Sağlık

Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Dukan diyeti verdirdiği kiloların yanı sıra diyetisyenler arasında tartışmalara yol açan sıkı kurallarıyla da bilinen bir diyettir. Proteinin başrolde olduğu bu diyet sayesinde kiloları kasa dönüştürmek ve bu fitliği korumak mümkün olmaktadır. Dukan diyeti hakkında tüm merak edilenleri aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Koruma evresi oldukça belirsiz sınırları olan ve verilen kiloyu korumayı hedefleyen nispeten en rahat dönemdir. Yulaf kepeği tüketiminin zorunlu olmaya devam ettiği bu evrede ağırlığını sabit kalsa da kurallar daha geniş bir hal alır ve diyet daha keyifli bir hal alır.

Dukan Diyeti’nde Neler Yenir?

Atak evresinde yağsız dana eti, tavuk ve balık, yumurtanın beyazı, yağsız süt ve süt ürünleri sınırsız olarak tüketilebilir. Az miktarda limon suyu ve turşuya da izin verilir. Ancak yulaf kepeği ve bol su tüketimi zorunludur.

Seyir evresinde bunlara ek olarak yağsız pişirilmesi tavsiye edilen sebzeler eklenir. Bu sebzeler genel olarak enginar, patlıcan, biber, marul, ıspanak, brokoli, lahana, kuşkonmaz, domates, mantar, yeşil fasulye, soğan, sarımsak, kabak, salatalık ve kereviz gibi sık bulunan faydalı sebzelerdir. Dukan diyeti yapmak için olmazsa olmazımız yulaf kepeği zorunluluğunu bu evrede de korur. Ek olarak günde 1 yemek kaşığı zeytinyağı kullanılabilir.

Güçlendirme evresinde belirli sıklıklarla bir porsiyon meyveye, yağlı peynir türlerine, baklagillere, kuzu etine izin verilir, hatta ödül öğünleri de bulunmakta olup ödüllerde istenen yemek yenebilir. Ancak bu evrede kiloyu korumak için kuralları çok iyi anlamış ve diyetin genel hatları dışına çıkmamış olmak gereklidir.

Dukan diyeti aşamaları içerisinde son sırada yer alan koruma evresi, ömür boyu sürdürülen birtakım sağlıklı beslenme ve yaşam alışkanlıklarını kapsayan bir programdır. Bu evreyi gözeterek yaşam boyu proteini ön planda tutmaya ve fiziksel aktivite devamlılığına dikkat etmek gerekir.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu