1. HABERLER

 2. NEDİR?

 3. E Vitamini Nedir? E Vitamininin Kanıtlanmış 18 Yararı
E Vitamini Nedir? E Vitamininin Kanıtlanmış 18 Yararı

E Vitamini Nedir? E Vitamininin Kanıtlanmış 18 Yararı

A+A-

E vitamininin kusursuz görünmenize yardımcı olan, bağışıklık sisteminizi iyileştiren ve yaşlanmayı yavaşlatan güçlü bir antioksidan olduğunu biliyor muydunuz? Nörolojik fonksiyonlara yardımcı olan ve diğer metabolik aktiviteleri artıran, vücut için gerekli bir vitamindir. Bu vitamine ihtiyaç duymanızın birçok nedeni var.

Yazımızda, E vitamini hakkında bilmeniz gereken her şey dahil olmak üzere birkaç ayrıntıdan bahsedeceğiz.

E Vitamini Nedir?

E Vitamini toplu olarak spesifik antioksidan özelliklere sahip bir grup bileşik anlamına gelir. Toplam sekiz çeşidi vardır. Bu formlar iki ana bölüme ayrılmıştır:

Tokoferoller / Bunlar dört çeşit E vitamini bileşiğinden oluşur: Alfa, beta, gama ve delta. Dördüncüsü, yapısı üzerindeki kimyasal varyasyon olan özellikleri ile ayırt edilir.

Tokotrienoller / Bunlar üç doymamış bağ şeklinde bulunur, ancak tokoferollerle aynı yapıya sahiptirler. Tokotrienoller, hepsi bağlarının bir sonucu olarak hücre zarlarına daha geçirgen olan alfa, beta, gama ve delta bileşiklerinden oluşur. Alfa tokoferol, çoğu insan ihtiyacını karşıladığı bilinen tek formdur.

Alfa-tokoferol, oksijen bazlı radikallerin nötrleştirilmesinde en iyi sonucu verirken, azot bazlı serbest radikallerin gama tokoferol tarafından ele alınması. E Vitamini doğal olarak kanola yağı, badem, yerfıstığı, zeytin yağı ve margarin gibi birçok çeşitte bulunur.

Diğer kaynaklar arasında yapraklı sebzeler, süt ürünleri, tahıllar ve et sayılabilir. Aynı zamanda bir diyet takviyesi olarak satılmaktadır. Çoğu durumda, bileşik gıdalarda işlenir. Bu vitamin yağda çözünebilir, yani vücudunuz ihtiyacı doğrultusunda depolar ve kullanır ve antioksidan özelliklere sahiptir.

E Vitamini Nedir? E Vitamininin Kanıtlanmış 18 Yararı

E Vitamininin İşlevi Nedir?

Temel işlevi, hücrelerinizi serbest radikallerin olumsuz etkilerinden, yani vücutta gıdaları okside ettiğinde veya hücrelerin radyasyon ve tütün dumanı gibi zararlı maddelere maruz kalması durumunda ortaya çıkan moleküllerin olumsuz etkilerinden korumaktır.

E vitamini olmadan, bu radikaller diğerlerinin yanı sıra, kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıklara sebep olan faktörler haline gelir. Antioksidan özellikleri için alınan E Vitamini takviyeleri, tükettiğiniz gıdalarda bulunan doğal olarak oluşan antioksidanlarla aynı yararları sağlamayabilir.

E Vitamini Eksikliği Belirtileri

Aynı zamanda, hipovitaminoz E olarak da bilinen E Vitamini eksikliği nadiren meydana gelir, ancak öyle olduğunda endişe için ciddi bir neden olabilir. Bu vitaminin yeterince tüketilmemesi, diğer hususların yanı sıra sinir sorunlarına neden olabilecek bir eksikliğe yol açar.

Belirti ve Bulgular

 • Zayıf bir bağışıklık tepkisi, sizi çeşitli sağlık komplikasyonları geliştirme riski altında bırakır.
 • Göz hücrelerinde serbest radikallerin neden olduğu kötü görme.
 • Hem sağlam hem de güçlü kaslar için gerekli olan kas iç kısımlarının ve plazma zarının dejenerasyonundan kaynaklanan kayıp ve zayıflama gibi kas sorunları.
 • Nörolojik komplikasyonların neden olduğu zayıf denge. Sinirler dejenere olduğunda denge kaybı, zayıf koordinasyon ve bilişsel zorluklarla karşılaşabilirsiniz.
 • Vücudunuzdaki kırmızı kan hücrelerinin zarar görmesi sonucu oluşan hemolitik anemi.
 • Saç dökülmesi ve cilt problemleri.
 • Diğer semptomlar arasında sindirim problemleri ve erkek kısırlığı bulunur.

Nedenler

Yetersiz beslenmenin yanı sıra, vitamin eksikliğinin ortaya çıktığı başka durumlar da vardır:

 • Eksikliği doğum ağırlığının düşük olduğu bebeklerde görülür. Bu, özellikle erken doğumda geçerlidir. Bu eksiklik ve ihtiyaçları bir çocuk doktoru veya neonatolog tarafından değerlendirilmeli ve göz ardı edilmemelidir.
 • Yağ metabolizmasına bağlı bozukluklar da eksikliğe neden olmaktadır. Ataksi, E vitamini eksikliği ile karakterize genetik bir hastalıktır. Bu duruma sahip bireyler, E vitamini absorbe etme yeteneğinin zayıf olduğu için nörolojik fonksiyonlarda sorunlara yol açar.
 • Crohn hastalığı, karaciğer hastalığı, kistik fibroz ve ekzokrin pankreas yetersizliği gibi bazı durumlar ve hastalıklar da E vitamini eksikliğine neden olmaktadır. Bunun zayıf yağ emilimi ile ilgisi vardır ve E vitamini sorunsuz bir şekilde emilebilmesi için yağ gereklidir. Yukarıdaki emilim bozukluğu sorunlarından herhangi birine sahipseniz, vücudunuz diyet yağlarını ve E vitaminini iyi emmez.

Önleme ve Tedavi

Nadiren ortaya çıkmasına rağmen, E vitamini eksikliği ciddi bir problem olabilir. Neyse ki, yeterli miktarda E vitamini içeren gıdalar tüketerek veya takviye yoluyla kolayca önlenebilir. Bitkisel yağlar, kepekli tahıllar, fındık, kuru fasulye, yumurta sarısı, yeşil yapraklı sebzeler ve tohumlar, E vitamini eksikliğini önlemek ve tedavi etmek için kullanabileceğiniz gıda kaynaklarından bazılarıdır.

E Vitamininin Sağlık Faydaları

E vitamini ne için iyidir? Beslenmenizde neden önemlidir? Bu vitaminin yararları nadiren tartışılmaktadır. Ancak, içinde zengin yiyecekleri tüketmeniz veya takviye almanızın birçok nedeni vardır. İşte bilmeniz gereken E vitamini yararları.

Kolesterol Dengesi

Kolesterol, optimal hücre fonksiyonu için şarttır. Doğal olarak oluşur ve karaciğer tarafından yapılır. Genellikle, doğal haliyle, vücudunuzdaki kolesterol dengelenir. Bununla birlikte, oksidasyondan sonra, zararlı hale gelir. E vitamininin antioksidan özellikleri sayesinde, kolesterol oksidasyonu inhibe edilir. Araştırmalar, E vitamini izomerlerinin bunu önlemede etkili olduğunu göstermektedir.

Oksidasyona neden olan serbest radikallerle savaşarak vücuttaki kolesterol dengesi korunur. Çok fazla kolesterol birikmesi, arterlerin kan pompalamasını zorlaştırır. Bu olduğunda, kalp krizi riski artar. Kolesterolün atardamarları kaplamasını engellemenin yollarından biri E vitamini tüketimidir. Bu şekilde, aterosklerozun ilerlemesi önemli ölçüde yavaşlar.

Bununla birlikte, çok fazla miktarda vitamin, alfa-tokoferol, tokotrienollerin, deltaların ve gamaların kolesterol seviyelerini düşürme girişimlerine yol açabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Cildi Aydınlatır

Derideki koyu lekeler birçok insan için rahatsız edici olabilir. Bu karanlık noktalar birçok faktöre bağlıdır ve serbest radikaller, karaciğer hasarı ve yaşlanma bazılarıdır. E vitamini bu sorunların çoğunu tedavi etmek için kullanılabilir. Cilt üzerindeki izler ve koyu lekeler için, esansiyel E vitamini yağı çözümdür. Bu jeli nazikçe ve doğrudan etkilenen bölgeye uygulayarak lekelerden kurtulabilirsiniz.

E vitamininin antioksidan özellikleri, cildinizin hiperpigmentasyondan arındırılmasını sağlar ve serbest radikallerle savaşır. Vitamin cildi düzeltir ve kullanım devam ettikten sonra, lekeler kaybolur. Ayrıca, lekelerden kurtulmanın en iyi yolunun güneşe maruz kalmaktan uzak kalmak ve sağlıklı beslenmek olduğunu unutmayın.

Kanseri Önler

Bu, kanserden kaçınmak isteyenlere iyi bir haber. Yeterince E vitaminini günlük beslenmeye dahil etmek, hastalığın önlenmesine uzun bir yol kat eder. Serbest radikallerin DNA'nız üzerinde etkisi vardır ve tümör büyümesini tetikleyerek mutasyonu etkileyebilir.

Tümör iyi huylu veya kanserli olabilir. E vitamini serbest radikallerle savaşır ve hücrelerinizin ve DNA'nın korunmasını sağlar. Sizi hücre hasarından da korur.

E vitaminin tümör büyümesini nasıl baskıladığı hakkında daha fazla bilgi var, ancak tokotrienollerin tümörün içindeki anjiyogenez ve kan damarı büyümesini engellediğine inanılıyor. Benzer şekilde, E vitamini antioksidanlarının, kanserli hücrelerin çoğalmasını engelleyen, güneşe maruz kalmanın olumsuz etkilerine karşı koruduğu gösterilmiştir. E Vitamini ayrıca, kanser tedavisinde kullanılan ilaçların veya akciğerde hasara ve saç dökülmesine neden olabilecek ilaçların yan etkilerini azaltmak için de kullanılır.

Kas Gücünü ve Dayanıklılığı Artırır

Eğer bir sporcu veya bir vücut geliştiriciyseniz, E vitamini vücudunuz için çok önemlidir. Bir egzersiz sırasındaki yeterli vitamin seviyesi, erken yorgunluk olmadan yüksek yoğunluklu egzersizler yapmanızı sağlar. Güçlü egzersiz sırasında, vücut metabolizması artar ve bu da maddelerin ve serbest radikallerin daha fazla oksidasyonuna yol açar.

E Vitamini enerji seviyesini yükseltir ve egzersiz sonrası kaslarınıza uygulanan oksidatif stresi giderir. Ek olarak, vitamin aynı zamanda vücudunuzdaki kan dolaşımını arttırırken kas gücünü arttırır. Bu, hücrelerinizin sağlıklı kalmasını sağlar ve en iyi şekilde çalışmalarını sağlar.

Vitamin antioksidan özellikleri de iltihaplanmaya karşı savaşmak için iyidir ve sonuç olarak kas ağrısını azaltmak ve vücudunuzu ilgili yaralanmalardan korumak için de idealdir. Bu nedenle, eğer yoğun egzersizler yapıyorsanız, takviye olarak almanız önemlidir.

Hücre Zarı Koruması

E vitaminin sağladığı en yaygın temel işlev, hücre oksidasyonunun önlenmesidir. Oksijen metabolizması sırasında, oksidasyon vücuttaki diğer moleküllerden elektron alan moleküller olan serbest radikallere yol açar. Bu işlem sırasında, hücresel membranlar hasara karşı duyarlı hale gelir. E vitamini ile sergilenen antioksidan özellikler, radikalleri nötralize eder, böylece hücre zarı tahribatını sınırlar.

Nötralizasyon, vitamin, serbest olan radikal moleküle bir elektron verdiğinde oluşur. Bu şekilde hücre hasarına yer kalmaz.

Adet Öncesi Belirtileri Hafifletir

Premenstrüel sendrom, birçok kadının taşıması gereken bir yüktür. Bu terim, kadınların dönemlerinin başlamasından kısa bir süre önce yaşadıkları bir dizi belirtiye işaret eder. Semptomlar evrensel olmamasına rağmen, akne, kas ve eklem ağrıları, hassas göğüsler ve şişkinlik ile karakterizedir.

E vitamini, özellikle de gama tokoferol, göğüs hassasiyetini ve krampı azaltan prostaglandin üretimini sınırlamaya çalışır. Ayrıca, düşük düzeyde östrojen şikayeti olan kadınların daha fazla E vitamini kullanması teşvik edilir.Hormon seviyesini arttırmanın yanı sıra, aynı zamanda uterusa kan dolaşımını da arttırır. Ayrıca, şişmiş uterin astar için iltihap önleyici bir madde olarak işlev görür.

Vitamin kan kaybını azaltır, hormonlarınızı doğal olarak dengeler ve adet döngüsünü düzenler. Bu vitamin takviyesinin hem adet başlangıcından önce, hem de dönemden sonra alınması oldukça yararlıdır.

Görüşü Geliştirir ve Kataraktı Tedavi Eder

Yaşlandıkça, artmış maküler dejenerasyon riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu yaygın bir körlük nedenidir. E vitamini, şansını düzeltmek veya azaltmak için kullanılabilir. Bu durum, gözün retinanın en merkezi kısmı olan göze ışığa duyarlı kısım bozulmaya başladığında meydana gelir. Bu olduğunda, görme işlevini kaybedersiniz.

Çalışmalar, E vitamini takviyelerinin maküler dejenerasyonun ilerlemesini yavaşlattığını göstermektedir. Bu, koşulun hangi besinleri emdiğinize bağlı olduğu iddiasına atfedilir. Maküler dejenerasyonun yanı sıra, E vitamini katarakt tedavisinde de bilinmektedir.

Katarakt, görme bozukluğunun ana nedenlerinden biridir. Tedavi edilebilir olmasına rağmen, genellikle kalıcı görme kaybının önde gelen nedenidir. E vitamini takviyesi katarakt gelişme riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

E Vitamini Nedir? E Vitamininin Kanıtlanmış 18 Yararı

Saçları Kalınlaştırır ve Erken Kellenmeyi Önler

E Vitamini, çevresel faktörlerin neden olduğu saç hasarını azaltmada yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Kanın kafa derisine dolaşımını arttırır, saça ve sağlıklı saça yol açar.

Kafa derisinin her yerine kan pompalanırsa, sağlıklı kalır ve saçların düşmesini veya zayıflamasını önler. E Vitamini cildin sürekli nemli kalmasına izin verir ve saç derinizi kuruluk ve pul pulluktan korur. Aynı zamanda hasar görmüş saç köklerini onarır ve saçınızı kökten uca koşarak sağlıklı ve kalın bir büyüme sağlar.

E vitamini beyaz saçların yavaş gelişmesine yol açar. Folikülleri besleyerek saçların daha hızlı büyümesi teşvik edilir. Sağlıklı bir saç uzamasının yanı sıra E vitamini, saç derisine nemi kapatarak erken saç dökülmesini önler ve kurumasını önler. Kuru kafa derisi kaşıntı, kepek ve sonunda saç dökülmesine yol açar.

Hormonları Dengeliyor

E vitamini hormonal dengesizlik durumlarında çok önemlidir; Bu nedenle premenstrüel sendromlu kadınlar için idealdir. Vitamin hem sinir hem de endokrin sistemlerin dengesini sağlayarak doğal olarak dengede olduklarını dengeler.

Hormonal dengesizlik semptomlarının bazıları arasında premenstrüel sendrom, idrar yolu enfeksiyonları, kilo alımı, kaygı, yorgunluk ve cilt değişiklikleri sayılabilir. Hormon seviyelerinizin dengeli olmasını sağlayarak, kilonuzu yönetmeniz ve korumanız daha kolaydır. Ayrıca düzenli bir adet döngüsü devam ettirebilirsiniz.

Hormonal dengesizliklerle mücadelede E vitamini kullanımına ihtiyaç duyulmasına neden olan nedenlerin birkaç kaynağı olduğunu unutmayın. Kimyasal yüklü gıdalar, bazı işlenmiş gıdalar, güzellik ve temizlik ürünleri ve diğer çevresel faktörler hormon bozucu maddelerdir.

Alzheimer Hastalığının Önlenmesi

E vitamini, yaşlılar için oldukça faydalıdır. E Vitamini yaşa bağlı hafıza kaybının ilerlemesini ve bilişsel yeteneğin azalmasını geciktirir. Tokotrienollerin anti-enflamatuar özellikleri, Alzheimer hastalığına yakalanma şansının azalmasına katkıda bulunur . Ayrıca, hastalığın ilerlemesini yavaşlatır ve orta derecede Alzheimer ile diğer nörodejeneratif hastalıkları olan kişilerde azalır.

C vitamini ile alındığında, E vitamini birçok demans türünün gelişme riskini azaltır. Bununla birlikte, sağlık uzmanlarının, oral veya kapsül takviyelerinin aksine, önemli miktarda E Vitamini içeren yiyeceklerin tüketilmesinden veya yüksek miktarda vitamin içeren içeceklerin tüketilmesinden maksimum fayda sağladığını belirtmek önemlidir.

Gebelikte Büyüme ve Gelişme için Hayati

E vitamini eksikliği belirtilerinden biri prematüre veya düşük ağırlıklı bebeklerde görülebilir. Bu, vitaminin hamilelik sırasında büyüme ve gelişme için gerekli olduğunu göstermektedir. Önemli yağ asitlerinin korunmasına yol açtığı için bebeklerin ve küçük çocukların daha iyi gelişmesini sağlar. Aynı zamanda inflamasyonun kontrolünde de yardımcı olur.

Bu nedenle anneler, özellikle emzirenler ve bebeklikten 2 yaşına kadar olan çocukların çoğu, doğal, gıda bazlı takviyeler yoluyla yeterli miktarda vitamin almalıdır. Bu, büyüme anormalliklerinin oluşmamasını sağlar. Hamilelik sırasında E vitamini çoğu kadın için faydalıdır. Kan basıncındaki artışı önler ve ağrılı adet kanaması, ateş basması, meme kanseri, preeklampsi, adet öncesi sendromu ve menopoz sendromunun yönetilmesine yardımcı olur.

Hastalık Gelişimini Önler

Kanser ve kalp hastalıkları serbest radikallerin sağladığı sağlıklı hücrelere verilen hasar nedeniyle ilerler. Bu radikal moleküller vücudunuzda doğal olarak oluşurlar ve oksidasyonları hızlanırsa onarılamaz hasara neden olabilirler. E vitamininin antioksidan özellikleri serbest radikalleri temizler ve sırayla hücre hasarının başlamasını yavaşlatır veya önler.

Araştırmalar, bazı E vitamini formlarının hücre hasarını azalttığını, inflamasyonla mücadele ettiğini ve yavaş yavaş hücre yaşlanmasını yavaşlatarak kalp hastalığı gibi komplikasyonları önlediğini göstermektedir. Vitamin bağışıklık sistemini iyileştirir, daha iyi bir tepki geliştirmenize yardımcı olur ve vücudunuzda şiddetli durumların ve genel hastalıkların gelişmesini önler. Bu bağışıklık, alfa-tocotrienol ve gama-tocotrienol ile arttırılır.

Sizi Güneş Yanıklarından Korur

E vitamini başka ne için iyidir? Güneşten yanma için çözümün ne olduğunu merak ediyorsanız, cevabınız E vitamini. Ultraviyole ışınlarının etkilerinden sizi korur. Güneşe aşırı maruz kalma, hiperpigmentasyona neden olur. Cildinizin bazı bölümlerinde koyu lekeler olur ve zaman geçtikçe kötüleşebilir. Cildinizde siyah nokta veya kopuklukların olmasının nedeni de olabilir.

Güneşe aşırı maruz kalma ayrıca hücre zarlarının hasar görmesine ve güneş ışığına karşı cilt hassasiyetinin artmasına neden olur. Daha önce de belirtildiği gibi, E vitamini hücre zarlarını korumaya yardımcı olur. Antioksidanları, güneşin olumsuz etkilerine neden olan serbest radikallerle de savaşabilir.

E Vitamini Nedir? E Vitamininin Kanıtlanmış 18 Yararı

Nemlendirici Olarak İşlev Görür

E vitamini harika bir cilt nemlendiricidir. Bu, su kaybını ve kuru cildi önlediğinden vücudunuz için faydalıdır. Cildi esnek ve pürüzsüz bir cilt elde etmek isteyen kişiler için tavsiye edilir. E vitaminin cildin nemi muhafaza etmesine yardımcı olma kabiliyetine de, vitaminin yağda çözünür ve suda çözünür diğer ürünlerden daha ağır olduğu gerçeğine bağlanır.

Diğer çalışmalar da E vitamini yağının mükemmel bir nemlendirici olması nedeniyle kuru tırnaklar ve sarı tırnak sendromu için mükemmel bir tedavi olduğunu göstermektedir. Cildinizi nemlendirmek dışında, losyon ile karıştırıldığında ve doğrudan elinize uygulandığında vitamin, tırnaklara bazı iyileştirici özellikler sağlar. Daha iyi sonuçlar için, parmaklarınızı E vitamini yağına batırmak, tırnaklarınızın her zaman güçlü, sağlıklı ve yumuşak kalmasını sağlar.

Sağlıklı Bir Kalbi Teşvik Ediyor

Daha önce de belirtildiği gibi, E vitamini, kalbin çalışması üzerinde çok fazla baskı yapan aterosklerozun etkilerini azaltır. Ateroskleroz, arterlerin daralmasına ve sertleşmesine yol açan bir durumdur. Bu erken teşhis edilip tedavi edilmezse ölüme neden olabilecek ciddi bir durumdur. Neyse ki, düzenli olarak E vitamini içeren bir diyet uygularsanız, bu sorunu yaşamayabilirsiniz.

Araştırmalar, E vitamini bakımından zengin olan gıda tüketiminin hem kadınlarda hem de erkeklerde kalp hastalığı gelişme riskini azalttığını göstermektedir. Ayrıca, bir kan incelticidir ve kan pıhtılarının oluşumunu önler, kalp hastalığına yakalanma olasılığını azaltır.

E vitamininin kalbe yararları burada bitmiyor. Enfeksiyonlarla mücadele ederek ve vücudunuzdaki toksinleri yok ederek kalp krizi geçirme olasılığınız en aza indirilir. Aslında bu, vitaminin kalbinize iyi gelmesinin ana nedenidir.

Kırışıklıklar ve Çatlaklar ile Mücadele İçin Kullanılır

E Vitamini, kırışıklıkların erken başlangıcını önleyen, yaşlanma karşıtı bir ajandır. Nemlendirici özelliği cildinizin her zaman sağlıklı, parlak ve yumuşak kalmasını sağlar. Bir antioksidan olarak cildinizdeki kollajen üretimini arttırır. Kolajen cilt elastikiyetini korumak için uyarılabilecek lif benzeri bir maddedir. Bu etki, yaşlanmanın erken belirtileri olan ince çizgilerin görünümünü veya oluşumunu azaltır.

Ayrıca, vitamin çatlaklardan kurtulmak için kullanılır. Cilt elastikiyetini yitirdiğinde, çatlak izleri daha belirgin hale gelir. E Vitamini cildin elastikiyetini geri kazanır ve izleri yok eder. Bu nedenle topikal kremlerde kullanılır.

Trombositleri Korur

Trombositler, yaralanma sırasında kanın pıhtılaşmasından sorumlu olan kan hücreleri türüdür. Pıhtılaşma nedeniyle kanama durdurulur. Bu hücreler o kadar önemlidir ki, onlar olmadan ölüme kanabilirsiniz. Diğer durumlarda, pıhtılaşma ciddi olabilir. Bu, özellikle pıhtı, beyne veya kalbe seyahat ederek kan yoluyla vücudun oksijen arzını engellediğinde söz konusudur. Bu olduğunda, inme veya kalp krizi çoğu kez kaçınılmazdır. Eğer pıhtı akciğerlere giderse pulmoner emboli de olabilir.

E vitamini trombositleri inhibe eder ve ciddi kan pıhtılaşma olasılığını önler. Kanı inceler ve trombosit topaklanmasını engeller. Aynı zamanda, arterlerden daha fazla kan akışını sağlar ve vücudun tüm bölgelerine daha iyi dolaşım sağlar.

İşitme Kaybını Geri Kazandırabilir

İşitme kaybının kesin nedenini saptamak kolay değildir. Bununla birlikte, bu durum birçok insanı etkiler.  Bazen nörolojik problemler, dolaşım bozuklukları veya ağır ve travmatik yaralanmalar sorumlu olabilir. Peki, E vitamini ne yapar? Bir çalışma, vitamin ani işitme kaybını geri kazandırdığını iddia ediyor.

İdiyopatik ani sensorinöral işitme kaybı olan hastalara eşzamanlı E Vitamini ve C vitamini uygulamasının yararlı etkileri olduğunu göstermektedir. Bu aynı hastalar aynı zamanda önemli seviyelerde daha iyi duyma gösterdi. Bu hiç şüphesiz ani işitme kaybı ile başa çıkmak için kolay bir çaredir.

E Vitamini Bakımından En Zengin Yiyecekler

Beslenmenize dahil edebileceğiniz birçok E vitamini kaynağı var. Çoğu şunları içerir:

 • Badem
 • Çiğ Tohumlar (Ayçiçeği gibi tohumlar)
 • Pazı
 • Ispanak
 • Şalgam
 • Bitkisel yağlar
 • Diğer gıda kaynakları arasında avokado, kişniş, balık, brokoli ve zeytin sayılabilir.

Yukarıda listelenen tüm yiyecekleri düzenli olarak tüketmeniz, size yeterli miktarda E vitamini sağlayacaktır. Vitamin eksikliğini giderir ve sağlıklı bir yaşam tarzı elde etmenin ilk adımıdır.

E Vitamini Nedir? E Vitamininin Kanıtlanmış 18 Yararı

E Vitamini Önlemleri

E vitamini takviyesi büyük özenle alınmalıdır. Doktorunuza danışmak güvende olmanızı sağlar. Çoğu sağlıklı birey için, E vitamini sağlıklıdır. Bununla birlikte, yan etkilerin ortaya çıkabileceği bazı durumlar vardır. Yüksek dozlarda ağızdan alınırsa, güvenli olmayabilir. Bu, özellikle kalp hastalığınız veya diyabetiniz varsa geçerlidir. Ciddi ve hayatı tehdit edici etkiler olabilir. Çok fazla E Vitamini hemorajik inme olarak adlandırılan bir inme tipine neden olabilir.

Yüksek E vitamini dozu ayrıca ishal, döküntü, halsizlik, bulanık görme, mide krampları, kanama, morarma, halsizlik ve baş ağrısına yol açabilir.

E Vitamini Dozajı

E vitamini ekstra dikkatle alınmalıdır. Kalp ve damar hastalıkları, diyabet veya kanser gibi çeşitli hastalıkların tedavisi için günlük yüksek doz kullanımı tavsiye edilmez.

Benzer şekilde, makula dejenerasyonu, artrit, Alzheimer hastalığı, dismenore ve preeklampsi tedavisi için ilk olarak doğru dozaj konusunda doktorla istişare yapılmalıdır. Bununla birlikte, E vitamini dozajı, klinik denemelere göre, günde 400 ila 1600 ünite arasındadır.

Belirlenen en güvenli üst sınır günde 1000 miligram veya 1500 IU eşdeğeri iken en güvenli düşük doz 150 IU ile 200 IU arasındadır.  Dozunuz, özellikle hamileyseniz veya emziriyorsanız, değişecektir.

E Vitamini Etkileşimleri

Herhangi bir E vitamini takviyesi almadan önce doktorunuza, özellikle reçetesiz ilaçlar, diğer diyet takviyeleri, vitaminler, eğlence amaçlı ilaçlar veya bitkisel ev ilaçları ise, aldığınız diğer ilaçlar hakkında bilgi verdiğinizden emin olun. Örneğin, mineral yağ alıyorsanız, E vitamini almanız gerçekten tavsiye edilmez.

Benzer şekilde, aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız veya bu ilaçları kullanıyorsanız doktorunuza danışın:

Aptivar veya tipranavir.

Welchol, Colestid ve Prévalait dahil safra sekestrasyonlarından herhangi biri.

Demir replasmanı için ilaçlar.

Kilo kaybı ilaçları ve orlistat gibi takviyeler.

Warfarin.

E Vitamini ayrıca kanı incelten takviyelerle etkileşime girer. Bu nedenle, birçoğu arasında balık yağı, gingko biloba, omega-3 yağ asitleri, sarımsak ve ginseng alıyorsanız dikkatli olmalısınız.

Alkolle birlikte kullanılan vitamin kanama riskini arttırır. Bu nedenle, ikisini karıştırmayın. İlk önce doktorunuzla konuşun.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.