Genel

Dünya Ekonomisinde Durgunluk Sinyalleri Artıyor: Türkiye’de Toparlanma Çok Yavaş

Dünya ekonomilerinde durgunluk emareleri iyiden iyiye kendini gösteriyor. Ekonomide geleceğe dair göstergeler içeren Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) öncü verileri dünyanı büyük ülkelerinde işlerin iyiye gitmediğine işaret etti.

Dünyada üretim, hizmet ve bileşik olarak ölçülen, ekonomilerde gidişata yönelik satınalma yöneticilerinin beklentilerini içeren PMI verileri geldi.

Euro Bölgesi’nde ekonomik aktivite Ağustos ayında 33 ayın en düşük seviyesine geriledi.

HCOB tarafından hazırlanan Euro Bölgesi satın alma yöneticileri bileşik endeksi (Bileşik PMI) Ağustos ayında Kasım 2020’den bu yana görülen en düşük seviyeye indi. 

Temmuz ayında 48,6 puandan Ağustos’ta 47,0 puana gerileyen bileşik PMI, pandemi dönemi dışarıda bırakıldığında bu seviyeyi en son Nisan 2013’te görmüştü.

Ağustos ayında imalat PMI 42,7 puandan 43,7 puana toparlansa da daralmaya işaret etmeyi sürdürürken, hizmetler PMI 30 ayın en düşük seviyesi olan 48,3 puana düştü.

Almanya’da ekonomik aktivite Ağustos ayında Mayıs 2020’den bu yana görülen en hızlı düşüşü yaşadı.

HCOB tarafından hazırlanan satın alma yöneticileri bileşik endeksi (bileşik PMI) Ağustos ayında 39 ayın en düşük seviyesine indi. Temmuz ayında 48,5 puan olan bileşik PMI, Ağustos ayında 44,7 puana geriledi. 

İmalat PMI’nın 38,8 puandan 39,1 puana toparlandığı Ağustos ayında hizmetler PMI ise 9 ayın en düşük seviyesine inerek daralmaya işaret etti. Temmuz ayında 52,3 puan olan hizmetler PMI 47,3 puana düştü.

İngiltere’de Ağustos ayında hem imalat hem de hizmet sektörü aktiviteleri daraldı.

İngiltere’de bileşik PMI 31 ayın en düşük seviyesine indi

S&P Global/CIPS tarafından hazırlanan satın alma yöneticileri bileşik endeksi (Bileşik PMI) Ağustos ayında Temmuz ayındaki 50,8 puandan 47,9 puana gerileyerek Ocak ayından bu yana ilk kez 50 puan olan başa baş seviyesinin altına inerek daralmaya işaret etti. Bileşik PMI’nın Ağustos ayında aldığı 47,9 değeri 31 ayın en düşüğü oldu.

İmalat PMI Ağustos ayında 39 ayın en düşük seviyesi olan 42,5 puana gerilerken, hizmetler PMI da 7 ayın en düşük seviyesi olan 48,7 puana indi.

Fransa’da hizmetler sektörü PMI Ağustos ayında 30 ayın en düşük seviyesine geriledi.

HCOB’un hazırladığı Fransa satın alma yöneticileri endekslerine (PMI) göre, hizmetler sektöründe daralma Ağustos ayında derinleşti. Temmuz ayında 47,1 puan olan ve Ağustos ayında 47,5 puana toparlanması beklenen hizmetler PMI 46,7 puana indi. 

İmalat PMI’nın 45,1 puandan 46,4 puana yükseldiği Ağustos ayında bileşik PMI ise Temmuz ayındaki 46,6 puanı devam ettirdi.

ABD’de Ağustos’ta S&P Global imalat sektörü PMI öncü verisi 49’dan 47’ye geriledi.

ABD’de Ağustos’ta S&P Global bileşik sektörü PMI öncü verisi 52’den 50,4’e hizmet sektörü PMI öncü verisi de 52,3^ten 52,5’e çıkması beklenirken, 51 olarak gerçekleşti.

Çin’de imalat sektöründe PMI Ağustos ayında da daralmaya devam etti.

Beklentilerden daha yavaş olan daralma, Ulusal İstatistik Bürosu imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ağustos ayında Temmuz ayındaki 49,3 puandan 49,7 puana geriledi. 4 aydır daralan imalat PMI’da beklentiler 49,4 puan seviyesindeydi.

İSO Türkiye PMI verileri imalat sektöründeki bozulmanın hafif hız kestiğine işaret etti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketinin Ağustos 2023 dönemi sonuçlarına göre, temmuzda 46,9 olarak ölçülen manşet PMI, ağustosta 47,4 oldu. Faaliyet koşulları üst üste altıncı ay zayıflamış olmakla birlikte son anket verileri imalat sektöründeki bozulmanın hafif hız kestiğine işaret etti. 

Zorlu piyasa koşulları ve yüksek fiyatlar nedeniyle düşüş ağustosta da sert şekilde devam etti. Yeni siparişlerde ise düşüş ağustos ayında hız kazandı ve Mayıs 2020’den bu yana en yüksek oranda gerçekleşti. 

Anket katılımcısı firmalar, talepteki yetersizlik ve fiyatlardaki artışların yanı sıra küresel ekonomideki zayıflığa dikkat çekti. Buna paralel olarak yeni ihracat siparişleri de yavaşlarken bazı katılımcılar Avrupa talebinde azalma olduğunu bildirdi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/dunya-ekonomisinde-durgunluk-sinyalleri-artiyor-turkiye-de-toparlanma-cok-yavas-1168738

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu