Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü Goma’ya sıçrayan Ebola virüsü nedeniyle küresel acil durum ilan etti

Eklenme:
 Dünya Sağlık Örgütü Goma’ya sıçrayan Ebola virüsü nedeniyle küresel acil durum ilan etti

Yaklaşık 2 milyon nüfusu ile bölgenin en kalabalık kenti olarak bilinen Goma’daki ilk ebola hastası papazın hayatını kaybetmesi nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesi, Cenevre’de acil bir toplantı düzenledi. Dünya Sağlık Örgütünün merkezinde yapılan toplantıda, 15 Haziran’daki toplantının ardından bir kez daha Ebola’nın küresel bir sağlık tehdidi olup olmadığı değerlendirildi. Toplantının ardından yazılı bir açıklama yapan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom, yaşanan Ebola virüsü salgını nedeniyle Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) ilan edildiğini duyurdu. Bir yıl içinde KDC’de oldukça zor şartlar altında olağanüstü işler yaptıklarını belirten Adhonom, dünyanın artık çabaları fark etmesinin zamanının geldiğini dile getirdi. Ebola salgını sona erdirmek ve daha iyi bir sağlık sistemi oluşturmak adına KDC’de dayanışma içinde çalışılması gerektiğini belirten Adhonom, bu konuda yardım beklediklerini duyurdu.

571 kişi hayatını kaybetti

Kuzey Kivu eyaletinde geçtiğimiz yıl Temmuz sonunda başlayan ve daha sonra turi eyaletine yayılan Ebola Salgınında DC Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan verilere göre 2 bin 489 kanamalı ateş vakası görüldü. Yapılan incelemeler sonucunda bu kişilerden 2 bin 395’inin Ebola virüsü taşıdığı belirlendi. Ülkede salgın nedeniyle 571 kişi hayatını kaybederken virüsü taşıdığı tespit edilen 698 kişi tedavisinin ardından taburcu edildi. Şu anda 128 kişinin hastanelerde tedavisi sürerken virüsten kaynaklandığı kesinleşmeyen kanamalı ateş vakalarından da 94 kişi yaşamını yitirdi.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap