1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Dövme Nedir? Nasıl Yapılır? Dövme Malzemeleri Nereden Bulunur?
Dövme Nedir? Nasıl Yapılır? Dövme Malzemeleri Nereden Bulunur?

Dövme Nedir? Nasıl Yapılır? Dövme Malzemeleri Nereden Bulunur?

A+A-

Uzun yıllardır kişilerin kendi bedenine onların tarzını yansıtan desenleri işletmek için kullandığı bir yöntem olan dövme, gençler başta olmak üzere pek çok kişinin tercihidir. Kişilerin kendi farkını göstermek adına yaptırdığı dövmeler elbette pek çok çeşide sahiptir. Dövme nedir ve nasıl yapılır konularının detaylarına aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dövme Nedir?

Deri üstüne işlenen kalıcı ya da geçici desenlere dövme adı verilir. Ustaları tarafından yapılan bu dövmelerin kalıcı olanları seneler içinde yapılan birkaç küçük rötuş haricinde bir ömür kişi tarafından taşınmakta, bu dövme desenleri renkli ya da renksiz olabilmektedir. Dövmenin kalitesiyse kişinin deri yapısına, dövmeyi yapanın yeteneğine, kullanılan malzemelere bağlı olarak değişir.

Dövmeyi Kim Yapar?

Dövme yapan kişilere hemen her şehirde rastlamak memnundur. Ancak dövme yapan kişiyi seçerken oldukça seçici ve dikkatli olmak gereklidir. Dövme yaptırmak için gerekirse başka şehirlere giderek uzman kişilere başvuranları dahi görmek mümkündür. Dövme yaptırmaya istekli kişinin karar vermeden önce farklı dövmecilerin çalışmalarını araştırması ve kararını bu şekilde vermesi gereklidir.

Dövme yapacak kişiyi seçerken tercih edilen dövme sanatçısının kaç senelik tecrübesi olduğu, yaptığı dövmelerin beğenilme oranı ve dövme tarzının kişilerin tercihine uygun olup olmadığı araştırmalıdır. Örneğin bazı dövme sanatçıları yalnızca sulu boya desenleri üzerine çalıştığından bu kişilere siyah beyaz renklerde bir dövme yaptırmak istenen sonucu vermeyebilir, yani kişinin uzmanlığı her açıdan değerlendirilmelidir.

Dövme Malzemeleri Nereden Alınır?

Dövme yaptırmak isteyenler kadar dövme yapmaya başlayacak kişiler için de konunun detayları önemlidir. Dövme malzemeleri bu işlemin en önemli kısımlarından olmakla birlikte, malzemelerin de iyi araştırılıp alınması gerekmektedir. Dövme malzemeleri temel olarak iğne ve boyalardan oluşmakta, bu iğnelerin gerekli hijyenik koşullara sahip olduğundan emin olunmalı, boyalarınsa ciltte alerjiye yol açmayan, plastik içermeyen kaliteli renklerde ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde dövme yapılan bölgede enfeksiyon, dövme renginin çabuk solması gibi sorunlar meydana gelebilir.

Dövme Nasıl Yapılır?

Dövme yapmak için elektronik bir dövme cihazı, iğne ve kullanılacak renklerde boyalar gereklidir. Dövme nasıl yapılır  sorusuna öncelikle geçici dövmeyle örnek vermek gerekirse, öncelikle desen deriye kopyalanır ve ince bir kürdan benzeri nesneyle kına gibi renkli malzemeler deriye işlenir, sonrasında yıkanarak fazla malzemeler sıyrılır ve desen işlenmiş olur.

Kalıcı dövme nasıl yapılır konusuna gelecek olursak, özel cihazın ucuna her kişide değiştirilen hijyenik iğne takılır ve ucuna boya alınarak bu boya deri altına işlenir. Milimetrik uçlu bu iğnelerle deriye işlenen boyalar dışarıdan bir desen görüntüsü verir ve deride bütünlük bozulmaz. Bu boyalar deri altında olduğundan yıkanmayla çıkmaz ancak boyanın kalitesine bağlı olarak sene içinde yenilemeler gerekebilir. Bazı kişiler için oldukça acılı olduğu belirtilen bu süreç kişinin acı eşiğine bağlı olarak oldukça rahat da geçebilmektedir. Dövmenin işlenmesi bittikten sonrasında kremlenerek bir süreliğine bakımının yapılması gereklidir. Böylece bu bölgedeki derinin kuruması ya da enfeksiyon kapması önlenir, çünkü deriye iğneyle yapılan işlem hassasiyet yaratabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.