Sağlık

Dudak Dolgusu Nedir? Yan Etkileri ve Riskleri Nelerdir?

Dudak dolgusu, daha dolgun ve daha şekilli dudaklara kavuşmak isteyenler için kullanılan malzemelere denir. En sık kullanılan dudak dolgusu malzemesi ise hyaluronik asittir. Dudak dolgusu estetik uygulaması, bu konuda uzman olan kişiler tarafından gerçekleştirilen, dudağa kaybettiği dolgunluğu ve şekli kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen estetik uygulamasıdır.

Dudak Dolgusu Ne Amaçla Kullanılır?

Dudak dolgusu, dudaklarının şeklinden ve dolgunluğundan memnun olmayanların tercih ettiği çok yaygın estetik müdahaledir. Uygulama aynı zamanda yaşlanmaya bağlı olarak dudak üzerinde görülen kırışıklıkların ortadan kaldırılması ve dudak bakımı için de sıklıkla tercih edilmektedir.

Dudak dolgusu yan etkilere sebep olur mu?

Dudak dolgusu uygulamasında dudağın iç dokusuna enjekte edilen madde hyaluronik asittir. Hyaluronik asit, insan vücudunda olan ve FDA tarafından kabul görmüş ürün olup,  yan etkileri geçicidir. Görülebilecek yan etkiler ise enjeksiyon yapılan dudak bölgesinde kızarıklık, hafif düzeyde şişlik ve hassasiyettir.

Dudak dolgusu yaptırırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Dudak dolgusu uygulamasında dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır.

  • Öncelikle uygulamayı yaptırmayı düşündüğünüz merkezin ve uzmanın güvenilir olması gerekmektedir.
  • Uygulanacak olan dudak dolgusu hacmi çok önemlidir. Bu aşamada uzman ve birey arasında doğru ve doğal dolgu miktarı konuşulmalıdır.
  • Sigara kullanımının 1 haftadan daha uzun bir süre için bırakılması dudak dolgusu için çok önemlidir.
  • Dudak dolgusundan sonra giyilecek kıyafetlerin rahat ve zararsız olması gerekmektedir.
  • Uygulama öncesinde kan sulandırıcı ilaçların kullanılmaması gerekmektedir.

Dudak dolgu uygulaması gibi nazolabial bölgedeki derin çizgilere de hyaluronik asit enjeksiyonu  sıklıkla uygulanmaktadır. Dilerseniz nazolabial dolgu uygulaması hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu