Eğitim

E Okul Sistemi Nedir? E Okul Giriş Nasıl Yapılır?

E okul hem öğrenciler hem de veliler için büyük kolaylık sağlamıştır. Çocuklarının okul durumu ile ilgili bütün detayları anlık olarak takip etme imkânına sahip olan veliler, yıl içerisinde çocuklarının aldığı sözlü notları, yazılı notları, takdir teşekkür bilgileri, yıl sonu not ortalamaları ve devamsızlık bilgilerine ilişkin okula gitmeden her türlü detaylı bilgiyi bu sistem üzerinden online olarak alabiliyor.

Uzun yıllardan beri Türkiye’de veli ve öğrencilerin kullanımına açılan e-okul sistemi üzerinde çok sayıda hizmet bulunuyor. Ayrıca e okul giriş sistemi de iki bölümden oluşuyor. Öğrenciler kendi bilgilerini gördüğü ayrı bir bölüm üzerinden giriş yaparken öğretmen ve veliler ise ayrı bir bölümden sisteme giriş yaparak her şeyi takip edebiliyor. E okul üzerinden sunulan hizmeti detaylı olarak görebilmek için öğrenci ve veliler e okul vbs sistemini kullanıyor. Okul idare kademesi ve öğretmenler ise bu sistem üzerinden e okul öğretmen girişi yaparak öğrencilerin durumuna ilişkin bilgileri sisteme yükleyebiliyor. Bugün sizler için e okul sistemi hakkında en detaylı bilgileri bu yazımızdan ulaştırmayı ve sistemi nasıl kullanabileceğinizi anlatmayı hedefliyoruz.

E Okul Sistemi Nedir? E Okul Giriş Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından veli, öğrenci ve öğretmenlerin hizmetine açılan bu sistemde kısaca şu işlemleri yapmak mümkün;

  • e okul öğretmen girişi
  • e okul veli bilgi sistemi
  • e okul öğrenci girişi
  • e okul boş kontenjan sorgulama
  • e okul not girişi
  • e okul tercih ve başvuru işlemleri
  • e okul nakil sorgulama

e Okul Yönetim Sistemi Üzerinden Hangi İşlemler Yapılır?

E Okul Sistemi Nedir? E Okul Giriş Nasıl Yapılır?

E okul yönetim, sistem üzerinde okul idarecileri ve öğretmenler tarafından kullanılan bölümdür. İdareci ve öğretmenler bu sistem üzerinden öğrencinin devamsızlık durumunu, not bilgilerini ve öğrenciye ilişkin bütün detaylı bilgileri sisteme giriş yaparak veli ve öğrencilerin kullanımına açmaktadır. Buraya düzenli olarak öğrencinin durumu eklenmekte ve anlık olarak veliler tarafından kontrol edilmesi sağlanmaktadır.

e Okul Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

E Okul Sistemi Nedir? E Okul Giriş Nasıl Yapılır?

E okul sistemi üzerinden öğrencilerin kullanımına açılan e okul öğrenci girişi yap bölümü ise öğrencilerin kendi durumunu takip edebildikleri anlık olarak notlarından ve diğer durumlarından haberdar olabildikleri modüldür. Bu bölüme öğrenciler TC kimlik numaraları ve okul numaraları ile giriş yapabilir, her şeyi online olarak kontrol edebilir.

e Okul Öğretmen Girişi Nasıl Yapılır?

E okul yönetim bilgi sistemi adı verilen bu bölüme öğretmenlerin yanı sıra aynı zamanda okul idarecileri de giriş yapabilmektedir. Aslında sistem üzerinde birçok işlem öğretmen ve idarecilerin onayından geçmektedir. Kısacası e okul öğretmen girişi üzerinden aslında sistem yönetilmektedir. Öğretmen ve idareciler buradan öğrencilerin devamsızlık durumunu, sınav sonuçlarını, yazılı ve sözlü not girişleri ayrıntılı olarak yapmaktadır. Sadece okul içerisinde yapılan sınav sonuçları değil, aynı zamanda öğrencilerin girdikleri genel sınavların sonuçları da bu sistem üzerinden yayınlanmaktadır.

e Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (E Okul VBS) Nedir, Nasıl Kullanılır?

E Okul Sistemi Nedir? E Okul Giriş Nasıl Yapılır?

E okul sistemi üzerinde en çok kullanılan ve en aktif olan modül ise e okul veli bilgilendirme sistemi olarak kabul edilebilir. Çünkü bu sistem sayesinde öğrenci velileri artık okula gitmeye gerek kalmadan öğrencilerinin bütün bilgilerine ulaşabiliyor. En önemlisi de veliler, sistem üzerinden öğrencinin devamsızlık durumunu kontrol edebiliyor. Milli eğitim bakanlığı tarafından 2007 yılında başlatılan e-okul sisteminde ayrıca veliler çocuklarının not durumuna ilişkin detaylı bilgileri alabiliyor, öğrencinin tercih işlemleri ve nakil işlemleri gibi bütün işlerini kolaylıkla halledebiliyor.

e Okul Öğrenci Giriş Sayfası Nasıl Açılır?

Eğer en kolay yoldan e okul öğrenci giriş sayfası nasıl açılır sorusunun yanıtını arıyorsanız hiç internet tarayıcınızda uğraşmadan buradan, e okul sitesine giriş linkine gidebilir ve sistemi daha yakından inceleyebilirsiniz.

e Okul Öğrenci Not Durumu Nasıl Sorgulanır?

E okul öğrenci not durumu sorgulaması yapmak için hem öğrenci hem de veliler sistem üzerinden TC kimlik numarası ve şifre olarak öğrenci okul numarası ile giriş yapabilir. Karşınıza açılan sayfa içerisinde öğrencinin not bilgilerinden, devamsızlık durumuna, nakil bilgilerinden okul içerisindeki davranış durumuna kadar her şeyi tek tek görebilir ve detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

e Okul Takdir Teşekkür Hesaplama Nasıl Yapılır?

E Okul Sistemi Nedir? E Okul Giriş Nasıl Yapılır?

Öğretmen ve öğrenciler için büyük kolaylık sağlayan e okul giriş sistemi aynı zamanda öğrencilerin yıl sonunda takdir ve teşekkür hesaplama yapmasına da imkan sağlamaktadır. Takdir teşekkür hesaplama sayfası üzerinden, takdir ve teşekkür belgesi almak için hangi koşulları sağlamanız gerektiğini de detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

e Okul Not (Sınav Sonuçları) ve Devamsızlık Bilgisi Sorgulama

E Okul Sistemi Nedir? E Okul Giriş Nasıl Yapılır?

Öğrenci ve velilerin e okul sistemi üzerinde en çok kullandığı modül ise öğrencilerin not bilgisi ve devamsızlık sonuçlarının sorgulandığı bölümdür. Bildiğiniz üzere devamsızlık suresinde kısıtlamaya gidilmesinin ardından öğrenci ve velileri için e okul devamsızlık durumu son derece önemli hale geldi. E okul giriş yaparak öğrencinin yıl içerisinde kaç gün devamsızlık yaptığını daha detaylı öğrenebilir hangi günler okula gitmediğinden haberdar olabilirsiniz. Aynı zamanda okul içerisinde ve Türkiye genelinde yapılan bütün sınav sonuçlarını da sistem üzerinden en doğru şekilde öğrenebilirsiniz.

e Okul Tercih Başvurusu Yapılır Mı?

Evet, e-okul sistemi üzerinden öğrencilerin girdiği lise giriş sınavlarına ilişkin sonuçları ve tercih işlemlerini de görmek mümkündür. E okul internet sitesi üzerinden öğrencilerin ortaöğretime geçiş sınavı başvuru ve tercih başvuruları kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda başvuru sonuçları da e-okul sistemi üzerinden öğrenilir. Öğrenci ve öğretmenlerin sıklıkla sorduğu sorulara da sistem üzerinden yanıtlar veriliyor.

e Okul Nakil Başvurusu Nasıl Yapılır?

2007 yılından beri kullanımda olan e okul sistemine son gelen özellik ise nakil işlemleri sorgulama bölümü oldu. Bu sistem sayesinde öğrenciler ortaöğretime geçiş sınavı sonucunda kazandıkları okulu kolaylıkla görebiliyor aynı zamanda boş kontenjan olan okullara nakil sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Nakil için uygun okul bulunması durumunda e okul nakil başvurusu da sistem üzerinden yapılabiliyor.

e Okul Tercih Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ortaöğretime geçiş sınavının ardından gerçekleştirilen tercih işlemleri de e okul üzerinden yapılabiliyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra e okul tercih işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda e Okul yönetim bilgi sisteminin bu tercihleri onaylaması gerekiyor. Veliler ve öğrenciler akıllarına takılan her türlü soruyu okul yönetimi ile görüşerek yanıtını alabiliyor.

e Okul Mobil Uygulamasına Giriş Nasıl Yapılır?

E Okul Sistemi Nedir? E Okul Giriş Nasıl Yapılır?

Milli eğitim bakanlığı tarafından kurulduktan sonra gelişen teknolojiye entegre edilen e okul sistemini artık telefon üzerinden de kontrol etmek mümkün. Bunun için e okul mobil uygulamasını telefonunuza indirmeniz ve buradan bilgilerinize giriş yapmanız yeterli olacaktır. Hem Android hem de İOS cihazlar için “MEB E-OKUL VBS” araması yaparak cep telefonunuza uygulamayı indirebilirsiniz. e okul mobil uygulaması tamamen ücretsiz olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından faaliyete geçirilmiş ve uygulama mağazalarında ücretsiz olarak indirme imkanına açılmıştır. Bilgisayar üzerinden gerçekleştirdiğiniz bütün işlemleri bu uygulama sayesinde cep telefonunuzdan daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

e Okul Ne Zaman Kullanıma Kapanır ve Açılır?

E okul kapanma ve açılma tarihleri de öğrenci ve veliler tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Dönem sonlarında sisteme notlar girildikten sonra sistem tarafından onaylanıyor ve karne günü gelmeden önce e okul girişi durduruluyor. E okul sistemi yeni kayıt döneminde yeniden kullanıma açılıyor bütün işlemlerin yapılmasına imkan sağlanıyor. Yani okulların kapanmasıyla birlikte kapanan e okul sistemi yeni kayıt dönemi başlarken yeniden aktif olarak kullanıma açılıyor.

e Okul Nasıl Kullanılır?

Öğrencilerin ilkokul başladığı ilk günden itibaren liseden mezun olma tarihine kadar e okul kullanma hakkı vardır. Sadece öğrenciler değil, veliler de bu süre boyunca e okul girişi yapabilir öğrencilerinin bilgilerini anlık olarak takip edebilir. Hem devlet okulları hem de özel okullar için e okul sistemi ortak olarak kullanılmaktadır. Sistem üzerinden öğrencinin ilkokul hayatının başlamasından lise mezuniyetine kadar nakil işlemleri, öğrenci kayıt işlemi, not girişleri, boş kontenjan işlemleri, tercih işlemleri, takdir teşekkür hesaplama işlemleri ve devamsızlık işlemleri dahil olmak üzere birçok işleme erişim sağlanır.

Veli bilgilendirme sistemi yani e okul vbs, velilerin bu sisteme giriş yapabilmesi ve çocuklarını takip edebilmesi için geliştirilmiş bir sistemdir. Anne ve babalar bu sistem sayesinde öğrencilerinin devamsızlık durumlarını, okuldaki not bilgilerini ve başarı ortalamalarını en doğru ve kolay şekilde takip edebilir.

Öğrencilerin ilkokula kayıt olmasından itibaren e okul veli bilgilendirme sistemi kullanıma açılır ve lise mezuniyet tarihine kadar bu kullanım aktif olarak kalır. Sadece masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar üzerinden değil aynı zamanda mobil cihazlar üzerinden de bu sisteme giriş yapılarak öğrenci takip sistemi kullanılabilir.

e Okul Sayfasına Kolay Erişim

İnternet tarayıcınız üzerinden e okul sistemine nasıl giriş yapacağınızı bilmiyorsanız bu link üzerinden doğrudan e okul sistemine ulaşabilir ve giriş bilgilerini tamamladıktan sonra sisteme giriş yaparak öğrencinizin durumu hakkında detaylı bilgileri alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu