Kadın

Duvar Temizliği Vakti: Duvar Silmenin Püf Noktaları

En kolay gibi görünen temizlik alanı olsa da aslında yıpranmaya yol açmamak için en doğru uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmayı ve en nazik temizliği gerektiren yer olan duvarlar, geniş bir yüzeye sahip olmasıyla da bakımını zorlu kılabilir. Sizler de yıpranma olmaksızın tertemiz görünen bir eve sahip olmak için duvar temizliği hakkındaki bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Duvar Temizliği Vakti: Duvar Silmenin Püf Noktaları

Duvar Temizliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle duvar temizleme konusunda endişeliyseniz badana yapılırken en kolay temizlenen tür olan yarı parlak boyaları tercih etmenizi öneririz. Yarı kaygan bir yapısı bulunan bu boyalarıysa silinebilir duvar kağıtları takip etmekte, duvar kağıtlarının büyük kısmı nemli bezle ya da ıslak mendille kolayca silinebilmektedir.

Duvarı temizlemek için genel bir diğer kuralsa her zaman aşağıdan başlayıp yukarı yönlü bir silme yapmaktır. Bu şekilde temizlenmeyen duvarlarda akma şeklindeki lekeler daha iyi temizlenmekte ve iz kalma riski azalmaktadır.

Duvar Temizliği için Hangi Malzemeler Kullanılır?

Duvarların hem doğal yollarla temizlenmesi hem de hijyenik ve pırıl pırıl bir görüntüde olması için farklı tarifler deneyebiliriz.

Boraks kullanarak duvardaki lekeleri kesin şekilde çıkarabiliriz. Bunun için 2 yemek kaşığı boraksı 4 litre sıcak su içerisinde çözündürün. Bu karışımı temiz bir sünger aracılığıyla duvarları silme için kullandıktan sonra kalıntı kalmaması için üzerinden temiz ve pamuklu bir bezle su kuruyana kadar tekrar silin.

Eğer duvarlarınız aşırı derecede kirlenmişse duvar silmek için farklı bir karışım deneyebilirsiniz. 2 yemek kaşığı mısır nişastası ve yarım su bardağı sirkeyi yine 4 litre su içerisinde çözdürün. Sonrasında bu karışımı bir sünger yardımıyla silme işlemi için kullanın ve en sonunda kurulama için temiz bir bezle tekrar silmeyi unutmayın.

Duvarlarınızın temizlenmesine ek olarak eve hoş bir koku da yaymasını istiyorsanız bu defa sirkenin yanı sıra doğal aromalardan yardım alabilirsiniz.

Duvar Temizliği Vakti: Duvar Silmenin Püf Noktaları

1 bardak su, yarım bardak sirke, 7 damla limon ya da portakal özünü bir sprey şişesi içerisine koyun ve iyice çalkaladıktan sonra karışımı duvarlarınıza sıkın. Karışımın leke bırakmaması için nemli bir bez kullanarak duvarları nazikçe silin. Bu sayede evinizin günlerce ve çana sarf etmeden temiz kokmasını sağlayacaksınız.

Hem güzel kokan hem de daha pırıl pırıl görünen bir ev için Pencereleri Daha İyi Temizlemek için İpuçları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Duvar Temizliğinin Püf Noktaları

Duvarları silmek için işleme bir anda başlamaya çalışmayın. Tüm duvarı silmeden önce kullanacağınız malzemeleri duvarın küçük bir bölgesinde deneyin ve herhangi sararma ya da boyada kalkma olmadığı takdirde devam edin. Özellikle kimyasal ürün kullanmayı tercih edecekseniz bu öneriyi mutlaka göz önünde bulundurun.

Duvar Temizliği Vakti: Duvar Silmenin Püf Noktaları

Ev temizliğine işinize yarayacak püf noktaları içerisinden bir diğeri de peteklerin ya da ev sobalarının duvarlarda oluşturduğu is lekeleri de duvar temizliği yapmak için ayrı bir işlem yolu bulunmasıdır. Bu bölgelerde bir bez üzerine döktüğünüz bir miktar karbonat ile ovma işlemi yapın ve sonrasında diğer temizlik önerilerini uygulayarak devam edin. Bu şekilde siyah is lekelerini çıkarma derdinden kolayca kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu