Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Ekran kaydetme (Screen Recorder) özelliği nedir?

Son Güncelleme:
 Ekran kaydetme (Screen Recorder) özelliği nedir?

İnsanlar bilgisayar ekranlarında yaptıkları işlemleri kaydetme imkanına sahiptirler. Bu işlemleri kaydetmek içinde farklı yollar vardır. Bunun için birçok sebebiniz de olabilir. Bir yazılım eğitimi için ekranınızdaki yapılanları kaydetmek imkanınıza sahipsinizdir. Ya da işyerinizde yapacağınız bir sunum için ekran videonuzu çekme şansına erişebilirsiniz. Bu nedenden dolayı ücretsiz ekran kaydetme programlarını aramaya hemen başlayabilirsiniz. Bunun sonuncunda bazı mükemmel programlara ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınızda Windows 10 yüklü ise aradığınız program aslında tam yanı başınızda demektir.

Windows 10′ da yüklü olarak gelen Xbox uygulamasında ekran kaydetme özelliği ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ayrıca ekran videonuzu, başka bir program indirdikten sonra yükleyerek ya da herhangi bir program indirmeden bir web tarayıcısı üzerinden kullanarak da kaydetme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu seçeneklerden birisini, tamamen ne kadar vaktiniz olduğuna, sahip olduğunuz donanım ve yazılıma ve ne kaydetmek istediğinize bağlı olarak seçim yapma imkanını bulabilirsiniz.

Windows 10 Oyun Çubuğu

Windows 10 kullanıcıları tarafından bilinmeyen birçok özellik bilgisayarlarda yer almaktadır. Windows 10, kendi dahili ekran kaydedicisine sahip tek işletim sistemidir. Bu uygulamayı bulmak için önce Windows 10 ile yüklü gelen Xbox uygulamasını bilgisayarınızda bulmanız gerekiyor. Bunun için arama sekmesi içerisine Xbox yazarak gerekli olan programı bulabilirsiniz. Bu uygulamayı başlattıktan hemen sonra [Windows] + [G] tuşlarına birlikte basın ve Evet, bu bir oyundur seçeneğine tıklayın. Kaydı başlatmak için ‘Kayıt başlat’ ı tıklayın veya [Windows] + [Alt] + [R] tuşlarına birlikte basın. Bunun hemen ardından ise aynı kısa yolu kullanmaya devam edin. Kaydedilen videolar MP4 formatında Videolar / Yakalanan Görüntüler klasörüne kaydedilir.

Windows 10 cihazları Oyun Çubuğu ile çekimi her zaman kaydedemezler. Kullanmak için ntel Quick Sync H.260, Nvidia NVENC, AMD VCE kodlayıcılardan birini destekleyen bir ekran kartına sahip olmanız gerekmektedir. Bilgisayarınız veya dizüstü bilgisayarınız desteklemiyorsa sakın üzülmeyin ve okumaya devam edin ve sonraki seçenekler işinizi fazlasıyla görecektir.

FlashBack Express

Eğer sahip olduğunuz bilgisayar içerisinde Windows 10 yüklü değilse veya Oyun Çubuğu kaydetme özelliğini desteklemiyorsa FlashBack Express uygulamasını kullanarak ekran videolarınızı ücretsiz bir şekilde kaydetme şansına sahipsiniz. Önce uygulamayı sitesinden indirip kurmanız gerekiyor. Daha sonra “Ekranınızı Kaydedin” seçeneğine tıklayarak kayıt işlemini başlatabilirsiniz. Ayarlarında çok farklı özelleştirilebilir geniş bir seçim yelpazesi sunulmaktadır. Ekranınızın tamamını, belirli bir pencereyi, farenizle seçilen özel bir alanı veya sadece web kameranızı kaydetmeyi seçebilirsiniz. Ayrıca kayıtta ses olup olmayacağını, ses olacaksa sadece mikrofondan mı yoksa hoparlörlerden gelen sesler de dahil edilecek mi gibi birçok ayar seçeneği sunulmaktadır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Playstation 5 Oyunseverleri Heyecanlandırdı
10 06 2020 - 16:53
24 Mayıs hatlar neden çekmiyor? Vodafone, Turkcell, Türk Telekom arama yapılamıyor
24 05 2020 - 16:13
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone şebeke sorunu yaşanmaya başladı
24 05 2020 - 14:16
NASA’dan paralel evren açıklaması! Paralel evrenin varlığına kanıt bulundu
21 05 2020 - 09:54
Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
18 05 2020 - 00:58
Seyahat izin belgesi artık e-Devlet üzerinden alınabilecek
17 05 2020 - 13:22
Yorum Yap