1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Hem İç Hem Dış Cephe için Duvar Boyamanın Püf Noktaları
Hem İç Hem Dış Cephe için Duvar Boyamanın Püf Noktaları

Hem İç Hem Dış Cephe için Duvar Boyamanın Püf Noktaları

A+A-

Zahmetli olduğu kadar keyifli de olabilen duvar boyama püf noktaları bilindiği takdirde hem daha pratik hem daha hızlı tamamlanacaktır. Görmeyi arzu ettiğiniz  sonuçlar için boyamayı yapacağınız zeminin özelliklerine ve uygulama basamaklarına hakim olmanız gerekmekte, bu konuya dair tüm detaylarsa aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

İç Cephe Boya Yapmanın Püf Noktaları

Boyayarak yenileyeceğiniz iç cephe duvarlarında işleme başlamadan öncesinde mutlaka bir rutubet sorunu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer herhangi bir borudan kaynaklanan su sızıntısı varsa ve duvara ulaşıyorsa öncelikle bu sorun çözülüp sonrasında iç cephe boyama işlemine girilmelidir. Buna ek olarak düzeltilmesi ve içi doldurulması gereken bir diğer kusur da çatlaklardır.

İç cephe duvarlarını boyama işlemine hazırlamak için öncelikle yapılan sıvanın tamamen kuruduğundan emin olmak gerekmektedir. Evimi kendim nasıl boyarım diyenler için ilk adım duvarın eski boyalardan kalan artıklarının ve kirlerinin temizlenmesi olacaktır. Duvarı toz ve yağ kalıntılarından etkili bir şekilde arındırmak adına zımpara kullanarak pürüzsüz bir görünüm elde edilmeli, sonrasında arındırılan yüzey dinlenmeye bırakılmalıdır.

Küçük çatlaklarda kullanabileceğiniz bilgiler için Diş Macununun Bilmediğiniz Farklı Kullanım Alanları yazımıza göz atmanızda fayda var.

Boyamaya başlamadan önce uygulanması gereken bir diğer önemli adım da astar uygulamasıdır. Astar katmanı yeterli gelmediyse duvar köşeleri nasıl boyanır gibi sorunlar yaşamamak adına macun çekmeniz gerekmektedir. Zımparanın üstüne atılan astarın kuruması için minimum 12 saat beklenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

En son kata atılacak olan asıl boyanın açık tonla inceltilmesi gerekmekte ve sonrasında duvarın boyanmasına başlanmalıdır. Boya kıvamı nasıl ayarlanır sorusu sıklıkla merak edilmekte, ancak ekleyeceğiniz incelticinin renk açacağı düşünülerek bu doğrultuda karar verilmelidir. Rengin tutması için kuruduğunda açılacağından dolayı son katmanların 3 ya da 4 kez boyanması gerekmekte ve her katman arasında 4 ila 8 saat tam kuruma için bekleme olmalıdır.

Dış Cephe Boya Yapmanın Püf Noktaları

Kirlenmeye oldukça müsait bir ortam olan dış cephe duvarını boyamak için öncelikli işlem iyi bir temizlik olmalıdır. Duvar temizliği boyanın en önemli aşaması olmakta, kirlerin silinmesiyle meydana çıkan sızıntı ya da çatlaklar giderilmesi gerekmekte, çatı kısmının herhangi bir tadilat gereği varsa bu da halledilmesi gereken işlemler arasında yer almalıdır. Su borularının geçtiği köşeler özellikle kontrol edilmeli, buralardaki çatlak oluşumu öngörülen yerlerin yapısı güçlendirilmelidir.

Boyanın uygulanacağı yüzey üzerindeki kabaran, gevşeyen, tozlanan tüm boyalı kısımların temizlenmesi gerekmektedir. Küf, astar kalıntısı gibi fazlalıkların yanı sıra kiri de çıkarmak için sirke ve su karışımı kullanmanız ideal olacaktır. Bu karışımı fırçayla yüzeye uygulamak, ideal bir boya zemini elde etmenizi sağlar.

Kaplama yapılan yüzey üzerinde oluşan parlaklıklar, yeni boyanın rengini daha iyi göstermesi için zımpara yardımıyla matlık kazanmalıdır. İyi bir şekilde zımparalanan yüzeydeki tozlar uzaklaştırıldıktan sonra yüzey üzerinde herhangi tebeşirlenme gibi önceden kalma bir işlem kalıntısı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Dış cephe boyası yapma sırasında havanın kapalı ya da yağmurlu olmaması gerekmekte, çünkü yapılan boyanın güneş ışığı altında minimum 2-3 gün boyunca kuruması beklenmelidir. Astarın üzerine iki kat boya yapılması yeterli olan dış cephelerde, tıpkı iç cephede olduğu gibi her bir katın kuruması için 4'er saat arayla beklenmelidir.

Metal Yüzeyler Nasıl Boyanır?

Metal yüzeyleri boyamadan öncesinde kir ve yağın arındırılması yine başlangıç aşaması olmakta, pas kalıntıları gibi kirlerin arındırılması için spatula ya da dişli zımpara gibi ekipmanlardan yardım alınmalıdır. Astar katı metal yüzeyler boyama için pek elverişli olmadığından minimum 1 gün bekletilmeli, sonrasında yine inceltilmiş olan boyayla iki kat şeklinde boyama yapılmalıdır. Her bir katman arasında metalin boyayı daha kolay kusmasından dolayı kuruma için 8 saat beklenmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.