Nedir?

Dünyanın En Faydalı Baharatı Sumak Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sumak aslında bir bitki ve ondan edilen elde edilen baharat sofralarımıza sık sık konuk oluyor. Onu bundan sonrasında daha fazla tüketmenizi sağlayacak faydalarını bugün sizler için anlatacağız. Sumak faydaları ile gerçekten herkesin tüketmesi gereken bir baharat. Sadece salata olarak değil onun farklı şekillerde de değerlendirerek kullanabilirsiniz.

İşte tam da bu noktada herkesin kafasında sumak nedir ve faydaları nelerdir gibi soruların yanı sıra sumak nerelerde ve nasıl kullanılır gibi sorular da oluşuyor. O halde daha fazla aklımıza takılmasın sizlere “sumak zayıflatır mı?”  sorusunun yanıtını da verelim. İşte bütün yönleriyle sumak bitkisi…

Sumak Bitkisi Nedir?

Sumak başta da belirttiğimiz gibi sadece bir baharat değil aynı zamanda bir bitki. Kırmızı çiçek ve tohumları ile dikkat çeken çalı görünümlü yapısı olan ve görür görmez tanıyacağınız karakteristik bir bitki olan sumak dünya üzerinde yüzden farklı çeşidi ile karşımıza çıkıyor. Türkiye’de sadece doğu Anadolu bölgesi hariç olmak üzere hemen hemen bütün bölgelerde yetişiyor ve dünyada daha çok kuzey Afrika, güney Avrupa, İran, Akdeniz, ve Afganistan’da yetiştiği biliniyor. Fakat dikkat etmeniz gereken bir nokta var sumak bitkisinin faydaları kadar zehirli olan çeşitleri de var. Bu nedenle konu hakkında uzman değilseniz kesinlikle bitkiye dokunmamamız da yarar var. Sumak baharatı ise bitkinin kırmızı kısmının özel şartlar altında kurutularak sofra tuzuyla bir araya getirilmesinden oluşuyor. Bu kırmızı bölümler kurutulduktan sonra sofra tuzu ile birlikte öğütülüyor ve sofralarımıza sumak baharatı olarak konuk oluyor.

Dünyanın En Faydalı Baharatı Sumak Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sumak Faydaları

Sumak faydaları saymakla bitmeyecek bir baharat ama biz burada sizlere en önemli etkilerinden bahsedeceğiz. İşte sumağın faydaları;

 • Mideyi rahatlatır ve hazımsızlığa çözüm olur.
 • Kramp mide ağrısı ve gaz gibi sorunları giderir.
 • İshal ve kabız gibi sorunlara çözüm olması ile bilinen sumak boşaltım sisteminin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardım eder.
 • Kan şekeri yüksek olan kişilere yardımcı olur çünkü sumak kan şekerini dengeler.
 • Antioksidan olarak da bilinen sumak baharatı vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaşmasını sağlar.
 • Yine antioksidan özelliği sayesinde sumak bitkisi nezle ve grip gibi kış hastalıklarından çok ciddi sağlık problemlerine kadar vücudu birçok hastalığa karşı korur.
 • Vücutta bulunan iltihabın hızlı bir şekilde atılmasını sağlar.
 • Sumak güçlü antioksidan özellikleri sayesinde kalp ve damar sağlığını korur felç kalp krizi ve inme gibi ani gelişebilecek kalp ve damar hastalıklarını önlem olur.
 • Metabolizmanın çalışma hızını arttırır.
 • Antioksidan özellikleri olduğu için yine cilt sağlığına destek olur ve düzenli tüketilmesi durumunda temiz parlak ve ışıldayan bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Sumak aynı zamanda anti-aging etkisi yapar ve erken yaşlılık belirtilerinden kırışıklıkların oluşumuna kadar faydalı etkileri vardır.
 • Sumak tüketilmesi durumunda regl dönemin daha rahat geçer.

Dünyanın En Faydalı Baharatı Sumak Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sumak Nerelerde Kullanılır?

Sumak nasıl kullanılır sorusunun yanıtına gelecek olursak onu en pratik olarak hepimiz soğan ve maydanoz da bir araya getirerek salata olarak tüketiyoruz. Fakat bu kadar değil sumağın birçok kullanım alanı var. Gavur dağı salatasının içerisinde kuru patlıcan dolması tarifinde, birçok et ve sebze yemeğinin içinde ve arnavut ciğeri tarifi ne ek olarak onu ekleyebilirsiniz. Kısacası damak tadınıza uyan bütün yemeklerin içine sumak baharatı eklenebilir. Hatta sumaklı limonata yapmak bile mümkün. Eğer sumağın faydalarından maksimum derecede yararlanmak istiyorsanız, bir kase yoğurdun içerisine 1-2 yemek kaşığı sumak karıştırarak tüketebilirsiniz. İsterseniz bir bardak suyu kaynatabilir ve kenara alıp soğuttuktan sonra içerisine 1-2 yemek kaşığı sumak ilave ederek 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin tüketebilirsiniz.

Sumak Zayıflatır mı?

Gelelim fazla kilo sorunu olan herkesin aklına takılan o soruya. Peki, sumak zayıflatır mı? Antioksidan özellikleri olan ve metabolizmayı hızlandırdığı belirtilen sumak tek başına zayıflamaya elbette yetmez. Ama bu özellikleri sayesinde sumak baharatı zayıflamaya fazlasıyla destek olan bir bitki. Sağlıklı beslenme programı ve düzenli egzersiz programı belirleyerek yanında da sumak tüketirseniz zayıflama konusunda etkilerini kısa süre içerisinde görebilirsiniz. Tabii ki bu konuda bir beslenme uzmanından yardım almak da size iyi gelecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu