Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Dudak Çatlamasının Nedenleri Nelerdir? Dudak Çatlaması için Bitkisel Çözümler

Son Güncelleme:
 Dudak Çatlamasının Nedenleri Nelerdir? Dudak Çatlaması için Bitkisel Çözümler

Kış aylarında soğuğun, yaz aylarındaysa deniz suyu ve güneş ışınlarının etkisiyle kuruyup çatlayan dudaklar, estetik olarak verdiği rahatsızlıklar bir yana dursun, aynı zamanda başka hastalıkların da belirtisi olarak meydana gelebilir ve kişiyi gündelik yaşamında fonksiyonel olarak rahatsız edebilir. Dudak çatlaması nedenleri neler,  bitkisel tedavi yöntemleri neler, sorularının yanıtları ve konuyla ilgili tüm detaylar aşağıdaki yazımızdadır.

dudak çatlaması

Dudak Çatlaması Nedenleri Nelerdir?

Dudaklarda önce kuruma sonrasında üst deride çatlaklar oluşması farklı mevsimlerde farklı nedenlerden dolayı meydana gelir. Vitamin eksikliği yaşayan kişilerdeyse dudak çatlaması görülme sıklığı %80 gibi yüksek bir orana sahiptir.

Dudak çatlamasının temel nedeni bu bölgede nemin ve suyun kaybedilmiş olmasıdır. Kış günlerinde dudak çatlamasının nedeni rüzgar ve kuru hava olurken, yazın bu nedenler deniz suyuna ve güneş ışınlarına maruz kalma ya da yeterli su tüketmeme şeklinde olabilir. Sene içinde elbette vücut genel olarak dönem dönem su kaybının artmasıyla kuruluk sorunu yaşar ancak dudakların hassasiyeti gereği kuruluk her bölgede aynı şekilde görülmeyip dudaklarda daha sık yaşanır.

dudak çatlaması

Dudak Çatlaması için Nemlendirme

Yanlış beslenme dudak çatlamasının nedenleri arasında geniş bir yer tutar. A, B2, B3 vitaminlerinin eksik alınması hem dudaklarda çatlamaya yol açabilmekte hem de bu çatlamalar kan ve dolaşım yolu sorunlarını belirtisi olabilir. Çinko ise eksiliği halinde dudaklarda çatlamaya sorununa yol açan bir diğer sağlık sorunudur. Bu eksikliği doğal yollardan önlemek için kuruyemiş, kuru baklagil, peynir, dana eti tüketmek gereklidir.

Dudak çatlamasının çevresel değil tamamen kişisel kaynaklı bir diğer nedeniyse, kişinin yanlış kozmetik ve bakım ürünlerini tercih etmesinden kaynaklanır. Ucuz rujlar, yanlış güzellik kremleri gibi bilinçsizce seçilen ürünler, güzelleşmeye çabalarken sağlığımızdan olmamıza yol açmaktadır. Yanlış kozmetik ürünleri kullanmanın çatlamayla başlayan etkileri sonrasında yaralanma ya da enfeksiyona kadar giderek daha ciddi bir hal alabilir. Alınan rujların ambalajı okunarak içeriğinde propil galat ya da fenil salisilat bulunmadığından emin olmak gereklidir.

dudak çatlaması

Dudaklarda Çatlama

Sodyum loril sülfat, gayazulen gibi içeriklere sahip diş macunları piyasada nadir görülse de hala satışta olan ürünler olup, bu diş macunları dudaklarda çatlama sorununa yol açabilmektedir.

Gıda boyası alerjisi olup bunu fark etmeyen kişilerin renklendiricili ürünler tüketmesi dudaklarında çatlamayla sonuçlanabilir.  Akne ilaçları, B12 takviyesi ilaçları, vertigo ve tansiyon ilaçları da yan etki göstererek dudak kurutabilen diğer alerjik ilaçlardandır.

Dudak Çatlamasını Önlemenin Yolları Nelerdir?

Gün içinde mutlaka bol su tüketmek, su alımını yeşillik ve meyve tüketerek desteklemek beslenmeyle dudakları korumak için dikkat edilmesi gerekenlerdir. Çünkü vücudun genel bir susuzluk içinde olması dudak çatlamalarının en temel nedeni olup bu sorun ilk olarak ciltte, cilt üzerinde de dudaklarda kendini gösterir.

Dudakları yalnızca su tüketerek içeriden değil, nemlendirici ürünlerle dışarıdan desteklemek de dudak çatlaması için çözüm olacaktır. Bunun için hazır nemlendirici ürünler alacak kişilerin kaliteli ve müşteri memnuniyeti kazanmış markaları tercih etmeye özen göstermesi gerekir. Mümkünse kokusuz ve renklendiricisiz dudak nemlendiriciler kullanılmalı ve bunlar dudaklarda çatlama olmasa dahi düzenli olarak uygulanmalıdır.

Nem takviyesini sağlamak için kozmetik ürünlerin yanında gece boyu odayı nemlendirecek buhar makinelerinden faydalanmak mümkündür. Bu aletler sayesinde solunan hava daha kaliteli olacağı gibi cildin her bölgesi nemlenme fırsatı bulur.

dudak çatlaması

Dudak Çatlaması için Çözümler

Dudak Çatlaması için Bitkisel Çözüm Yolları Nelerdir?

Eve yetiştirilebilen bitkilerden aloe vera, içeriğindeki jeli cildimizde kullandığımız gibi dudaklarda da kullanmaya olanak veren oldukça şifalı ve özel bir bitkidir. Dudak nemlendirme için bir yaprak aloe vera uzun süre yeterli olacaktır.

Doğal dudak peelingleri hazırlayarak oluşan çatlamaları kolayca ortadan kaldırmak mümkündür. Bunun için bir tatlı kaşığı şeker, bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı balı karıştırıp ovma hareketiyle dudaklarınıza masaj yapın. Bu karışımı 5 dakika daha dudaklarda bekletip yıkayın ve uygulama sonrası nemlendirici ürün uygulayarak sonuçları daha etkileyici kılın.

Zeytinyağı, kaş bakımı için de kullanılan Hint yağı gibi bitkisel yağlar, dudaklarında hazır kozmetik ürünü kullanmak istemeyenler için oldukça faydalı dudak nemlendirici ürünlerdir.

Bir diğer dudak bakım ürünü de güllerle kolayca hazırlanabilir. Bir avuç yıkanmış gül yaprağını bir kase süt içinde birkaç saat yumuşaması için beklettikten sonra bu yaprakları mikserde ezip dudak maskesi olarak kullanabilirsiniz. Karışımı günde 3 defa ve uyumadan önce uygulamak oldukça hızlı ve başarılı sonuçlar verecektir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Bakan Müjdeyi Verdi! İşte Merak Edilen Covid-19 İlacı
12 06 2020 - 12:35
Elma sirkesi ve karbonatla yapılan doğal diş beyazlatma dişlere zarar veriyor
10 06 2020 - 12:03
Evde Yıkanabilir Kolay Maske Yapımı
9 06 2020 - 17:51
Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi
10 05 2020 - 19:50
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Yorum Yap