Genel

Dokuz İşçinin Elini Kaybettiği Fabrikaya Öyle Bir Reklam Panosu Yerleştirildi ki İnsanlığımızdan Utandık!

Gaziantep’teki bir fabrika, son sekiz yıl içinde dokuz işçinin elini kaybetmesi nedeniyle ‘mezbaha’ olarak anılmaya başladı. Bu durum, fabrikanın girişine yerleştirilen reklam panosuyla daha da vahim bir hal aldı ve ‘pes’ dedirtti. Bu durum, iş güvenliği konusundaki ciddiyetsizliği ve ihmali gözler önüne sererken asılan pano insanlığımızdan da utandırdı.

Gaziantep’te son on yılda 427 işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiği belirtildi. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi tarafından açıklanan ‘Gaziantep İş Cinayetleri Raporu’na göre bu trajik durumun yaşandığı yerlerden biri de Gaziantep’in hızla büyüyen firmalarından Akınal Tekstil.

Bu firma, İstanbul Sanayi Odası’nın “500 büyük sanayi kuruluşu” listesinde yer alıyor ve Saim ve Suat Akınal kardeşlere ait Akınal Sentetik Tekstil ve Koza Polyester adlı iki şirketi bünyesinde barındırıyor.

Akınal Sentetik Tekstil’de son 8 yılda en az 9 işçi ellerini kaybetti, bir işçi ise yaşamını yitirdi.

Ali Zorkuşçu adlı işçi, 8,5 yıl çalıştığı Akınal Sentetik’te bu yılın ocak ayında sol elini makineye kaptırdı ve eli kurtarılamayarak ampute edildi. Ali, yaşadığı bu acı olay sonrası “Fabrika değil mezbaha burası” şeklinde tepkisini ortaya koydu.

2017 yılında ise 21 yaşındaki Halil Tapar adlı genç bir işçi ise sarıcı denilen makinenin silindiri arasında sıkışarak hayatını kaybetti.

Ali Zorkuşçu (solda) – Halil Tapar hayatını kaybetti (sağda)

Akınal Tekstil’in bulunduğu Gaziantep (OSB) girişinde billboardlarda yer alan reklam ise pes dedirtecek türden. Reklam panosunda “El cerrahisi 7/24 yanınızdayız” yazıyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/dokuz-iscinin-elini-kaybettigi-fabrikaya-oyle-bir-reklam-panosu-yerlestirildi-ki-insanligimizdan-utandik-1170152

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu