1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Düztabanlık Nedir? Düztaban Olmanın Belirtileri ve Önlem Yolları
Düztabanlık Nedir? Düztaban Olmanın Belirtileri ve Önlem Yolları

Düztabanlık Nedir? Düztaban Olmanın Belirtileri ve Önlem Yolları

A+A-

Toplumda sık karşımıza çıkan bir sorun olan düztabanlık farklı türlerde olmakta ve esnek türü kendiliğinden geçmekle birlikte, sert olanları ameliyat gibi ileri seviye protokolleri gerektirebilmektedir. Düztabanlık hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Düztabanlık Nedir?

Taban düşüklüğü olarak da adlandırılan düztabanlılık ayağın kişinin yere temasıyla birlikte yer üzerinde yaylanarak düz bir hal almasına verilen addır. Ayak tabanının iç kısmı bu yaylanmadan daha belirgin şekilde etkilenmekte, tabanda içe dönük bir kıvrılma yoksa bu düşüklük düztabanlık tanısı almaktadır.

Düztabanlık 3 yaşına kadar her çocuk için normaldir.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte ayağın kavisi de gelişir ve yetişkin yaşlara gelindiğinde ayakkabı gibi farklı etmenlerin de etkisiyle ayak iyiden iyiye şekillenir. Çocuğun 8 yaşına gelmesiyle birlikte varlığı açık şekilde görülebilen düztabanlık belirtileri bir uzman tarafından değerlendirilerek hangi türde olduğuna karar verilmelidir. Türe bağlı olarak uygun tedavi uygulanabilmektedir.

Düztabanlık Nedenleri Nelerdir?

Doğuştan meydana gelebilen bir sorun olan düztabanlık sonradan farklı etmenlerle yetişkinlerde de meydana gelebilmektedir. Toplumda yaygın bir şekilde karşılaşılan ortopedik sağlık problemleri arasında yer alan düztabanlık nedenleri arasında yanlış ayakkabı seçimi başı çekmekte, özellikle zarif görünmek adına topuklu ayakkabı giymeyi tercih eden kadınların daha sık yaşadığı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sert düz tabanlık tedavi gerektiren bir durum olmakla birlikte bu tehlikeli türün diğer nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Darbe ya da travmaya maruz kalmak
  • Aşırı kilo ya da hızlı kilo alma
  • Enfeksiyonlar
  • Kırıklar
  • Sinir hastalıkları

Düztabanlık Sonuçları Nelerdir?

Düztabanlık tedavisi sanılanın aksine kişinin yalnızca ayak tabanını değil, tüm omurga yapısını etkileyebilir. Bel ağrısından kireçlenmeye kadar farklı kemik sorunlarına yol açabilen düz taban, vücudun tüm ağırlığının yanlış şekilde taşınmasına ve ayak bileklerinden itibaren duruşun değişmesine yol açmaktadır.

Düztabanlık Türleri Nelerdir?

Esnek düztabanlık ayağın yere değmesiyle birlikte ayakta yer alan kavis boşluğunun kaybolmasıyla görülmekte, 8 ila 10 yaş dolaylarında kendiliğinden kaybolmakta ve panik yaratmaması gereken bir durumdur. Erken yaşta fark edilen düztaban çocuklar erken tedavi sayesinde çok daha olumlu sonuçlar görecektir.

Sert düztabanlık ayağın yere basmasıyla birlikte kavisin tamamen ortadan kalktığının görüldüğü, operasyon gerektiren ve ayak kemiklerinin genetik nedenler başta olmak üzere farklı etmenlerle hasar görmesinden ileri gelmektedir. Bu türün tedavisi ilerleyen yaşlarda daha büyük sorunlar yaşamamak için şarttır.

Düztabanlığı Önlemenin Yolları Nelerdir?

Düztabanlıktan korunma yolları için öncelikle doğru ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir. Ortopedik ayakkabının doğru ayakkabı olduğu gibi sabit bir fikre kapılmak oldukça yanlıştır. Ayak sorunu yaşayanlar için doktorlarca önerilen ortopedik ayakkabı yerine kendi ayak numaranız için uygun, fazla düz ya da fazla yüksek olmayan topuklu, geniş burunlu ayakkabılar tercih etmeniz yeterli olacaktır.

Düztabanlık belirtileri taşıyan kişilerin mümkün olan en kısa sürede bir uzman değerlendirmesine tabi tutulması da erken dönemde olumlu sonuçlar elde etmek için önemlidir.

Düztabanlık Nasıl Tedavi Edilir?

Doğru teşhisle birlikte gelecek olan doğru düztabanlılık tedavisi için öncelikle düztabanlığa yol açan faktör ve rahatsızlığın türü iyi bir şekilde belirlenmelidir. Genetik faktörlerden meydana gelen ve ilerleyen vakalarda cerrahiden kaçınmamak gerekmekte ve böylece daha büyük sorunlar önlenmektedir.

Tabanlık giymek, ayakkabı seçimine özen göstermek, bantlama gibi yöntemlerden faydalanmak ve ayak kaslarına uygun düztabanlık egzersizleri yapmak diğer tedavi seçeneklerindendir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.