Sağlık

Eklem Ağrıları İçin Doğal Çözümler

Eklemler, insan vücudunda hareketlilik ve esneklik görevini yerine getirir. Eklemler kıkırdak doku ile kaplıdır. Kıkırdak doku iki kemiğin düzgünce birbirine bağlanması için gereken çeşitli özelliklere sahiptir. Eklemler sağlam ve esneklerdir.

Eklem ağrısı vücutta el ve ayak parmakları, bilekler ya da dizler gibi çeşitli noktaları etkilemektedir. Eklemler sertleşebilir ve bu durum da sızlamaya, ağrımaya veya iltihaplanmaya yol açar.

Birçok yaş grubundan insan eklem ağrıları çekmektedir. Eklem ağrıları günlük aktivitelerinizi yapmanızı zorlaştırabilir. Ancak eklem ağrılarının doğal çözümleri bulunmakta ve uygulaması da oldukça kolay olmaktadır. Ağrınızı hafifletmek için bulduğumuz birkaç öneri yazımızın devamında.

Eklem Ağrılara İçin Doğal Çözümler

  1. Ananas

Ananas meyvesi, eklem ağrılarını fazlasıyla azaltan gıdalardan biridir. Bu özelliği içerisinde bulunan ve iltihabı azaltmaya yarayan bromelain isimli enzimden kaynaklanır. İşte ananaslı tarif.

Malzemeler: 2 dilim ananas, 4 su bardağı (1 litre) su

Hazırlanışı: ilk olarak iki adet ananas dilimini blendar makinesine koyun. Ardından içine belirtilen miktarda su ekleyin ve en az 4 dakika boyunca karışmasını bekleyin.

Karışımı bir bardağa dökün ve için. Bu uygulamayı günde dört kez yapmanız tavsiye edilir.

  1. Keten Tohumu Çayı

Keten tohumu içerisindeki bileşenler sayesinde doğal bir ilaç olarak adlandırılan bir bitkidir. İçerisinde çokça bulunan omega-3 asitleri sayesinde eklem ağrılarınız için kullanılabilir. İşte keten tohumu çayı tarifi

Malzemeler: 1 yemek kaşığı keten tohumu, 2 su bardağı su

Hazırlanışı: ilk olarak küçük bir tencerenin içerisine 2 bardak su ekleyin ve orta ateşe koyarak ısıtın. Ardından içerisine yukarıda belirtilen miktarda keten tohumu ekleyin. Hazırladığınız karışım kaynayana kadar durun ve ardından ateşten alın ve 7 dakika boyunca kendi kendine demlenmesine izin verin. Karışım hazırlandıktan sonra bir bardağa dökün ve günde iki kere tüketin.

Eklem Ağrıları İçin Doğal Çözümler

  1. Isırgan otu

Isırgan otuna temas ettiğimizde bir acı duyarız. Duyduğumuz bu acı hisse neden olan madde aynı zamanda eklem ağrılarımıza çok iyi gelen bir maddedir. Eklem ağrılarına iyi gelmesinin yanısıra içerisindeki bileşenler iltihaplı eklemlerinizdeki sıvıyı da yok eden idrar söktürücü bir özelliğe sahiptir.

Malzemeler: 2 yemek kaşığı ısırgan otu yaprağı, 2 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı: suyu küçük bir tencerenin içinde ısıtın ve kaynamaya başladığında ısırgan otunu belirtilen miktarda olacak şekilde suya ekleyin. Kaynamasını bekleyin ve kaynamaya başladığında altını kapatıp 7 dakika boyunca demlenmesini bekleyin.

Bu karışımı günde iki kez içmeniz önerilir.

  1. Zencefil çayı

Her gün düzenli olarak tüketilen zencefil çayı eklem ağrısı şikayetinde bulunan hastalar üzerinde çok etkilidir. Zencefil bitkisinin içerisinde güçlü bir ağrı kesici etkisi olan anti enflamatuvar isminde bir madde bulunmaktadır. Bu madde kan dolaşımına da iyi gelir.

Malzemeler: 1 adet (9 gram) zencefil kökü, 2 su bardağı su

Hazırlanışı: suyu ısıtmaya başladıktan sonra orta ateşteyken zencefil köklerini belirtilen miktarda olmak üzere içine ekleyin. Kaynamaya başladığında ateşi kapatın ve 5 – 6 dakika boyunca demlenmesini bekleyin.

Bu karışımı günde iki kez içebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu