1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Efes Antik Kenti Nerededir? Efes Antik Kenti’nin Özellikleri , Önemi ve Tarihçesi
Efes Antik Kenti Nerededir? Efes Antik Kenti’nin Özellikleri , Önemi ve Tarihçesi

Efes Antik Kenti Nerededir? Efes Antik Kenti’nin Özellikleri , Önemi ve Tarihçesi

A+A-

Selçuk, İzmir’de bulunan Efes Antik Kenti farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış önemli tarihi sit alanlarındandır. Oldukça büyük bir alan üzerine kurulu olan tarihi kentin içerisinde kütüphaneler, yollar, hanlar, hamamlar ve tapınaklar gibi birçok farklı yapı oldukça iyi bir halde ve bir arada bulunmaktadır. Milattan önceki yüzyıllara uzanan hikayesiyle Efes Antik Kenti hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıda yer alan yazımızı okuyabilirsiniz.

Efes Antik Kenti Nerede Bulunur?

İzmir ilinin Selçuk ilçesinde yerleşen Efes Antik Kenti bölgenin en meşhur tarihi alanlarının başında gelir. Antik Yunan dönemlerinden günümüze gelmeyi başarmış olan kent, Türklerden önce Roma İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir. Her yıl ve her mevsim hem yerli hem yabancı turist kitlelerinin akınına uğrayan Efes, yalnızca ülkemiz için değil dünyaca öneme sahip tarih ve kültür miralarına ev sahipliği yapmaktadır.

Efes Antik Kenti’nin Kuruluşu

Kesin bir isim bilgisine sahip olunamasa da Efes’in kuruluşunun dönemin kadın savaşçıları tarafından yapıldığı varsayılmaktadır. Amazon olarak bilinen bu savaşçıların kurduğu düşünülen Efes’in yaşıysa 8 bin yıl kadar olup Cilalı Taş Devri’nin en belirgin örneklerini taşımaktadır. Bu yönüyle günümüze gelmiş eserler içerisinde en eskilerinden biri olma özelliği taşımaktadır.

Efes Antik Kenti Nerededir? Efes Antik Kenti’nin Özellikleri , Önemi ve Tarihçesi

Efes Antik Kenti’nde Yaşam

M.Ö. 1000’li senelerde göçmenler için bir ev olan Efes, bu özelliğini liman kenti olmasına borçludur. Deniz ulaşımıyla kendini İzmir kentine atan göçmenler için ilk durak Efes’ti. Ticari anlamdaki gelişmelere oldukça açık olan bu liman kenti için hayatın oldukça aktif bir şekilde ilerlediğini söylemek mümkündür. Büyük İskender’in komutanlarından General Lisimahos döneminden kalan eserlerse, bu dönemlerdeki yaşama ait olan ve günümüze ulaşan eserlerin büyük bir yüzdesini oluşturur.

Efes Antik Kenti’nin Mimari Özellikleri

Bölgenin ilgi çeken mimari özelliklerinin başında tüm cadde ve sokakların birbirine dik olması gelmektedir. Efes’in önemi yalnızca gelişmiş bir liman kenti olmasından değil, dönemin tipik ve değişken özelliklerini yansıtırken aynı anda farklılık yaratmasından da ileri gelmektedir.

Bahsedilen dik açılı sokak yapısı mimar Hippodamos’un eseri olup bu planlama tarih bilimi ve mimarlık alanlarında ızgara planı olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Efes Antik Kenti Nerededir? Efes Antik Kenti’nin Özellikleri , Önemi ve Tarihçesi

Asya Eyaleti için bir dönem başkent olan kentin, döneminin en gelişmiş ve uğrak noktalarından biri olması nedeniyle mimarisinde ustalık ve teknoloji gerektiren ilgi çekici yapılar görülmektedir.

Tahmini olarak 200.000 civarında yerleşik nüfusa sahip olan kent, döneminde rekor nüfusa sahip bir metropoldur.  Ancak zamanla Efes Limanı, doluluk oranı nedeniyle ulaşım ve ticaret yapmaya elverişliliğini kaybetmiş, doluluk yüzdesinin artmasıyla talihi tersine gitmeye başlayan şehir zamanla giderek gerilemiştir.  Bu durum parlak mermer yapıların ve göz alıcı mimari süslemelerin de elbette olumsuz etkilenmesi anlamına gelmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.