Hem İç Hem Dış Cephe için Duvar Boyamanın Püf Noktaları

NAVİGASYONİç Cephe Boya Yapmanın Püf NoktalarıDış Cephe Boya Yapmanın Püf NoktalarıMetal Yüzeyler Nasıl Boyanır? Zahmetli olduğu kadar keyifli de olabilen duvar boyama püf noktaları bilindiği takdirde hem daha pratik hem daha hızlı tamamlanacaktır. Görmeyi arzu ettiğiniz sonuçlar için boyamayı yapacağınız zeminin özelliklerine ve uygulama basamaklarına hakim olmanız gerekmekte, bu konuya dair tüm detaylarsa aşağıdaki yazımızda yer almaktadır. […]

14.10.2018 - 18:47
14.10.2018 - 19:59
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Zahmetli olduğu kadar keyifli de olabilenduvar boyama püf noktalarıbilindiği takdirde hem daha pratik hem daha hızlı tamamlanacaktır. Görmeyi arzu ettiğiniz sonuçlar için boyamayı yapacağınız zeminin özelliklerine ve uygulama basamaklarına hakim olmanız gerekmekte, bu konuya dair tüm detaylarsa aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

duvar boyama püf noktaları

İç Cephe Boya Yapmanın Püf Noktaları

Boyayarak yenileyeceğiniz iç cephe duvarlarında işleme başlamadan öncesinde mutlaka bir rutubet sorunu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer herhangi bir borudan kaynaklanan su sızıntısı varsa ve duvara ulaşıyorsa öncelikle bu sorun çözülüp sonrasındaiç cephe boyamaişlemine girilmelidir. Buna ek olarak düzeltilmesi ve içi doldurulması gereken bir diğer kusur da çatlaklardır.

İç cephe duvarlarını boyama işlemine hazırlamak için öncelikle yapılan sıvanın tamamen kuruduğundan emin olmak gerekmektedir.Evimi kendim nasıl boyarımdiyenler için ilk adım duvarın eski boyalardan kalan artıklarının ve kirlerinin temizlenmesi olacaktır. Duvarı toz ve yağ kalıntılarından etkili bir şekilde arındırmak adına zımpara kullanarak pürüzsüz bir görünüm elde edilmeli, sonrasında arındırılan yüzey dinlenmeye bırakılmalıdır.

Küçük çatlaklarda kullanabileceğiniz bilgiler içinDiş Macununun Bilmediğiniz Farklı Kullanım Alanları yazımıza göz atmanızda fayda var.

duvar boyama püf noktaları

Boyamaya başlamadan önce uygulanması gereken bir diğer önemli adım da astar uygulamasıdır. Astar katmanı yeterli gelmediyseduvar köşeleri nasıl boyanırgibi sorunlar yaşamamak adına macun çekmeniz gerekmektedir. Zımparanın üstüne atılan astarın kuruması için minimum 12 saat beklenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

En son kata atılacak olan asıl boyanın açık tonla inceltilmesi gerekmekte ve sonrasında duvarın boyanmasına başlanmalıdır.Boya kıvamı nasıl ayarlanırsorusu sıklıkla merak edilmekte, ancak ekleyeceğiniz incelticinin renk açacağı düşünülerek bu doğrultuda karar verilmelidir. Rengin tutması için kuruduğunda açılacağından dolayı son katmanların 3 ya da 4 kez boyanması gerekmekte ve her katman arasında 4 ila 8 saat tam kuruma için bekleme olmalıdır.

Dış Cephe Boya Yapmanın Püf Noktaları

Kirlenmeye oldukça müsait bir ortam olan dış cephe duvarını boyamak için öncelikli işlem iyi bir temizlik olmalıdır. Duvar temizliği boyanın en önemli aşaması olmakta, kirlerin silinmesiyle meydana çıkan sızıntı ya da çatlaklar giderilmesi gerekmekte, çatı kısmının herhangi bir tadilat gereği varsa bu da halledilmesi gereken işlemler arasında yer almalıdır. Su borularının geçtiği köşeler özellikle kontrol edilmeli, buralardaki çatlak oluşumu öngörülen yerlerin yapısı güçlendirilmelidir.

Boyanın uygulanacağı yüzey üzerindeki kabaran, gevşeyen, tozlanan tüm boyalı kısımların temizlenmesi gerekmektedir. Küf, astar kalıntısı gibi fazlalıkların yanı sıra kiri de çıkarmak için sirke ve su karışımı kullanmanız ideal olacaktır. Bu karışımı fırçayla yüzeye uygulamak, ideal bir boya zemini elde etmenizi sağlar.

duvar boyama püf noktaları

Kaplama yapılan yüzey üzerinde oluşan parlaklıklar, yeni boyanın rengini daha iyi göstermesi için zımpara yardımıyla matlık kazanmalıdır. İyi bir şekilde zımparalanan yüzeydeki tozlar uzaklaştırıldıktan sonra yüzey üzerinde herhangi tebeşirlenme gibi önceden kalma bir işlem kalıntısı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Dış cephe boyası yapmasırasında havanın kapalı ya da yağmurlu olmaması gerekmekte, çünkü yapılan boyanın güneş ışığı altında minimum 2-3 gün boyunca kuruması beklenmelidir. Astarın üzerine iki kat boya yapılması yeterli olan dış cephelerde, tıpkı iç cephede olduğu gibi her bir katın kuruması için 4’er saat arayla beklenmelidir.

Metal Yüzeyler Nasıl Boyanır?

Metal yüzeyleri boyamadan öncesinde kir ve yağın arındırılması yine başlangıç aşaması olmakta, pas kalıntıları gibi kirlerin arındırılması için spatula ya da dişli zımpara gibi ekipmanlardan yardım alınmalıdır. Astar katı metal yüzeyler boyama için pek elverişli olmadığından minimum 1 gün bekletilmeli, sonrasında yine inceltilmiş olan boyayla iki kat şeklinde boyama yapılmalıdır. Her bir katman arasında metalin boyayı daha kolay kusmasından dolayı kuruma için 8 saat beklenmelidir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim