Ekonomi

E-Haciz Nedir? E-Haciz Sorgulama

Devlete olan borca karşın devletin, bankalarda yer alan hesaplara müdahale edip borç tutarını haczetmesi e-haciz olarak adlandırılıyor.

E-haciz ile devletten para ya da bir varlık kaçırmanın mümkün olmadığı gibi söz konusu sistemle birlikte borcun ödenmesi gerekiyor. Yapılandırılması düşünülen bazı borçlar ise bu kapsamda yapılandırma dışında kalabiliyor.

E-Haciz Hangi Borçlar İçin Geçerli?

E-haciz şu an için sadece devlete yönelik borçlar adına uygulanırken, söz konusu sistemin diğer borçlar için uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin net bir bilgi bulunmuyor. E-haciz uygulamasının ilerleyen dönemlerde ödenmemiş faturalar, özel kişilere borçlar gibi durumları kapsama ihtimali bulunuyor.

E-Haciz Nasıl Uygulanır?

Uzun bir süre boyunca ödenmemiş olan borçlar karşısında devlet öncelikle borçlu olan kişilere 7 gün öncesinde bilgilendirme geçiyor. Bilgilendirme yapılmasından 7 gün sonrasında vergi dairesi bütün bankalara yazı gönderip borçlu kişinin banka hesaplarında parası bulunup bulunmadığını sorguluyor. Sorgulamadan sonra e-haciz işlemine başlanıyor ve bankalarda yer alan en ufak miktara dahi bloke koyuluyor.

Söz konusu bloke kişiye ait herşeyi kapsarken, kişinin altın, dolar, hisse ve benzeri hesabı bulunması halinde, kredi kartında fazladan para olması durumunda da herşeye bloke koyulur. Hesabın blokelenmesinin ardından hesapta para görünür fakat herhangi bir işlem yapılamaz. Bu durumda transfer yapmak ya da harcama yapmak söz konusu değildir.

E-haciz dosyası açılmasından itibaren borcun ödenme sürecine giriş yapılırken, özellikle seçim dönemlerinde fırsat tanınan faiz silinip borç yapılandırma işlemi şansı kaybediliyor.

Bütün banka hesaplarına bloke koyulmasından 10 ila 15 gün sonrasında borç ödenmemiş ya da yapılandırılmamışsa, hesaplarda borcu ödeyecek tutar olması halinde bütün miktar çekilerek borç kapatılıyor.

Hesaplarda borcu ödeyecek yeterli miktarda tutar yoksa öncelikle borcun yüzde 10’luk dilimi çekiliyor sonrasında bloke kaldırılıyor. Hesaba her para girişinde borcun en az yüzde 25’lik dilimi kesilerek borç bitimine kadar e-haciz uygulanıyor.

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hesabınıza ait e-haciz olup olmadığını öğrenmek için internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesine girip sorgulama işlemi yapılabiliyor. Ayrıca günümüzde e-devlet üzerinden birçok konuda bilgi edinme mümkün bir hale gelmişken, e-haciz durumu e-devlet üzerinden de görülebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu