Ekonomi

Dükkan Nasıl Açılır? Dükkan Açmak İçin Gerekli Belgeler Nedir? Dükkan Açmanın Maliyeti Nedir?

Birçok genç girişimci tam olarak işletmeye hakim olmadan dükkan açmaktadır bu yazımızda bir takım hataları yapmamanız adına size bir takım ipuçları ve bilgiler vereceğiz. Tamamen tecrübeye olan bu yazımızı umarız beğenirsiniz.

Dükkan Nasıl Açılır?

Dükkan açmayı birçok kişi gözünde çok büyütmektedir halbuki açılış yapmak, küçük bir şahıs şirketi kurmak çok kolaydır ve birkaç gün içerisinde tüm işlemler halledilebilir. Öncelikle dükkan açmaya karar verdiyseniz muhakkak bir muhasebeci ile görüşmelisiniz. Muhasebeci size açılış hakkında çeşitli bilgiler verecek ve hangi belgelerin-bilgilerin gerekli olduğunu söyleyecektir.

Ayrıca görüştüğünüz muhasebeci veya başka bir muhasebeci ile sürekli çalışmalı (basit usul vergilendirme yapılmıyorsa) ve aylık ödeme yapmalısınız.

Dükkan Açtım Aylık Ne Kadar Giderim Olur?

Öncelikle buradaki giderler kirası aylık 450 lira olan bir dükkana göre hesaplanmıştır ve ortalama bir dükkanın giderleridir.

Kira 450 TL

Stopaj 150 TL

Muhasebeci Ücreti 200 TL (anlaşmanıza bağlı olarak değişir biz 200 tl olarak aldık.)

İnternet 50 TL

KDV Damga vergileri 50 TL (ortalama)

Bağkur 600 TL (dükkan açmak için en az bir kişinin bağkurlu olması gerekir emeklilere bazı imkanlar sağlanmaktadır muhasebeciniz detaylı bilgiyi verecektir.)

Elektrik-Su 30 TL (her dükkanda su olmayabilir elektriği ortalama 30 tl olarak alıyoruz)

Gördüğünüz gibi aylık 450 tl dükkan kirası olan bir dükkanın size gideri aylık ortalama 1500 TL dir. Yani dükkanı açmadan size aylık masrafını gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Bunların haricinde yine belli dönemlerde ödenen peşin vergi, çevre temizlik vergisi, tabelanız varsa tabela vergisi vs… gibi birçok vergilerle karşılaşacaksınız muhasebeciniz bunları sizlere ödeme günü gelmeden birkaç gün öncesinden bildirecektir.

İşin özü dükkan açmayı düşünen bir kişi iyi düşünmelidir, hesabınızı iyi yapmalı ve sermayenizin hepsini dükkan demirbaşına veya toptan mal alımına yapmamalısınız en aşağı 6 aylık yapacağınız masraf yani 1500×6=9000 TL kenarda köşede durmalıdır. Bildiğiniz üzere yeni açılan bir dükkanın oturması ve müşterilerinin oluşması en az 6 ay sürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu