1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. E-Okul Nedir? E-Okul Nasıl Giriş Yapılır?
E-Okul Nedir? E-Okul Nasıl Giriş Yapılır?

E-Okul Nedir? E-Okul Nasıl Giriş Yapılır?

A+A-

E-Okul sistemi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bir proje olarak bilinmektedir. “Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri” kapsamında kullanıma açılan E-Okul projesinden veliler ve öğrenciler ile birlikte öğretmenlerde yararlanmaktadır. 2007 senesinin Ocak ayında hayata geçirilen E-Okul, okul yönetimi bilgi sistemi ve web yazılımı olarak dikkat çekmektedir. İlk ve orta dereceli okullardaki öğrencilerin okula kaydından başlayarak mezun olmasına kadar olan tüm süreci kapsayan E-Okul sistemi Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından sürekli olarak gelişmektedir.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

E-Okul sistemi öğrenci velilerinin çocuklarının durumu ile ilgili sürekli bilgi almasını sağlamaktadır. Bunun için bu sistem üzerinde E-Okul veli bilgilendirme sistemi bulunmaktadır. Veliler için bu sistem üzerinde okul yöneticileri ya da öğretmenler tarafından ulaştırmak istenilen duyurular yer almaktadır. Duyurular bununla birlikte bireysel bazda ya da toplu olarak görülmektedir. Sistem üzerinden haftalık ders programı, ders başlangıç ve bitiş saatleri ile derslere giren öğretmen bilgilerine bu sistem üzerinden kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Bununla beraber öğrenci velileri, bilgilendirme sistemi ile çocuklarının dönem içindeki özürlü ve özürsüz devamsızlıklarına ulaşır. Veli bilgilendirme sisteminde öğrencinin okulda aldığı sınav, proje ve performans belirlemeye göre yönelik çalışmalarda yapılır. Öğrencinin hangi dersten ne zaman sınav olacağı ve projesini teslim edeceği tarihler bu sistem üzerinde bulunabilir.

E-Okul Mobil

E-okul giriş sisteminin amacı, girilen verilerin çocukları ile ilgili tüm bilgilere ulaşmasını sağlar. Bu sistem üzerinde öğrencinin sınavlarda aldığı notların yanı sıra devamsızlık bilgileri de bulunur. Öğrenci velileri bununla beraber çocuklarının okula gidip gitmediğini , hangi günler devamsızlık yaptığını, devamsızlığı günlerinin ne kadar olduğunu, yazılı ve sözlü sınavlarından aldığı notları, aldığı notlar ile birlikte ne kadar başarılı olduğunu ve öğretmenlerinin verdiği ödevleri yapıp yapmadığını, ayrıca ödevleri yaptıysa kaç puan aldığını öğrenebilirler. Bunun için öğrencinin kimlik numarası ile okuduğu sınıf ve şube bilgileri ile birlikte giriş yapmak yeterli durum söz konusudur. Sistem velilere çocukları hakkında detaylı bilgileri de beraberinde getirir.

E-Okul Nedir? E-Okul Nasıl Giriş Yapılır?

E-Okul Sistemine Giriş Yapmak

E-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapmak için internet sayfası üzerinden E-Okul sitesine giriş yapılabilir. Sisteme giriş yapabilmek için öğrencinin T.C. kimlik numarası ile okul numarasının belli olması gerekir. 4 haneli güvenlik kodu da giriş aşamasında kutuya yazılır. Giriş butonu ile birlikte E-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapılır.

Öğrenci TC Kimlik No: İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen 11 haneli bir rakamdır. TC Kimlik Numarası bulunamayan öğrenciler için e-Okul sistemine kayıtlarında verilen geçici numara ön plandadır.

Öğrenci Okul No: Okula kayıt sırasında öğrencilere verilen numaradır. Her öğrencinin mutlaka bir okul numarası bulunmaktadır. Sisteme giriş yapabilmek için bu numaranın bilinmesi şarttır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.