1. HABERLER

 2. HABER

 3. Kalbi Ve Karaciğeri Koruyan Meyve Dut
Kalbi Ve Karaciğeri Koruyan Meyve Dut

Kalbi Ve Karaciğeri Koruyan Meyve Dut

A+A-

Parkta, mahallenizde ve hatta kendi bahçenizde dut ağacı yetiştirme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu ağaç, böğürtlene benzeyen lezzetli bir meyve üretir ve hemen hemen herkes bu meyveyi lezzetli bulur. Dut meyvesi küçük olabilir, ancak sağlık açısından oldukça büyük faydalar sağlar. Kilo kaybına yardımcı olabilir, karaciğerinizi sağlıklı tutabilir ve hatta her porsiyonda yüksek miktarda vitamin ve mineral sağlayabilir. Beyaz dut mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Beyaz dut yaprakları kaynatılıp içilirse idrar söktürür, vücutta biriken suyun atılmasını sağlar. Aç karnına yenen beyaz dut bağırsak solucanlarını düşürür.

Kalbi Ve Karaciğeri Koruyan Meyve Dut

Dut Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dut ağacı, Moraceae bitki ailesinden gelir ve incir ve ekmek ağacı ile yakın akrabadır. Bu çiçekli ağaç ilk başta hızla büyür ancak tipik olarak en fazla 5 ila 10 metre yüksekliğe ulaşır. Dut ağaçları ılıman iklimlerde yetişme eğilimindedir, haziran-ağustos aylarında toplanır ve Avrupa, Hindistan, Kuzey Afrika ve Orta Doğu'da dünya çapında bulunabilir.

Ağaçlar, ağacın türüne bağlı olarak beyaz, kırmızı, mor veya siyah olabilen uzun, silindir şeklinde bir meyve üretir. Tat değişebilir olmasına rağmen, tatlı ve hafif ekşi bir tadı vardır. Örneğin beyaz dut tatlı bir tada sahiptir ve siyah veya kırmızı dut meyvelerinden daha az mayhoştur.

Dut bitkisinin meyveleri, tatlılarla pişirilebilir veya lezzetini arttırmak ve besin profilini yükseltmek için yoğurt ve smoothie'lere eklenebilir.

Dut, ayrıca sıklıkla böğürtlenlerle karıştırılır. Bununla birlikte, dutlarla böğürtlen karşılaştırılırken, dikkate değer birçok fark vardır. Böğürtlen çalılar halinde yetişir, tamamen farklı bir bitki ailesine aittir, daha yuvarlak bir şekle sahiptir ve üç katından fazla lif içerir. Yine de, her ikisi de kalori bakımından düşük ve C vitamini ve K vitamini gibi besinlerde yüksektir. Dut birçok önemli besin açısından yüksektir ve kolesterol seviyesini düşürmekten kan şekerini sabit tutmaya kadar çeşitli sağlık yararları olduğu gösterilmiştir.

Dutun Faydaları

Kanserle Mücadeleye Yardım Edebilir

Diğer meyvelerdeki gibi dutlar da kanserle mücadelede en önemli gıdalardan biri olarak kabul edilir. Bu durum, zararlı serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan ve hücreleri hasardan koruyan bileşikler olan etkileyici antioksidan içeriği nedeniyledir.

Japonya'da yapılan bir araştırma, dut suyunun farelerde serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasar seviyelerini etkili bir şekilde azaltabildiğini buldu. 2006'daki bir başka hayvan çalışmasında da benzer bulgular vardı, dut suyunun antioksidan olarak davrandığını ve bu kansere neden olan serbest radikallerin neden olduğu stresi azalttığına dikkat çekti.

2017'de, Koreli araştırmacılar dutlardan belirli bir bileşiği izole etti ve meme kanseri hücrelerinde hücre ölümünü indükleyebildiğini ve tümör hücrelerinin farelerde büyümesini ve yayılmasını yavaşladığını buldu.

Serbest radikallerin yol açtığı hasarla savaşmaya yardımcı olan ve kanseri önlemeye yardımcı olabilecek diğer antioksidan bakımından zengin besinler arasında diğer meyveler, sebzeler ve zerdeçal ve tarçın gibi bazı otlar bulunur.

Kalbi Ve Karaciğeri Koruyan Meyve Dut

Kilo Kaybını Destekler

Dut oldukça besleyici bir besindir. Bu, kalori bakımından düşük olduğu, ancak lif, C vitamini, K vitamini ve demir de dahil olmak üzere çok sayıda besin içerdiği anlamına gelir.

Özellikle lif, sindirim sağlığını desteklemeye, kabızlığı tedavi etmeye ve hatta kilo vermeye yardımcı olabilir. Sadece bir fincan dut günlük lif ihtiyacınızın yüzde 10'unu karşılayabilir. Diyet lifi yediğinizde,  sindirim kanalınızdan geçmez. Bu durum doygunluğu arttırır, iştahınızı azaltmak için daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

Bazı araştırmalar da dutların obeziteye karşı bir etkisi olabileceğini öne sürüyor. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi'nde yapılan bir hayvan araştırması, hamsterlerin dut suyu ekstresi ile 12 hafta tedavi edilmesinin hem vücut ağırlığını hem de viseral yağları düşürdüğünü göstermiştir.

Düşük kalorili, tatlı isteğini tatmin edecek ve kalori alımınızı düşük tutacak sağlıklı bir atıştırmalık için lezzetli dutların bulunduğu bir bardak yüksek proteinli süt içmeyi deneyin.

Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Dutlarda bulunan lif çoğunlukla çözünmeyen lif olmakla birlikte, pektin şeklinde yaklaşık yüzde 25 çözünür lif içerir. Çözünür lif, suyu emebilen ve kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Dutun kendisinin özellikleri de ağırlık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Gıda Bilimi Dergisi’ndeki bir araştırma, duttaki bileşiklerin kalp hastalığının en önemli risk faktörlerinden biri olan LDL kolesterolün oksidasyonunun önlenmesine yardımcı olduğunu buldu.

Yukarıda belirtilen Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi'nden yapılan hayvan çalışmasında,  hamsterlere dut suyu ekstraktının verilmesi hem trigliseritlerin hem de kolesterolün seviyelerinin düşmesine yardımcı olmuştur.

Dutun yanı sıra, kolesterol seviyelerinin doğal olarak düşürülmesine yardımcı olmak için bol miktarda lifli ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin yiyecekler de yemelisiniz.

Karaciğer Sağlığını Korur

Karaciğeriniz genel sağlığınızda merkezi bir rol oynar. Kanın pıhtılaşması, yağların parçalanması ve toksinlerin filtrelenmesi ile ilgilidir.

Bazı kanıtlar dutlarda bulunan bazı bileşiklerin karaciğer sağlığı üzerinde yararlı bir etkisi olabileceğini ve bu önemli organın sağlıklı, güçlü ve karaciğer hastalığından korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Dut, özellikle yağlı karaciğer hastalığının önlenmesinde etkili olabilir. Bu, karaciğerde yağ birikmesi ve düzgün çalışma yeteneğini bozması durumudur.

Bir 2013 test tüpü çalışması, dut içindeki bileşiklerin yağ oluşumunu engellediğini, yağ birikimini önlediğini ve ayrıca yağın karaciğerden ayrılmasını desteklediğini gösterdi. Tayvan'dan yapılan bir başka çalışma, dut ekstresinin yağ parçalanmasının arttığını ve yağ asidi oluşumunu azalttığını gösteren bu bulguları doğruladı.

Tabii ki, dutlarda bulunan faydalı bileşikler bulmacanın sadece bir parçasıdır. Sağlıklı bir diyetin ardından düzenli olarak egzersiz yapmak ve alkol tüketimini sınırlamak karaciğer sağlığının önemli unsurlarıdır.

Kalbi Ve Karaciğeri Koruyan Meyve Dut

Kan Şekeri Düzeylerini Stabilize Ediyor

Yüksek kan şekeri, artan susuzluk, sık idrara çıkma ve bulanık görme dahil olmak üzere çok çeşitli belirtilere neden olabilir. Kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak, özellikle diyabetiniz varsa daha iyi bir sağlık sürdürmenin anahtarıdır.

Dutlar, kan şekeri sıçramalarını önlemek için kan dolaşımındaki şeker emilimini yavaşlatmaya yardımcı olan lif içerir. Ayrıca kan şekeri seviyelerine fayda sağladığı gösterilen belirli bileşikler ve antioksidanlar içerirler.

PLoS One'da yapılan bir çalışma, dut ekstresinin diyabetik farelerde kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde azaltabildiğini buldu. Başka bir çalışmada, diyabetik sıçanlara beş hafta boyunca dut özü verildi ve kan şekeri ölçüldü. Çalışmanın ilk ve son günü arasında kan şekeri 252 mg / dL'den 155 mg / dL'ye düşmüştür.

Normal kan şekerinin korunmasına yardımcı olmak için dutların karbonhidratla kontrol edilen sağlıklı bir diyetin parçası olarak tüketilmesi gerektiğini unutmayın.

Dutun Besin Değeri

Dutun kalorisi düşüktür, ancak bol miktarda lif, C vitamini, K vitamini ve demir sağlayabilir.

Bir bardak dut yaklaşık olarak şunları içerir:

 • 60.2 kalori
 • 13.7 gram karbonhidrat
 • 2 gram protein
 • 0.5 gram yağ
 • 2.4 gram diyet lifi
 • 51 miligram C vitamini
 • 10.9 mikrogram K vitamini
 • 2,6 miligram demir
 • 272 miligram potasyum
 • 0,1 miligram riboflavin
 • 1,2 miligram E vitamini
 • 25.2 miligram magnezyum
 • 53.2 miligram fosfor
 • 54.6 miligram kalsiyum

Yukarıda listelenen besin maddelerine ek olarak, dutlarda bir miktar bakır, niasin, B6 vitamini ve tiamin de bulunur.

Mahallenizde dut ağacı tespit ettiyseniz, meyveleri doğrudan ağaçtan toplayabilir veya bir örtüyü yere atıp dallardan olgun meyvelerin hemen dökülmesini sağlamak için ağacı sallayabilirsiniz. Elbette, yemeden önce yıkadığınızdan emin olun.

Ne yazık ki dutlar hemen tazeliğini kaybeden besinlerdendir, bu yüzden markette taze bulmamanız olasıdır. Bununla birlikte, pazarlarda kısa bir süre boyunca mevsiminde bulabilirsiniz. Ayrıca kurutulmuş dut türleri birçok aktarda yaygın olarak bulunur.

Dutun alındıktan sonra çok uzun durmayacağını unutmayın, bu yüzden alındıktan sonra hızlı bir şekilde tükettiğinizden veya raf ömrünü birkaç ay uzatmak için dondurduğunuzdan emin olun.

Kalbi Ve Karaciğeri Koruyan Meyve Dut

Dutun Tarihi

Dut tarihsel olarak, dut ağaçları ipek endüstrisinin önemli bir parçasıydı, çünkü dut ağacı yaprakları ipek böcekleri için ana besin kaynağıdır. Aslında, 17. yüzyılda, Kral James, Büyük Britanya'da ipek üretimini artırma umuduyla tüm Avrupa'dan 100.000 dut ağacı ithal etti. Ancak yanlışlıkla ipek böceği tarafından yenen yaprakları üreten beyaz dut yerine siyah dut siparişi verdiğinde projesi başarısız oldu.

Bugün, Kuzey Amerika'daki bazı şehirler, ürettikleri çok miktarda polen nedeniyle dut ağaçlarının büyümesini aslında yasaklamıştır. Ancak ilginç şekilde, erkek ağaçlar polen üretirken, dişi ağaçlar havadan polen ve toz çeken çiçekler yetiştirir.

Yine de, dut ağaçları yaygındır ve ülke genelinde ve tüm dünyada bulunabilir, bu da sağlık yararına sahip lezzetli meyvelerini üretir.

Dutun Olası Yan Etkileri

Nadir olmasına rağmen, bazı insanlar dutlara karşı alerjik bir reaksiyon yaşayabilir. Çapraz reaktivite nedeniyle huş polenine duyarlı olanlarda reaksiyonlar da bildirilmiştir. Dut meyvesi tükettikten sonra yan etkiler yaşarsanız, tüketmeyi bırakmalı ve doktorunuzla konuşmalısınız.

Ancak, hassasiyeti olmayan çoğu insan için dut beslenmeye besleyici bir katkı olabilir ve sağlığa birçok yararı olabilir. Bu lezzetli meyvenin sunduğu tüm besinlerden faydalanmak için ölçülü olarak çok yönlü ve dengeli bir diyetin bir parçası olarak tadını çıkarın.

Kalbi Ve Karaciğeri Koruyan Meyve Dut

Son Bilgiler

 • Dutlar genellikle pek çok farklı tatlıda işe yarayan tatlı bir tada sahiptir.
 • Bu meyveler kalorileri düşüktür, fakat diğer önemli mikro besinlerle birlikte lif, C vitamini, K vitamini ve demir sağlayabilir.
 • Araştırmalar, kanserin önlenmesine, kolesterol ve kan şekeri seviyelerinin azaltılmasına, kilo kaybına yardımcı olmak ve karaciğerinizin sağlığını korumak için yardımcı olabileceklerini bulmuştur.
 • En sevdiğiniz yiyeceklerin besin profilini yükseltmek için yoğurtlara, tatlılara, reçellere, içeceklere taze veya kurutulmuş biçimde dut eklemeyi deneyin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.