PS4 DualShock 4 PC’ye Nasıl Bağlanır?

NAVİGASYONDualShock 4 PC’ye Bağlama YöntemleriPS4 DualShock 4’ü Steam’e BağlamaDualShock 4 PC BağlamaPlayStation 4 DualShock 4 Özellikleri Konsol kontrolcülerini seviyor ve Windows PC’niz üzerinde de PlayStation 4’ün DualShock 4 kontrolcüsünü kullanmak istiyorsanız bu aslında kolaylıkla mümkün. Pek çok kişi PS4 DualShock 4 PC’ye nasıl bağlanır gibi sorular yöneltirken, rehberimizde DualShock 4’ü PC’ye bağlama konusunda yardımcı olacak […]

01.08.2018 - 11:25
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Konsol kontrolcülerini seviyor ve Windows PC’niz üzerinde de PlayStation 4’ün DualShock 4 kontrolcüsünü kullanmak istiyorsanız bu aslında kolaylıkla mümkün. Pek çok kişi PS4 DualShock 4 PC’ye nasıl bağlanır gibi sorular yöneltirken, rehberimizde DualShock 4’ü PC’ye bağlama konusunda yardımcı olacak ve püf noktalarını anlatacağız.

Sony PlayStation 4’ün DualShock 4 oyun kumandaları PC için de kesinlikle harika bir seçim ve hemen hemen her oyunda kullanmak mümkün. Kontrolcünün tek eksiği ise şu anda ses girişinin kullanılmıyor oluşu. Yani PlayStation 4 gamepad’ini PC üzerinde kullanacaksanız kulaklığı doğrudan bilgisayarınıza takmanız gerekecek.

Üstelik DualShock 4 deneyiminden faydalanmak için bir PS4 oyun konsoluna ihtiyacınız da yok. Kontrolcünün kendisi, bir Windows PC ve USB kablosu bütün ihtiyacınız olan ekipmanlar. Peki DualShock 4 PC’ye nasıl bağlanır?

DualShock 4 PC’ye Bağlama Yöntemleri

PS4 DualShock 4’ü Steam’e Bağlama

Popüler oyun platformu Steam, 2016 yılında bir güncelleme yayınlamış ve DualShock 4’ün artık PC üzerinde de kullanılabileceğini duyurmuştu.

Steam’in bildiğiniz gibi Big Picture modu da bulunuyor ve bunu da kullanarak tam bir konsol deneyimi elde etmek mümkün. PS4 DualShock kolu PC’de Steam ile kullanmanız için tek yapmanız gereken Steam’i açıp son güncellemeleri yapmak, ardından kontrolcüyü USB ya da Bluetooth aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayarak oyunları oynamak.

Maalesef bu çözüm herkes için işe yaramıyor çünkü tahmin edeceğiniz üzere her PC kullanıcısı Steam kullanmıyor. Peki Steam harici oyunlarda PS4 DualShock 4 kontrolcü nasıl çalışır?

DualShock 4 PC Bağlama

Yardımcı bir uygulama aracılığıyla gamepad’i PC’ye bağlayabilirsiniz. Bu programa DS4Windows adı verilirken, PS4 kontrolcüsünü PC’ye bağlama işlemini son derece kolay hâle getiriyor.

DS4Windows’u indirip sıkıştırılmış dosyaları bir klasöre çıkartın. Ardından klasör içinde iki dosya göreceksiniz. Bunlardan birisi DS4Updater.exe ve DS4Windows programının son sürücülerle güncel kalmasını sağlıyor. Yani gelecekte problem yaşamanız durumunda bu dosyayı çalıştırabilirsiniz.

İkinci dosya ise DS4Windows.exe ve programı bunu açarak çalıştıracaksınız. İlk kez çalıştırdığınızda size ayarlarınızı ve profilinizi kaydedeceği yeri soracak. Tavsiyemiz varsayılan ‘Appdata’ klasörünü kullanmanız olacaktır.

Ardından yeni bir pencere açılacak ve buradan da ‘Install the DS4 Driver’ seçeneğine tıklayın. Yavaş yavaş sona gelirken artık PS4 DualShock 4 kontrolcünüzü PC’ye takabilirsiniz. Bunu yapmak için iki yönteminiz var: USB kablosu ya da Bluetooth.

Program başarılı şekilde kurulduysa ve PS4 oyun kolunu da PC’ye taktıysanız zaten Windows algılayacak ve PC oyunlarını artık PS4 kumandasıyla oynayabileceksiniz. İkinci yöntem olarak Bluetooth da kullanabilirsiniz çünkü PS4 kontrolcüsü uzaktan çalışma özelliğine de sahip. Fakat bunun için bilgisayarınızda mutlaka bir Bluetooth alıcısının olması gerekiyor. Dizüstü bilgisayarların çoğunda bu bulunsa da, PC toplayan kişiler bazen işlerine yaramayacağı düşüncesiyle tercih etmiyor. Fakat yine de sorun değil çünkü kontrolcüyü USB ile de kullanabilirsiniz.

PlayStation 4 DualShock 4 Özellikleri

  • Oyuncuların video – ekran görüntüsü kaydedip paylaşabilmesine imkan tanıyan özel tuş.
  • Kontrolcünün ortasında yer alan touchpad – dokunmatik alan.
  • Mono hoparlör ve kulaklık girişi.
  • Ortalama 7-8 saat giden batarya.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim