1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. E-Bildirge Nedir? E-Bildirge Zorunlu Mu?
E-Bildirge Nedir? E-Bildirge Zorunlu Mu?

E-Bildirge Nedir? E-Bildirge Zorunlu Mu?

A+A-

İşverenler tarafından iş yerlerinde çalıştırılan işçilere yönelik sigorta prim belgelerinin internet üstünden verilmesi ve bildirimlere ait tahakkuk bedellerinin otomatik ödeme ve internet bankacılığı yöntemleri ile ödeyebilmeleri adına hazırlanmış olan portal e-bildirge olarak adlandırılır. Söz konusu portal Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulmuştur.

İşverenler İçin E-Bildirge Zorunlu Mu?

İş yerlerinde 3 ya da daha çok sigortalı işçi çalıştıran bütün özel ve resmi kurumların, işçilerin bilgilerini e-bildirge yolu ile iletmesi gerekir.

Söz konusu zorunluluğun yasal süre içinde yerine getirilmemesi halinde işverenler, 506 sayılı kanunun 140'ncı maddesinin c fıkrası gereğince para cezası alır.

İş yerlerinde çalışan kişi sayısının 3'ün altında olması halinde e-bildirge kullanıp kullanmamak işverenlerin inisiyatifinde bulunur.

E-Bildirge İle Yapılan İşlemler

E-bildirge ile 5458 yeniden yapılandırma ön hazırlık işlemleri, aylık bazda prim ve hizmet belgesi, sigortalı hesap fişleri işlemleri, e-borcu yoktur belgesi hazırlanması, kullanıcı işlemleri, işveren borçlarının görüntülenmesi veya ödenmesi işlemleri, sigortalı tekrar işe giriş bildirgesi, TC kimlik numarasıyla sigortalı sorgulama işlemleri yapılabilir.

E-Bildirge Nedir? E-Bildirge Zorunlu Mu?

E-Bildirge Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-bildirge başvurusunun gerçekleştirilebilmesi adına ilk aşama olarak e-bildirge formu edinmek gerekir. Söz konusu formu işverenin kendisi, işveren vekili veya imza yetkisi bulunan birinin doldurması gerekirken, bu işlemin ardından ise iş yerinin işlem görmüş olduğu sigorta il müdürlüğüne başvuru gerçekleştirilerek kullanıcı kodu ve şifre alınabilir.

E-Bildirge Şifresi İnternetten Alınabilir Mi?

E-bildirge şifresinin internet üzerinden alınabilmesi için kişinin e-devlet şifresine sahip olması gerekir. İnternet üzerinden e-bildirge şifresi edinmek isteyenlerin e-devlet şifrelerinin bulunmaması halinde ilk yapmaları gereken bir e-devlet şifresi edinmektir.

SGK üzerinde iş yeri tescil işlemi tamamlanan işverenler ve bu işverenlerin yetkilendirmiş olduğu kişiler e-devlet şifresi kullanarak e-bildirge şifresi edinebilirler.

E-Bildirge Girişi Nasıl Yapılır?

Bahsi geçen bütün işlemlerin tamamlanmasının ardından başvuru sonucunda kişiye verilen kullanıcı kimlik ve şifre ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu'na ait resmi internet sitesine giriş yapılarak, E-SGK bağlantısı üzerinden e-bildirge girişi yapılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.