Dünya tarihinin en sıcak ayını yaşamış olabiliriz! Uzmanların Temmuz ayı açıklaması

Dünya çapında hava sıcaklıklarını araştırmaya alan bir çalışmaya göre geride bıraktığımız Temmuz ayı, bugüne kadar yaşadığımız "kaydedilen" en sıcak ay olabilir. Avrupa Birliği'nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi'nde yapılan incelemede, bu yıl Temmuz ayındaki hava sıcaklık derecesinin, 2016'daki "en sıcak ay" rekorunu kırabileceği belirtildi.

02.08.2019 - 18:38
02.08.2019 - 20:05
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Temmuz 2016’da tüm dünyada ortalama hava sıcaklığı 16,67 santigrat derece olmuştu. Bu yılın Temmuz rakamlarının ise C3S’nin 40 yıllık kayıtlarındaki en yüksek aşamaya ulaşması bekleniyor. Birçok farklı kurumun incelemeleriyle kıyaslanan Haziran ayı sonuçları da o ay bakımından dünya çapında rekor aşamaya ulaşıldığını göstermişti.

Karbon salınımı hava sıcaklıklarını etkiledi

Araştırmacılar bu yıl gerçekleşen rekor hava sıcaklıklarını doğrudan iklim değişikliğiyle ilişkilendiremese de, bilim insanları, insan faaliyetleri sebebinden dolayı salınan karbonun hava sıcaklıklarını etkilediği ve yeni rekorların bu durum sayesinde olası olduğunu dile getirdi.

Copernicus’tan Dr. Freja Vamborg, diğer yıllara kıyasla 2019’da hemen hemen her ayın hava sıcaklığında planlananın çok üzerinde dereceler kaydedildiğini belirterek “Sera gazı salımını engelleme konusunda bir şey yapmazsak bu eğilim devam edecek” ifadelerini kullandı.

Genel olarak Temmuz ayı bu yılın en sıcak ayı olmayı hak kazandı ancak araştırmalar bugüne kadar kaydedilen en sıcak ay olup olmadığını yakın zamanda gösterecek.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim