Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

NAVİGASYONDukan Diyeti Nedir?Dukan Diyeti Aşamaları Nelerdir?Dukan Diyeti’nde Neler Yenir? Dukan diyeti verdirdiği kiloların yanı sıra diyetisyenler arasında tartışmalara yol açan sıkı kurallarıyla da bilinen bir diyettir. Proteinin başrolde olduğu bu diyet sayesinde kiloları kasa dönüştürmek ve bu fitliği korumak mümkün olmaktadır. Dukan diyeti hakkında tüm merak edilenleri aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz. Dukan Diyeti Nedir? Fransız bir […]

06.08.2018 - 23:21
06.08.2018 - 23:21
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Dukan diyeti verdirdiği kiloların yanı sıra diyetisyenler arasında tartışmalara yol açan sıkı kurallarıyla da bilinen bir diyettir. Proteinin başrolde olduğu bu diyet sayesinde kiloları kasa dönüştürmek ve bu fitliği korumak mümkün olmaktadır. Dukan diyeti hakkında tüm merak edilenleri aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

dukan diyeti

Dukan Diyeti

Dukan Diyeti Nedir?

Fransız bir doktor olan Pierre Dukan tarafından geliştirilen bu diyet, protein yoğunluklu ancak çok yönlü beslenmeyi sağlayan ve ideal sürede kişinin kendi özelliklerine göre en uygun kiloya gelmesini hedefleyen bir programdır.

Karatay diyeti gibi diğer popüler diyet programlarına göre çok daha yoğun oranda protein içermesiyle daha doyurucu olduğu düşünülen bu diyetin takipçisi olan ünlüler de mevcut.

Dört ana safhada tamamlana bu diyet içerisinde karbonhidrata minimum seviyede izin veriliyor. Kitabı aracılığıyla diyetin dünyaya yayılmasını sağlayan Dr. Dukan, bu beslenme fikrinde et haricinde her şeyi tüketmekten vazgeçerek obeziteden kurtulan birinden esinlenmiştir. Diyeti denedikten sonra oldukça faydalı ve başarılı sonuçlar elde ederek detayları zenginleştiren Doktor, ününü şu an neredeyse tüm ülkelere duyurmuş durumdadır.

Dukan Diyeti Aşamaları Nelerdir?

Atak, seyir, güçlendirme ve koruma olarak dört ana evreden oluşan Dukan diyeti nasıl yapılır diye merak edenler için detaylardan bahsedelim:

Atak evresi minimum 1, maksimum 7 gün süren sınırsız olarak yağsız proteine izin verilen ve vücuda protein şoku yaşatılarak hızlıca kilo verdiren bir evredir. Bu günlerde 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketmek oldukça önemlidir.

Seyir evresi kişinin ihtiyacına göre 1 yıla kadar uzayabilen, günde 2 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilmesini zorunlu kılan, yine yağsız protein içerikli yiyeceklerin ön planda olduğu ancak nişastasız sebzelere de yer verilen zengin çeşitliliği olan bir evredir.

Güçlendirme evresi hedef kilonun büyük kısmının verilmesiyle geçilen ve verilen kilonun daha sağlam bir yer kazanmasını hedefleyen evredir. Seyir evresine ek olarak bazı yağ ve karbonhidrat türlerine sınırlı şekilde izin verilen bu evrede yulaf kepeği tüketme miktarı da günlük 2.5 kaşığa çıkar.

dukan diyeti

Dukan Diyeti Aşamaları

Koruma evresi oldukça belirsiz sınırları olan ve verilen kiloyu korumayı hedefleyen nispeten en rahat dönemdir. Yulaf kepeği tüketiminin zorunlu olmaya devam ettiği bu evrede ağırlığını sabit kalsa da kurallar daha geniş bir hal alır ve diyet daha keyifli bir hal alır.

Dukan Diyeti’nde Neler Yenir?

Atak evresinde yağsız dana eti, tavuk ve balık, yumurtanın beyazı, yağsız süt ve süt ürünleri sınırsız olarak tüketilebilir. Az miktarda limon suyu ve turşuya da izin verilir. Ancak yulaf kepeği ve bol su tüketimi zorunludur.

Seyir evresinde bunlara ek olarak yağsız pişirilmesi tavsiye edilen sebzeler eklenir. Bu sebzeler genel olarak enginar, patlıcan, biber, marul, ıspanak, brokoli, lahana, kuşkonmaz, domates, mantar, yeşil fasulye, soğan, sarımsak, kabak, salatalık ve kereviz gibi sık bulunan faydalı sebzelerdir. Dukan diyeti yapmak için olmazsa olmazımız yulaf kepeği zorunluluğunu bu evrede de korur. Ek olarak günde 1 yemek kaşığı zeytinyağı kullanılabilir.

Güçlendirme evresinde belirli sıklıklarla bir porsiyon meyveye, yağlı peynir türlerine, baklagillere, kuzu etine izin verilir, hatta ödül öğünleri de bulunmakta olup ödüllerde istenen yemek yenebilir. Ancak bu evrede kiloyu korumak için kuralları çok iyi anlamış ve diyetin genel hatları dışına çıkmamış olmak gereklidir.

Dukan diyeti aşamaları içerisinde son sırada yer alan koruma evresi, ömür boyu sürdürülen birtakım sağlıklı beslenme ve yaşam alışkanlıklarını kapsayan bir programdır. Bu evreyi gözeterek yaşam boyu proteini ön planda tutmaya ve fiziksel aktivite devamlılığına dikkat etmek gerekir.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız:

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim