bazı sorunların işareti olarak görülmeli ve önemsenmelidir. El ve ayaklarda oluşan iğne batması, uyuşma hissine dair detayları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

el ve kolda iğnelenme

Ellerde ve Kollarda İğne Batma Hissinin Nedenleri Neledir?

El ve kol bölgesinde yaşanan iğne batması hissi, kronik yani sürekli bir hal aldıysa bu durumda şikayetiniz görünmeyen ancak ciddi bir problemin belirtisi olarak kabul edilebilir. Böyle bir durumun oluşması uzun süreli hareketsizlik gibi basit bir nedene de bağlı olabilirken, ciddi bir sorun olup olmadığından emin olmak adına uzmanlara başvurmak gerekmektedir.

Peki genel olarak elde vekolda iğnelenmehissi nelerden ileri gelmektedir?

Kardiyovasküler Hastalıklar

Kalp yetmezliği, kapakçık sorunları gibi kan dolaşımını olumsuz etkileyen hastalıklar karşısında yalnızcasol kolda karıncalanmaya da yalnızcasağ kolda karıncalanmagibi belirtiler görülebilir. Kalp ameliyatını yeni olmuş ya da kalp ilaçlarını kullanma konusunda özenli davranmayan bireylerde yaygın görülen bu durumun temel nedeni kanın uzak uzuvlara yeterince pompalanamamasıdır.

Soğuk Havalar

Fazla soğuk havalarda üşümenin başlamasının ardından el veel parmak uçlarında iğnelenmehissi yaşanır. Soğuk havadan ani bir şekilde sıcak bir ortama giren kişide bu iğnelenme hissi yanma ve batma hissine dönüşerek bir süreliğine artış gösterir. Ancak vücudun kan akışının düzenlenmesiyle birlikte bu durum da düzene girecektir.

Vitaminlerin Eksikliği

B12 vitamininin eksikliğinde sinir sistemi olumsuz etkilenmekte ve duyuları kontrol eden sinirlerde beklenmeyen tepkiler açığa çıkmaktadır. Vücudun bu tepkilerinden biri olan uyuşma, doğru beslenmeyle geçecektir.

el ve kolda iğnelenme

Nöropatik Kökenli Ağrılar

Diyabet hastalarında sıklıkla görülen bu durum karşısında parmak uçları gibi vücudun uzak kısımlarında duyuların algılanması yetersizleşir ve duyu değişimleri yaşanır.Parmak uçlarında iğnelenmeşikayeti olanların ilaç takviyesiyle bu şikayetinden kurtulması mümkündür.

Diyabetin kontrol edilmediği takdirde yarattığı diğer yan etkileriKötü Yönetilen Diyabetin 6 Komplikasyonu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Omurga Fıtıkları

Omurga üzerine binen yükün artmasına yol açan ileri ya, aşırı kilo, yanlış hareketler gibi faktörlerden dolayı omurga diskleri arasında fıtıklaşmalar meydana gelebilir. Fıtığın meydana geldiği bölgede bulunan sinir kökleri üzerine basınç verilmesi, el ve ayaklarda uyuşmalara, iğne batması hissine yol açmaktadır.

Vücutta iğnelenme sebepleriarasında fıtık oldukça yaygın olarak yer almakta, aynı şekilde bacaklardaki iğnelenmelerin nedeni de alt omurga fıtığı olabilmektedir.

Akıllı telefon kullanmanın boyunda yol açtığı bir diğer sorun olan tech neck hakkında bilgi edinmek için Akıllı Telefon Hastalığı Tech Neck Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Uzun Süreli Hareketsizlik

Televizyon ve bilgisayar ekranı karşısında uzun süre vakit geçirilmesini gerektiren işler yapan kişilerde hareketsizliğe bağlı olarak el ve kol uyuşması meydana gelmesi normaldir. Gün içinde yapılabilecek hafif ve basit egzersizlerle bu durumu önlemek mümkündür.

Alkol Tüketimi

Alkol tüketiminde aşırıya kaçıldığı takdirde bilindiği gibi sinir hücrelerinde tahribat meydana gelmekte, bu durum el ve kol gibi uzun sinir yapılarında iletimin yetersiz olmasına yol açmaktadır. Alkol tüketimi konusunda dikkatli olmamak, bu durum çerçevesinde değerlendirildiğinde, uzuvların komple kaybedilmesine kadar gidebilecek tehlikeli bir alışkanlıktır.

El ve Kollarda İğnelenme Hissi Nasıl Tedavi Edilir?

el ve kolda iğnelenme

El ve kol bölgelerinde meydana gelen iğne batma hissi, karıncalanma, uyuşma gibi sorunlar kalp rahatsızlıklarının ilk belirtilerinden biri olarak görüldüğünden öncelikle bu durumun sürekliliği halinde uzmana başvurulması gerektiği unutulmamalıdır. Sağ ya da sol kol uyuşması tedavisi için kalp ve damar uzmanı doktorlar gerekli tedavi programını belirlemede yardımcı olacaklardır. Herhangi bir kalp rahatsızlığının bulunmaması halinde sorunun değerlendirilmesi için vücudun kapsamlı bir değerlendirme sürecine tabi tutulması gerekmektedir.

Düzenli beslenme ya da hareketlilikle de tedavi edilebilen bu durum, egzersiz esnasında sıkışma hissi yaratıyorsa ağrılı bölgelere verilen yük ve baskının azaltılması gerekmektedir.

Vücudun kendi içinde gerçekleşen hasarları farklı semptomlar aracılığıyla gösterdiği ve vücudun bu mesajlarına kulak vererek doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com