1. HABERLER

 2. NEDİR?

 3. Dolmalık Biberin 7 Faydası Ve Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler
Dolmalık Biberin 7 Faydası Ve Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Dolmalık Biberin 7 Faydası Ve Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

A+A-

Bu lezzetli yemek, birçoğumuzun severek tüketmesi sebebiyle tanıdık geliyor, fakat faydaları lezzetinin çok daha ötesine geçiyor. Dolmalık biber, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenize yardımcı olacak birçok harika derecede önemli vitamin, antioksidan ve mineral içermektedir.

Hastalık, kalp hastalığı ve kanser riskini azaltmak istiyorsanız, dolmalık biberin faydalarını okumaya devam etmelisiniz.

Dolmalık Biberin 7 Faydası Ve Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Dolmalık Biberin Besin Değerleri

Dolmalık biber, Capsicum annum bitki türlerinin, gece kuşu sebzeleri olarak bilinen yiyecek ailesinin bir parçası olan bir çeşit grubudur. Botanik olarak, bu bir meyvedir, ama besleyici olarak bir sebze olarak kabul edilir. Bu türdeki diğer çeşitler, kapsaisin içeriği ile ünlüdür (acı biber, baharatlı tadı ile çoğu biber çeşidi), dolmalık biber ise herhangi bir kapsaisin içermez ve birçok kültürde “tatlı biberler” olarak adlandırılır.

En çok kırmızı, sarı ve yeşil olmak üzere çeşitli renkli dolmalık biber çeşitleri vardır. Ancak, onları daha seyrek olarak turuncu, kahverengi, beyaz ve lavanta renginde de bulabilirsiniz. Dolmalık biberlerin renkleri arasında da beslenme farklılıkları vardır. Örneğin; kırmızı dolmalık biber, yeşil bir dolmalık biberden sekiz kat fazla A vitamini içeriyor.

Dolmalık biberin faydaları ile ilgili en önemli etken, aşırı antioksidan konsantrasyonlarıdır. Bu kullanışlı sebzelerden sadece biri günlük önerilen C vitamini miktarının iki katından ve günlük ihtiyaç duyduğunuz A vitamini alımının dörtte üçünden fazlasını sağlayacaktır.

Ve en iyi kısmı? Dolmalık biber tükettiğinizde, vücudunuz tam da gerektiği miktarda vitaminleri emer ve güvenli bir şekilde geri kalanını vücuttan atar. Bu özellikle A vitamini için önemlidir, çünkü A vitamini takviyelerine aşırı doz verilmesi, ciddi yan etkilere neden olabilir. Ama bunu beslenmenizde tükettiğinizde böyle olmaz.

Bir orta boy kırmızı dolmalık biber (yaklaşık 119 gram) aşağıdakileri içerir:

 • 37 kalori
 • 5 miligram sodyum
 • 7 gram karbonhidrat
 • 5 gram şeker
 • 1 gram protein
 • 152 miligram C vitamini
 • 3726 uluslararası birim A Vitamini
 • 0,3 miligram B6 vitamini
 • 54.7 mikrogram folat
 • 2 gram lif
 • 5.8 mikrogram K Vitamini
 • 1,2 miligram niasin
 • 0,1 miligram tiamin

Dolmalık Biberin 7 Faydası Ve Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Dolmalık Biberin 7 Faydası

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

İnsanlar hızlı kilo vermenin sırrı olup olmadığını araştırırlar. Bu sorunun cevabı basit bir “evet” ten daha karmaşık, çünkü hızlı kilo vermek mümkün olsa da, uzun süre etkili olması için sağlıklı ve kalıcı bir şekilde yapılması gerekiyor.

Diyetteki kilo kaybı ipuçlarının birçoğu aperatif ve ev yapımı yemekler ile ilgisi vardır, çünkü sağlıklı aperatifler ve yemeğinizi kendiniz pişirerek kontrol etmek, sağlıklı kilonuzu korumak için yaşam tarzı diyetinin en önemli parçalarından ikisidir. Dolmalık biber, bu şekilde hem atıştırmalıklar hem de ev yapımı yemek olarak oldukça besleyicidir.

Porsiyon başına sadece 37 kalorili ile biberler vücudunuza çok sayıda besin sağlayabilir ve bir günde tükettiğiniz kalori miktarını en az düzeyde etkiler. Ayrıca birçok sağlıksız yiyecek yerine geçecek şekilde kullanmakta harikalar. Örneğin, sabah ortasında atıştırmalık bir gevrek tat ister misiniz? Patates cipsi yerine dilimlenmiş biber deneyin.

Kanser Ve Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Sağlıklı gıdalar gibi dolmalık biberler de diyetinizin düzenli bir parçası olduklarında kanser ve kalp hastalığı riskinizi azaltmada rol oynarlar. Dolmalık biber beslenmesi, oksidasyonun hücrelerinize verdiği zararı azaltmaya yardımcı olan, bitki bazlı antioksidanlar olan çok sayıda karotenoid listeler. Özellikle bu tür biberin kırmızı çeşidi çok yüksek miktarda beta-karoten, alfa-karoten, lutein ve zeaksantin içerir.

Karotenoidleri yüksek olan yiyecekleri (özellikle beta-karoten) tüketmenin kanser riskini ve vücudunuzdaki serbest radikal aktivitesini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

İlginç bir şekilde, dolmalık biberinizdeki antioksidanların etkinliğini daha da arttırmanın bir yolu onları buharda pişirmektir. Kaliforniya'da yapılan bir 2008 çalışmasında, buharda pişirilen biberlerin ve diğer çeşitli antioksidan bakımından zengin gıdaların “safra asidi bağlama kapasitesi” olarak adlandırılan bir aktivite artırıldığı tespit edildi.

Bu neden önemli? Artan safra asidi bağlama kapasitesi, safra asitlerinin vücudunuz yiyecekleri işlerken daha az dolaştırıldığı, kolesterolü daha verimli kullandığı ve vücudun yağ emilimini azalttığı ve kalp hastalığı riskini azalttığı anlamına gelir. Zayıf safra asidi bağlama kapasitesi, kanser riskinin artmasıyla da ilişkili olduğundan, bu biberlerden en iyi şekilde faydalanmak için buharda pişirmeye özen gösterin.

Dolmalık Biberin 7 Faydası Ve Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Sağlıklı Gözleri Destekler

Daha önce dolmalık biberlerde yüksek düzeyde antioksidan lutein ve zeaksantin bulunduğundan bahsettik. Bu iki antioksidanı, gözleri sağlıklı tutmak için tüketmek zorunludur. Yeşil dolmalık biberler yarım miligram lutein ve zeaksantine sahiptir, bu da onu antioksidanların en iyi doğal kaynaklarından biri yapar!

Lutein, yaşlı erişkinlerde körlüğün önde gelen nedeni olan makula dejenerasyonu için hali hazırda kabul görmüş bir doğal tedavi yöntemidir. Bu antioksidan, retinaya kolayca zarar verebilecek kısa dalga boylu UV ışığını filtreleyerek, bu hastalığa yol açan göz hücrelerinin dejenerasyonunu korumaya yardımcı olur. Harvard'daki araştırmacılar, günde sadece 6 miligram takviyeli luteinin bu hastalığı geliştirme şansınızı yüzde 43 azaltabileceğini keşfetti!

Zaten kataraktı olan yaşlı insanlar için, lutein görüşü iyileştirebilir. Gözle ilgili diğer faydalar arasında göz yorgunluğunu azaltmak, ışığı azaltmak ve parlama duyarlılığını ve akut görüşü iyileştirmek sayılabilir.

Bağışıklık Geliştirir

Dolmalık biber, birden fazla hastalık mücadele eder. A vitamininin yüksek varlığı, kanser gibi hem ciddi hem de soğuk algınlığı gibi daha kısa süreli hastalıklarla savaşmak için şarttır.

