1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. EDGE nedir?
EDGE nedir?

EDGE nedir?

A+A-

EDGE nedir?

Edge kelimesine bakacak olursak eğer, Enhanced Data Rates for Global Evolution kelimelerinin baş harflerinden akrostiş misali  oluşan bir kısaltma olduğu anlaşılır.

EDGE şebeke yapısı GPRS in şebeke yapısı ile benzerlik gösterir hatta aynıdır diyebiliriz.

Teknik olarak EDGE, hücresel haberleşmenin hava arayüzü kısmında çıkan teknolojik bir gelişme oluşuna rağmen mevcut durumdaki şebekeye yeni radyo taşıyıcıları imkanı sağlayan bir sistem olarak da düşünülebilir.

Kulanıcıların baz istasyonuna olan yakınlığının ve uzaklığının, bulunduğu ortamdan dolayı etkisi ailtında kaldığı zayıflama ve girişimlerin çeşitlilik göstererek farklı olmasından dolayı hücresel haberleşme sistemlerine ait özgün bir özelliği olarak her kullanıcı farklı değer ve kalitede trafik kanalları üzerinden haberleşir.

Mevcut bulunan gsm şebekesinde ses iletimi gibi klasik bir uygulama Sinyal Girişim Oranı  türünde standart bir kalite seviyesine ihtiyaç duyar. Eğer etkileşim sonucu kullanılmakta olan trafik kanalında sır değeri belirlenen değerin altındaysa şöyleki etkileşimde bulunulan kanalın kalitesi az ise çağrı düşürme diye tabir edlien iletişim kopuklukları yani kesilmeleri olur. Bu olayın önüne geçip ardına albilmesi için radyo şebeke planlaması yapılırken bazı kullanıcıların standart SIR seviyesinin altında kalması hadeflenir bununla birlikte kullanıcıların büyük bir kısmı faydalanamadıkları çok iyi bir kanal kalitesini bünyesinde bulundururlar.

EDGE, gsm deki bu durumu düzeltmek ve iyileştirmek için link kalite kontrolü ve tespiti denen bir yöntemi kullanır. Link kalite kontrolü ve tespiti, kanal kalitesine göre verinin korunma derecesini düzenler ve ayarlar; dolayısı ile her kanal için yeterli bir veri iletim hızı sağlanır.

Radyo hava arayüzü temel parametreleri

EDGE hava arayüzü, elde bulunan hücresel sistemle aynı hava arayüzünü değerlendirerek daha hızlı veri aktarımını hedefler. Aynı hava aryüzü üzerinden daha hızlı veri aktarımı olanağını sağlayabilmek için GMSK dan farklı olarak bir darbede daha çok veri taşınmasına olanak veren, 8-PSK modülasyon yöntemini kullanır. 8-PSK ve GMSK modülasyonunda da veri aktarım hızı 271 kbps dir.

EDGE için düşünülen pekçok fiziksel katman parametresi GSM sisteminde kullanılanlarla benzerdir. GSM in 200 KHz lik taşıyıcı genişliği ve TDMA çerçeve yapısı EDGE de benzerdir ayrıca EDGE burst yapısı da GSM in burts yapısına da çok benzer.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.