1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dünyada İnsanları En Çok Korkutan 12 Şey
Dünyada İnsanları En Çok Korkutan 12 Şey

Dünyada İnsanları En Çok Korkutan 12 Şey

A+A-

1-Köpek

Yapılan araştırmalar sonucunda köpek korkusunun, daha önce yaşanılan bir ısırılma ya da kovalama olayına şahit olan kişilerde görüldüğü gözlemlenmektedir. Köpek fobisi yaşayan kişiler, her boyuttaki köpeğe karşı istemsiz şekilde tepki vermektedir.

2-Gök gürültüsü

Gök gürültüsü her yaştan bireyi korkutan bir sestir. Ayrıca bazı insanlar bu korkularının üstesinden gelemeyip ılıman ülkelere göç etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda gök gürültüsüne karşı fobi besleyen çoğu kişinin bunu itiraf edemediği gözlemlenmiştir.

3-Diş Doktoru

Dişler besinlerin parçalanmasın yanı sıra güzel gülüşü de sağlar. Sağlıklı bir diş, kişide öz güvenin yükselmesine yardımcı olur. Ancak dünyada çoğu insan diş doktoruna gitmekten büyük oranda korkmaktadır. Bu nedenle, yıllık diş muayenelerini birçok insan ertelemekte, hatta diş problemi olmasına rağmen doktora gitmeyi reddetmektedir.

4-Kalabalık

Birçok insanın olduğu bir alanda bulunmak ya da bir toplantıda konuşmak çoğu insan için aşılması zor bir durumdur. Kalabalık önünde kişi kendini aşırı stresli hissetmektedir. Bu stres sonucunda kişide; terleme, nefes alıp vermede zorlanma, kalp atışının artması ve ağız kuruluğu gibi belirtiler görülmektedir. Yaşanılan bu kalabalık fobisi, genellikle ergenlik dönemlerinden itibaren görülmektedir. Kalabalıktan korkmaya bağlı olarak kişide sosyal fobi de görülebilmektedir.

5-Yükseklik

Yüksek bir yerden aşağıya bakıldığı zaman, kalp ritminde ve nefes alıp vermede artış meydana geliyorsa, kişi kendini sağlıksız hissetmeye başladıysa yükseklik korkusu yaşadığı anlamına gelmektedir. Akrofobi şeklinde de bilinen bu durumu toplumun ortalama %4'ü yaşamaktadır.

6-Karanlık

Nytophobia olarak da bilinen karanlık korkusu, hem küçüklerin hem de büyüklerin sık yaşadığı bir durumdur. Kişi karanlık bir ortamda kaldığında, aniden panik atak durumu meydana gelmektedir. Kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler.

7-Böcek

Entomofobi olarak da bilinen böcek korkusu durumunu yaşayan kişiler, böcek kelimesini duyduklarında bile dehşete kapılmaktadır. Bu kişilerde panik atak durumu oldukça yaygındır.

8-Uçak

Uçak korkusu yaşayan kişilerde hissedilen korku; kapalı alana bağlı uçak korkusu ve uçağın düşmesine karşı duyulan korku olmak üzere 2 şekilde görülmektedir. Dünyada oldukça fazla insanın üstesinden gelmeye çalıştığı bu durum, özellikle seyahat yapmayı gerektiren durumlarda kişiyi çok zorlamaktadır.

9-Kapalı Alan

Klostrofobi olarak da bilinen kapalı alan korkusu, rutin hayatı da olumsuz etkilemektedir. Kapalı alan fobisi yaşayan kişiler, özellikle asansöre binemezler. Kapalı bir alanda bulunduklarında, nefes alamama, aşırı terleme, tansiyon düşüklüğü gibi belirtiler görülmektedir. Hatta bazı kişiler, nöbet ya da kalp krizi geçirebilmektedir.

10-Örümcek

Özellikle dış görünüşünün ürkütücü gelmesinden ötürü çoğu insan örümceklerden korkmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, kadınların erkeklere oranla 3 kat daha fazla araknafobia yaşadıkları tespit edilmiştir.

11-Yılan

Yılan fobisi yaşanan en yaygın fobilerden bir tanesidir. Yapılan araştırmalarda bebeklerinde stres düzeylerinde artış görüldüğü gözlemlenmiştir.

12-İğne

Her yaştan insanın korkutuğu bir diğer fobi iğnedir. Özellikle çocuklar iğne olma düşüncesi nedeniyle doktor muayenesi olmaktan oldukça çekinmektedir. İğne korkusu, özellikle çocuklukta aşılması gereken bir durumdur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.