Dükkan Nasıl Açılır? Dükkan Açmak İçin Gerekli Belgeler Nedir? Dükkan Açmanın Maliyeti Nedir?

Kamu ve özel sektörde çalışan birçok kişinin hayalidir; kendi dükkanını açıp işletmek. Dükkan açmak sanılanın aksine çokta zor olmasa da, dükkan işletmek bir o kadar zordur. Bu yazımızda sizlere küçük bir dükkanın şahıs şirketi şeklinde nasıl açılacağından bahsedeceğiz.
22.06.2018 - 19:12
24.06.2018 - 21:58
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Birçok genç girişimci tam olarak işletmeye hakim olmadan dükkan açmaktadır bu yazımızda bir takım hataları yapmamanız adına size bir takım ipuçları ve bilgiler vereceğiz. Tamamen tecrübeye olan bu yazımızı umarız beğenirsiniz.

Dükkan Nasıl Açılır?

Dükkan açmayı birçok kişi gözünde çok büyütmektedir halbuki açılış yapmak, küçük bir şahıs şirketi kurmak çok kolaydır ve birkaç gün içerisinde tüm işlemler halledilebilir. Öncelikle dükkan açmaya karar verdiyseniz muhakkak bir muhasebeci ile görüşmelisiniz. Muhasebeci size açılış hakkında çeşitli bilgiler verecek ve hangi belgelerin-bilgilerin gerekli olduğunu söyleyecektir.

Ayrıca görüştüğünüz muhasebeci veya başka bir muhasebeci ile sürekli çalışmalı (basit usul vergilendirme yapılmıyorsa) ve aylık ödeme yapmalısınız.

İşyeri Açmak

Bir kere dükkan işletmek çok profesyonel değilseniz sizin ana işiniz olmalı, yani hem başka bir yerde çalışayım( kamu, özel sektör…) hem de dükkanım olsun derseniz kaldıramayacağınız kadar ağır bir tempo ve stres ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Şahıs şirketi açmak için gerekli belgeler nelerdir?

En detaylı bilgiyi muhasebecinizde alabilirsiniz yinede temel belgeleri aşağıda yazacağız;

1-Nüfus cüzdanı fotokopisi

2-İkametgah belgesi (E devletten basit bir şekilde ücretsiz alabildiğiniz gibi, mahalle muhtarınızdan da temin edebilirsiniz.)

3-İmza beyannamesi (Noterden almanız gerekli ortalama 100 lira gibi bir ücreti bulunmakta, imza beyannamesini muhasebeciniz saklayacaktır fakat size de ileride lazım olacağı için fotokopisini almayı unutmayın.)

4-İşyeri kira kontratı(işyeri kira ise), işyeri tapusu (işyeri size aitse)

5-Ticaret Odası Kaydı ortalama 1000-1500 lira (bazı işlerde gerekmeyebilir muhasebeciniz sizi bilgilendirecektir.)

6-Yazarkasa ortalama 1500 lira (perakende satış yapıyorsanız gereklidir, bazı işlerde gerekmeyebilir.)

7-Fatura ve Kaşe basımı

8-Defter Tasdiği

İşyeri açılışında zaten birçok belgeyi muhasebeciniz ile birlikte toplayacaksanız kurumlara beraber gideceksiniz, sizin ilk etapta nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi, imza beyannamesi ve kira kontratı ile birlikte muhasebecinize başvurmanız yeterli olacaktır. Zaten muhasebeciniz sizi yönlendirecektir.

Dükkan Açmak

Dükkan Açtım Aylık Ne Kadar Giderim Olur?

Öncelikle buradaki giderler kirası aylık 450 lira olan bir dükkana göre hesaplanmıştır ve ortalama bir dükkanın giderleridir.

Kira 450 TL

Stopaj 150 TL

Muhasebeci Ücreti 200 TL (anlaşmanıza bağlı olarak değişir biz 200 tl olarak aldık.)

İnternet 50 TL

KDV Damga vergileri 50 TL (ortalama)

Bağkur 600 TL (dükkan açmak için en az bir kişinin bağkurlu olması gerekir emeklilere bazı imkanlar sağlanmaktadır muhasebeciniz detaylı bilgiyi verecektir.)

Elektrik-Su 30 TL (her dükkanda su olmayabilir elektriği ortalama 30 tl olarak alıyoruz)

Gördüğünüz gibi aylık 450 tl dükkan kirası olan bir dükkanın size gideri aylık ortalama 1500 TL dir. Yani dükkanı açmadan size aylık masrafını gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Bunların haricinde yine belli dönemlerde ödenen peşin vergi, çevre temizlik vergisi, tabelanız varsa tabela vergisi vs… gibi birçok vergilerle karşılaşacaksınız muhasebeciniz bunları sizlere ödeme günü gelmeden birkaç gün öncesinden bildirecektir.

İşin özü dükkan açmayı düşünen bir kişi iyi düşünmelidir, hesabınızı iyi yapmalı ve sermayenizin hepsini dükkan demirbaşına veya toptan mal alımına yapmamalısınız en aşağı 6 aylık yapacağınız masraf yani 1500×6=9000 TL kenarda köşede durmalıdır. Bildiğiniz üzere yeni açılan bir dükkanın oturması ve müşterilerinin oluşması en az 6 ay sürmektedir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Künye | İletişim