Genel

Dünyada Düşen Gıda Fiyatları Türkiye’de Enflasyonla Farkı Giderek Açıp Vatandaşın Cebini Yakıyor

Gıda fiyatlarındaki yükseliş, özellikle dar gelirliyi etkiliyor. Bütçesinden giderek daha fazla doymak için harcayan sabit ve dar gelirlilerin enflasyonla ilişkisi üzücü oluyor. Diğer yandan dünyada da gıda fiyatları düşüyor.

Son bir yılda TÜİK TÜFE’de genel artış yüzde 59 olurken, gıda enflasyonu yüzde 74 oranında yükseldi.

Türkiye’de gıda fiyatlarındaki yükseliş genel enflasyondaki seyri aştı. son 3 yıldır yükseliş sürerken, gıda enflasyonu ve genel enflasyon arasındaki fark da giderek açılıyor. 

Euronews derlemesine göre, yeni ekonomi modeline geçildiği 2021 yılı sonralarından bu yana yıllık gıda enflasyonu ile genel enflasyon arasındaki fark yüzde 20 puanı aştı.

2004 yılından bu yana yüzde 25 seviyesinin altında olan yıllık enflasyon Ekim 2018 sonrası bu sınırı aşarak yüzde 25,2 olurken, gıda enflasyonu Nisan 2019’da yüzde 33,2 ile 2004-2020 arasında zirveyi gördü.

Eylül 2021 sonrasında enflasyonda rekorlar başlarken, Kasım 2022’de yıllık gıda enflasyonu yüzde 100’ü aşarak yüzde 102’ye kadar yükseldi.

Dar gelirlilerin bu enflasyon oranlarıyla canı yanarken, 2004-2019 arasında TÜFE ile gıda enflasyonu arasındaki fark yüzde 10 puanı aşmamıştı.

Bazı dönemler gıda enflasyonu daha düşük seyretmesine karşın, Ağustos 2021’de bu fark ilk kez yüzde 10 puanı aşarken, Nisan 2022’de yüzde 21’e kadar çıktı. 

Son açıklanan TÜİK TÜFE Ağustos 2023’te farkın yüzde 14,7 puan olduğu görüldü.

TÜİK verilerinde yıllık enflasyon ile gıda enflasyonu arasındaki farkın 2021 sonlarında geçilen sistemde hızla açıldığı görülüyor.

Dünyada ise seyir tersine döndü. FAO Gıda Fiyat Endeksi Ağustos ayında geriledi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) yayınladığı rapora göre, uluslararası gıda emtia fiyatları Ağustos ayında pirinç ve şeker dışındaki temel gıda ürünlerindeki düşüşleriyle birlikte geriledi.

Küresel olarak ticareti yapılan gıda emtialarının uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen FAO Gıda Fiyat Endeksi, Ağustos ayında ortalama 121,4 puan ile Temmuz ayına göre yüzde 2,1 düşüş gösterirken, Mart 2022’deki zirvesinin ise yüzde 24 kadar gerisinde kaldı.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi Ağustos ayında yüzde 3,1 oranında gerileyerek, Temmuz ayındaki yüzde 12,1’lik keskin yükselişini kısmen tersine çevirdi.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi ise Temmuz ayına göre yüzde 0,7 düştü. Bu tablonun tam aksine FAO Pirinç Fiyat Endeksi Temmuz ayına göre yüzde 9,8 artış gösterdi. 

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, Okyanusya’dan bol miktarda tedarik edilen tam yağlı süt tozu için oluşan uluslararası fiyatlandırmaların öncülüğünde, bir önceki aya göre yüzde 4 oranında geriledi. FAO Et Fiyat Endeksi de Ağustos ayında yüzde 3 oranında azalış gösterdi. FAO Şeker Fiyat Endeksi Temmuz ayına göre yüzde 1,3 artarak, 2022 Ağustos ayındaki değerinden yüzde 34,1 oranında daha yüksek bir ortalamaya ulaştı.

Dünyada gıda fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,8 düşerken, Türkiye’de Ağustos’ta yıllık yüzde 73,6 artış gösterdi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/dunyada-dusen-gida-fiyatlari-turkiye-de-enflasyonla-farki-giderek-acip-vatandasin-cebini-yakiyor-1171497

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu