1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ekonomik Kriz Nedir, Kriz Göstergeleri Nelerdir?
Ekonomik Kriz Nedir, Kriz Göstergeleri Nelerdir?

Ekonomik Kriz Nedir, Kriz Göstergeleri Nelerdir?

A+A-

Merkez Bankası'nın rezervleri azalıyor veya Türkiye büyük bir ekonomik kriz yaşıyor gibi söylemlere inanmadan önce bazı parametreleri dikkatlice incelemeliyiz. Bu yazımızda ekonomik krizin tespit edilebilmesi için incelenmesi gereken parametreleri anlatacağız. Kriz ülkemizde çok tartışılan ve bizi çok yakından ilgilendiren bir konu olduğu içinde Türkiye'de ki ekonomik krizin varlığını da inceleyeceğiz.

Türkiye'de Ekonomik Kriz Var Mı?

Ekonomistlerin bu soruya verdiği cevaplar arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar ekonomistlerin sahip olduğu siyasi görüşler ve bu soruya yanıt verirken kullandığı parametrelerin farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Aşağıda da anlatacağımız ekonomik kriz göstergelerini incelediğimizde, Türkiye'de bir ekonomik kriz olmadığını söyleyebiliriz. Diğer yandan, ülkede ciddi bir likidite problemi ve ekonomik resesyon yaşanmaktadır. Resesyon, ekonomik durgunluk anlamına gelmektedir. Ülkede yaşanan bu durgunluğu kanıtlamak için siyasetçilerin ağızlarından çıkan laflara dikkat etmektense, bazı verileri incelemek yeterlidir.

2012 yılında Türkiye ekonomisi %2 büyürken, 2018 yılında Türkiye ekonomisi %3 daralmıştır. Bu veriden bile ülkemiz ekonomisinin ileriye doğru değil, geriye doğru gittiğini görebiliriz.

Likidite, gayrimenkul veya herhangi bir menkul kıymetin nakde çevrilebilme kolaylığına verilen isimdir. Gayrimenkul dendiğinde akla ilk olarak konut geldiği için, 2017 yılına kadar artarak devam eden konut satışlarının son iki yılda konut satışlarının %20 oranında azaldığını görebilmekteyiz.

Likidite probleminden dolayı konut, taşıt, arsa veya diğer menkul kıymetlerin nakde çevrilebilmesi gün geçtikçe zorlaşıyor. Bunun sebebi, döviz bazlı yaşanan sorun sebebiyle artan kredi faizleri. Kredi faizleri çok fazla yükseldiği için insanların krediyi çekebilmesi giderek zorlaşıyor ve insanlar menkul kıymet satın almıyorlar.

Toparlamak gerekirse, 2001 yılında yaşanan krize göre ülkemizin mevcut ekonomisini karşılaştırmaya gerek yok. Ülkemizde bir ekonomik sıkıntı olduğu gerçeği üstü kapatılamayacak bir gerçek fakat ülkemizde şuanda bir ekonomik kriz yaşanmıyor.

Enflasyon

Bir ülkede kriz olup olmadığını tespit etmenin temel yolu enflasyon rakamlarını incelemektir. Enflasyon oranlarının yüksek olduğu ülkelere yabancı yatırımcının gelme olasılığı çok düşüktür. Yabancı yatırımcı gelmediği içinde ülkede likidite ve döviz sorunları yaşanır ve ülke ekonomik krize doğru sürüklenir.

Enflasyonun yüksek olduğu ülkelerdeki bir diğer sorunda faiz yatırım aracıdır. Enflasyonla birlikte faizden elde edilen gelirde arttığı için birçok kişi fabrika açmak veya istihdam yaratmak yerine kendilerini mevcut enflasyona karşı korumak için faiz gelirine yönelirler. Bu durumda ülkedeki işsizlik oranlarını tetikler ve krizin derinleşmesine yol açar.

Resesyon

Resesyon kavramının ekonomik durgunluk anlamına geldiğini belirtmiştik. Ülkemizdeki ekonominin özeti resesyondur. Resesyon her ekonomide yaşanabilir ve bu durgunluğu dünyanın en önemli ekonomileri de dönemsel olarak yaşamaktadır. Resesyonun temel sıkıntıları, uzun süre boyunca yaşanması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bir ülkede uzun süredir resesyon yaşanıyorsa ülkede olası bir ekonomik krizin patlaması da olağandır.

[bilgikutusu text="Bir ülkedeki GSYH verisi son iki çeyrekte üst üste düşmüş ise bu ülkede resesyon olduğu net bir şekilde söylenebilir." tur="info"]

Stagflasyon

Enflasyon ve Resesyon kavramlarıyla yakından ilgili olan stagflasyon, bir ekonomide bu iki kavramın aynı anda yaşanması durumunda meydana gelmektedir. Enflasyon oranları artıyor ve GSYH sürekli olarak düşüyorsa bu ülkede stagflasyon yaşanmaktadır. Stagflasyon, durgun bir ekonomi ve sürekli yükselen fiyatları beraberinde getirir.

Deflasyon

Fiyatların sürekli olarak yukarı yönlü artması, bir ülkedeki enflasyon oranının yüksek olduğu anlamına gelmektedir ve bu durum ülke için olumsuzdur. Fiyatların sürekli artmasının yanı sıra, fiyatların sürekli olarak düşmesi de bir ekonomik kriz göstergesidir.

Deflasyon, fiyatların sürekli olarak düşmesine bağlı olarak ülkedeki yatırımların ve üretim seviyelerinin düşmesi anlamına gelmektedir. Deflasyon yaşananan bir ülke ekonomisinin büyümesi söz konusu değildir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.