A vitamini desteğinin immün artırıcı faydaları, özellikle çocuklarda hastalığa yol açan vitamin eksikliklerine aşırı derecede duyarlı oldukları düşük ve orta gelirli ülkelerde, birçok araştırma yapılmıştır. Londra dışında yapılan bir çalışmada, A vitamini takviyesi çocuklukta ölüm oranını yüzde 24 şaşırtıcı bir şekilde artırırken, bu besin maddesindeki eksikliğin çocukların ishal ve kızamık gibi şeylere karşı bağışıklığını arttırdığını belirtti.

Önemli miktarda strese maruz kalırsanız, dolmalık biber, yüksek C vitamini içeriği nedeniyle bağışıklığınızı iyileştirmeye de yardımcı olabilir. Sistemlerinde yüksek miktarda C vitamini olan kişilerin soğuk algınlığından kansere kadar hastalıklara yakalanması daha düşüktür ve C vitamini, yüksek stres düzeyleriyle ilişkili zayıf bağışıklık sistemini düzeltmek için esastır.

Genel olarak, dolmalık biber, vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan ve aslında çoğu hastalığın kökündeki bir gıdadır.

Dolmalık Biberin 7 Faydası Ve Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Zihinsel Sağlığın Korunmasına Yardımcı Olur

Dolmalık biber beslenmesinde iyi olan vitaminler, birinci sınıf bilişsel sağlığı korumakta da faydalıdır. Bu yüzden dolmalık biber en iyi beyin besinlerinden biri olarak kabul edilir.

Dolmalık biberlerin bu tür bir yararı, bazen “mutlu hormonlar” olarak adlandırılan, serotonin ve norepinefrin düzeylerini artıran yüksek B6 vitamini varlığıdır. Düşük seviyeler genellikle DEHB gibi çeşitli zihinsel bozukluklarla ilişkilendirilmiştir.

Ayrıca B6 vitamini eksikliğinin yaşla birlikte gelen ve Alzheimer ve / veya demans riskini artırabilecek bilişsel bozulmaya katkıda bulunduğu da gösterilmiştir.

Cildi Parlatır Ve Sağlıklı Tutar

Sadece çok fazla miktarda C vitamini bağışıklık sisteminize iyi gelmez, aynı zamanda cildiniz için de harikadır! Bu, biberlerde bulunan karotenoidlerle birlikte cildinizin sağlığını iyileştirir ve kollajen üretimini arttırır.

Yüksek C vitamini seviyesine sahip kişiler, daha az kuru ve kırışmış cilde sahiptir ve ayrıca cilt kanseri riski daha düşüktür. Sağlıklı güneşlenme alışkanlıklarına ek olarak, cilt kanseri ile gıdalarla savaşmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Sağlıklı Hamileliği Teşvik Eder

Dolmalık biber, hamile anneler için hayati bir besin maddesi olan günlük önerilen folat miktarının yüzde 14'ünü içerir. Aslında, folat için günlük tavsiye, hamile kadınların doğum kusurlarını önleme ve doğmamış çocukları sağlıklı tutmadaki rolü nedeniyle yaklaşık yüzde 50 oranında artmaktadır.

Folat sadece doğum kusurlarını azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, sağlıklı nöral tüp gelişimini teşvik eder, doğumdan önce uygun bir doğum hızına büyüyen bir çocuğa yardım eder ve yüz ve kalbin düzgün gelişmesine neden olur.

Dolmalık Biberin 7 Faydası Ve Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Biberin Tarihi Ve İlginç Bilgiler

Biber binlerce yıldır birçok aile için popüler bir yiyecek olmuştur. Dolmalık biberin en eski sözü, 1699'da, Lionel Gofret'in, Amerika'nın Ithsmus'unda, Yeni Bir Yolculuk ve Amerika'nın İthsmus'unun Tanımı adlı kitabında büyüdüğünü anlatırken geçmiştir. Yine 1774'te Edward Long, şu anda Jamaika'da yetişen çeşitli biber çeşitleri hakkında yazarken dolmalık biberlerden bahsetti.

İlginç bir şekilde, “biber” terimi, bu yiyeceklere Christopher Columbus tarafından Amerika'dan Avrupa'ya geri getirilirken verildi. İlk adı taşıyan karabiber ile pek az ortak yönleri olsa da, şu anda biber olarak bildiğimiz farklı türlerin baharatlı tadı, aynı ailenin bir üyesi olduğunu düşünmesine neden oldu. Çan çeşidi, çan şeklindeki şekli nedeniyle böyle adlandırılmıştır.

Dolmalık biber, eşsizdir çünkü Capsicum annum türündeki diğer çeşitlerde bulunan kapsaisin yoktur. Bir genin resesif formu nedeniyle bu, yanma hissi olmadan sadece tatlı lezzet sağlayan tek biber çeşididir.

Dolmalık Biberin 7 Faydası Ve Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Biber Nasıl Seçilir ve Hazırlanır?

Tüm dolmalık biberler eşit olarak yetiştirilmez, bu yüzden alışverişinizde dikkatli olun. 2016 Kirli Düzine Listesini organik olmayan formda olan pestisitlerin büyük konsantrasyonuna sahip olarak Environmental Working Group (EWG) tarafından tanımlanan gıdalardan biridir. Dolmalık biberinizi organik olarak satın almak yalnızca pestisitlerin varlığından dolayı değil, aynı zamanda organik dolmalık biberlerin çok daha iyi bir antioksidan yükü içerdiğinden önemlidir. Polonya'daki araştırmacılar, 2012'de organik dolmalık biberlerin “organik olmayan çeşitlerle karşılaştırıldığında anlamlı olarak daha fazla C vitamini, toplam karotenoidler, β-karoten, α-karoten, cis-β-karoten, toplam fenolik asitler ve flavonoidler” içerdiğini keşfetti.

Çoğu meyve ve sebzede olduğu gibi, biber ne kadar taze olursa lezzeti o kadar iyi olur.

Hazırlık yöntemleri bu kullanışlı sebzelerle sınırsızdır. Onları çiğ yiyebilir, kızartabilir ya da çoğu zaman yaptığımız gibi pirinç veya bulgur ile doldurabilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, buharda pişirmek özellikle besin değerlerini arttırır, bu yüzden tariflerinize biber eklerken bunu sık sık yapmanızı öneririz.

Dolmalık Biberin 7 Faydası Ve Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Biberin Olası Yan Etkileri

Dolmalık biberlere karşı alerji mümkündür yedikten hemen sonra egzama, kaşıntı, burun tıkanıklığı veya sindirim sorunları gibi alerjik reaksiyon belirtileri olduğunu tespit ederseniz, hemen yemeyi bırakın ve derhal doktorunuza başvurun.

Biber yedikten hemen sonra kramp, şişkinlik, ishal veya kusma yaşarsanız, bunlara karşı alerjik olmayan bir intoleransınız da olabilir. Bunu gibi durumlarda da derhal doktorunuza danışın.

Dolmalık Biber Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dolmalık biberleri, en çok yeşil, kırmızı ve sarı olan çeşitli renklerde bulabilirsiniz. Farklı renkler farklı beslenme içeriği taşır.

 • Dolmalık biberler, ailenin acı olmayan tek üyesidir, çünkü onlar kapsaisin içermez.
 • Dolmalık biber (besinsel olarak), sağlıklı bir bağışıklık sistemine katkıda bulunan ve hastalık riskini azaltan inanılmaz derecede yüksek miktarda C ve A vitamini içerir.
 • Biberlerde bulunan antioksidanlar, gözleri ve cildi sağlıklı tutar ve beyni en üst düzeyde çalıştırabilir.
 • Dolmalık biber içindeki folat, hamile annelerin bebeklerini sağlıklı şekilde büyütmelerine yardımcı olur.
 • Dolmalık biberden ilk olarak 17. yüzyılda ortak bir gıda maddesi olarak bahsedildi.
 • Organik dolmalık biber satın almak özellikle önemlidir, çünkü aksi halde çok fazla yüksek derecede böcek ilacına maruz kalmış olabilir. Organik dolmalık biberler ayrıca organik olmayan versiyonlardan önemli ölçüde daha fazla antioksidan içerir.
 • Bu oldukça nadir olmasına rağmen dolmalık biberlere alerji gelişebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.