Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Dünyanın En Uzun Köprüsü Hangisidir? Gezegenimizdeki En Uzun 12 Köprü

Son Güncelleme:
 Dünyanın En Uzun Köprüsü Hangisidir? Gezegenimizdeki En Uzun 12 Köprü

Dünya’nın en uzun köprüsünü tespit etmek, zannedildiği kadar kolay bir şey değil. Birçok kişi, köprü kelimesinin tanımı konusunda takıntılı. Köprünün suya temas eden kısımları, bazı kişiler tarafından köprü uzunluğuna katılmamakta ve bu da köprülerin uzunluk sıralamalarında değişikliklere yol açmaktadır.

Biz çok fazla karmaşık hesaba girmeden, dünyanın en uzun köprülerini sizler için tespit ettik. Ulaşım için adeta devrim olan köprünün icadı, antik çağlara dayanmaktadır. Bildiğiniz tüm köprüleri unutun zira birazdan göreceğiniz köprüler, gerçekten çok uzun!

12. Jintang Köprüsü

Jintang

Çin’in Zhejiang bölgesinde yapılan köprü, onlarca farklı kolonu ile çok estetik bir görüntüye sahiptir. Listemizin 12. sırasındaki köprünün uzunluğu tam olarak 26.540 metre.

11. Jiaozhou Bay Köprüsü

Jiaozhou

Karadaki kısımları da hesaba katıldığı zaman dünyanın en uzun köprüsü olan Jiaozhou Bay köprüsünün uzunluğu 42.600 metre. Fakat bu uzunluğun sadece 25.900 metresi deniz üzerinde olduğu için köprüyü listemizin 11. sırasına koyduk. Köprü kendi adını taşıyan körfezde bulunmaktadır ve Çin sınırları içerisindedir.

10. Atchafalaya Basin Köprüsü

Atchafalaya Basin

Amerika’nın Louisiana eyaletinde bulunan köprü, birbirine paralel iki köprüden oluşmaktadır. Köprünün manzarası o kadar güzel ki, üzerinde yüzlerce kaza gerçekleşmiş. Bu kazaların azalmaması üzerine köprüde hız sınırı düşürülmüş. Köprüde hiçbir asma bulunmuyor, tamamen kolonlar üzerinde bulunan köprü 29.920 metre uzunluğundadır.

09. Zhuhai-Macau Köprüsü

Zhuhai-Macau

3 farklı köprünün birleşiminden oluşan Zhuhai-Macau köprüsünün bir kısmı da denizin altından geçmektedir. 19 milyar dolara yapılan köprünün uzunluğu ise tam 55.000 metre. Tek parça olmadığı için listemizin 9. sırasında.

08. Donghai Köprüsü

 Donghai

Dünya’nın en uzun köprülerinden birisi olan Donghai, 32.500 metre uzunluğuna sahip. Şangay ile Yangshan’ı birbirine bağlayan köprü, Çin’de bulunuyor. Çok ağır yüklü araçların köprüye girmesine izin verilmiyor.

07. Runyang Köprüsü

Runyang

Askılı bir köprü olan Runyang, dünyanın en uzun asma köprülerinden birisidir. Uzunluğu 35.660 metre olan köprü, 2005 yılından bu yana Çin’de hizmet vermektedir.

06. Hangzhou Bay Köprüsü

Hangzhou Bay

Ningbo ve Şangay arasındaki seyahat süresini azaltmak amacı ile yapılan ve bunu başaran Hangzhou Bay Köprüsü, 35.673 metre uzunluğundadır.

05. Manchac Swamp Köprüsü

Manchac Swamp

Mimari açıdan dünyanın en gösterişli köprülerinden bir tanesi olan Manchac Swamp, Amerika’nın Louisiana eyaletinde bulunmaktadır. Louisiana ile St. John the Baptist Parish arasını bağlayan köprünün uzunluğu ise 36.600 metredir. Birçok rakibine göre çok düşük maliyeti olan köprü, sadece 7 milyon dolara yapılmıştır.

[bilgikutusu text=”3. köprü olarak bilinen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 3 milyar dolara yapılmıştır.” tur=”info”]

04. Lake Pontchartrain Causeway Köprüsü

Lake Pontchartrain Causeway

Çok sisli bir bölgede olmasından dolayı, köprüden geçerken kendinizi bir korku filmi setinden geçiyor gibi hissedebilirsiniz. Köprüleri ile meşhur Louisiana eyaletinde bulunan köprü, 38.422 metre uzunluğundadır. Dünya’nın en uzun köprülerinden birisi olan Lake Pontchartrain Causeway, iki köprüden oluşmaktadır, diğer köprü ise ilkinden sadece 70 metre daha kısadır.

03. Bang Na Expressway Köprüsü

Bang Na Expressway

6 şeritli bir otoyol olan Bang Na Expressway Köprüsü, Tayland’da bulunmaktadır. 2010‘a kadar dünyanın en uzun köprüsü unvanını elinde bulunduran köprü, daha sonra büyük bölümü su üstünde geçmediği için listeden düşürüldü. Köprünün toplam uzunluğu 55.000 metre.

02. Tianjin Grand Köprüsü

Tianjin Grand

Langfang ile Qingxian bölgelerini birbirine bağlayan köprü, aynı zamanda Şangay-Pekin arası çalışan hızlı demir yolu hatlarına da bağlanmaktadır. 113.000 metrelik uzunluğu ile görenleri şok eden köprü, listemizin 2. sırasında.

[bilgikutusu text=”Boğaziçi Köprüsü (15 Temmuz Şehitler Köprüsü), 23 milyon dolara inşa edilmiştir.” tur=”info”]

01. Danyang–Kunshan Köprüsü

Danyang–Kunshan

Dünya’nın en uzun köprüsü ile tanışmaya hazır mısınız? Guinnes Rekorlar Kitabı‘na da adını altın harfler ile yazdıran DanyangKunshan Köprüsü, tam olarak 164.800 metre uzunluğunda. PekinŞangay arasını bağlayan bu köprü, onlarca nehir, viyadük, kanal ve göl aşarak hedefine ulaşıyor. Toplamda 8 milyar dolara mal edilen köprünün yapımı ise 4 yıl sürdü. İstanbul’un başından sonuna (Çatalca-Tuzla) kadar bir köprü yapıldığını düşünün, işte bu köprü ondan da uzun.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Gelinim Mutfakta Kastamonu pilavı malzeme listesi ve yapılışı
28 04 2020 - 14:06
Gelinim Mutfakta günün yemeği Zürbiye malzemeleri ve yapılışı
27 04 2020 - 14:00
Beklenen meteor ne zaman geliyor? Meteor dünyaya çarpacak mı?
27 04 2020 - 12:28
Haftaya sokağa çıkma yasağı olacak mı? Sokağa çıkma yasağı ne zamana kadar sürecek?
26 04 2020 - 14:40
Evde Ramazan pidesi nasıl yapılır? Sıcak ve lezzetli Ramazan pidesi tarifi
25 04 2020 - 15:24
Sık sık kolonya kullanmak orucu bozar mı? Koronavirüs mücadelesinde gerekli
24 04 2020 - 14:37