Nedir?

Düz Vites ve Otomatik Vites Arasındaki Farklar

Düz vites ve otomatik vites arasındaki farklar uzun yıllardır araç kullanıcıları arasında merak edilen bir konu oldu. Pek çok kişi manuel vites mi otomatik vites mi daha iyi sorusunu yöneltirken, aralarındaki farklar da giderek belirginleşiyor. Dünyanın yüzde 45’lik kesimi hâlâ manuel vites arabalara sadık kalırken, Avrupa ve özellikle Amerika’da ise otomatik vites popülaritesini artırıyor.

Bir zamanlar otomatik vites arabalara dair pek çok yanılgı vardı ve belli konularda dezavantajlar sunduğu düşünülüyordu. Günümüzde ise otomatik vites teknolojisi olması gereken yere oturdu ve Türkiye’de de giderek tercih sebebi hâline geliyor. Peki manuel vites mi, otomatik vites mi tercih etmelisiniz? Aralarındaki farklar neler?

Düz Vites ve Otomatik Vites Arasındaki Farklar

Manuel Vites ve Otomatik Vites Arasındaki Farklar

Fiyat

Dünyada hâlâ pek çok az gelişmiş ülkede düz vites araba kullanılmasının altında yatan temel neden bu. Hindistan, Çin ve Brezilya gibi büyük otomobil pazarlarındaki tüketiciler manuel vites tercih etmeyi sürdürürken, aynı şekilde Türkiye’de de hâlâ otomatik vitese tam geçiş yapılamadı.

Bunun sebebi de otomatik vites arabaların düz vites olanlara göre önemli ölçüde pahalı olması. Örneğin Türkiye’deki fiyatlara baktığımızda aynı arabanın otomatik vites sürümünün en azından 5-6 bin TL daha pahalı olduğunu görüyoruz. Bu da pek çok müşterinin vazgeçmesine yol açıyor.

Kültür

Arabalardaki vites kullanımının zaman içinde kültürel hâle geldiğini de fark edebilirsiniz. Örneğin Amerikan halkına baktığımızda pek çoğunun düz vitesten nefret ettiğini, yoğun şekilde otomatik vites kullandığını görürürüz. Türkiye’de ise tam tersi şekilde araç kullanıcılarının önemli bir kısmı hâlâ otomatik vites teknolojisine soğuk bakıyor ve önyargılı şekilde yaklaşıyor.

Düz Vites ve Otomatik Vites Arasındaki Farklar

Kullanım Zorluğu

Otomatik vitesin tercih edilip edilmemesini en çok belirleyen unsur da belki yetenek olabilir. Şu bir gerçek ki otomatik vites araç kullanmak çok daha kolay ve özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde avantaj sağlıyor.

Elbette zaman içinde düz vitese de hakim olup rahatlıkla kullanmak mümkün fakat otomatik vites araba tercih edenler sıklıkla şu soruyu yöneltiyor: Neden otomatik varken manuel vites kullanalım ki?

Yakıt Verimliliği

İlk yayılmaya başladığı dönemde otomatik vitesler hem daha çok yakıt tüketiyordu, hem de daha düşük performans sunuyordu. Özellikle Türkiye gibi yakıtın pahalı olduğu ülkelerde bu durum manuel vitesi değişmez hâle getirmişti.

Günümüzde ise işler değişti ve artık otomatik vites arabalar da düz vites arabalar kadar hızlı ve yakıt verimliliğine sahip. Üstelik cruise kontrol ve gelişmiş sürüş modları gibi pek çok özellikle geliyorlar. Dolayısıyla artık otomatik vites arabaların daha çok benzin – mazot tüketmesi söz konusu değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu