Doktorlardan Yaşlı Bireylere Uyarı

Uzman doktorlar tarafından yaşlılara sağlıklı bir yaşam sürmeleri için beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiği belirtildi.

24.11.2017 - 2:31
24.11.2017 - 2:31
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemi olduğu gibi insan yaşamının bir de yaşlılık dönemi bulunmaktadır. Özellikle bu dönemde vücut yenilenmesi, direnci ve gücü azaldığı için çeşitli hastalıklara da açık hale gelmektedir. Ayrıca yıllardır yaşadığı sorunlar, dış etkenler ve diğer sorunlar sonrasında yaşlı bireylerde çeşitli hastalıklar oluşabilir. Ancak bireylerin özellikle gençlik döneminden başlayarak kendisine dikkat etmesi ya da ilerleyen yaşlarda çeşitli besinlerden uzak durması halinde sağlıklı bir yaşam sürmesi mümkündür.

Bilindiği üzere yaşlı bireylerin metabolizması ve diğer organları, genç bireylere bağlı olarak çok daha farklı çalışmaktadır. Bu sebeple yaşlı bireyler hem kendisini yoracak hem de organlarına zarar verecek işlemlerden uzak durmalıdır.

Beslenmeye Dikkat Edilmesi Gerekiyor

Özellikle yaşlı bireyler için dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de beslenmedir. Başta yağlı yiyecekler olmak üzere hamur işi ya da ağır besinlerden uzak durulması gerekiyor. Bunun yanı sıra alkol, sigara gibi kötü alışkanlıkları da bırakmaları halinde organların sağlığı artış göstermekte, ölüm riski azalmaktadır. Yaşlı bireylerin bol miktarda yağlı yemesi halinde ise damar tıkanıklıkları, kalp krizi gibi riskler ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple mutlaka kendisine beslenme konusunda dikkat etmelidir.

Bunun yanı sıra günlük hayatta yaptığı aktiviteleri abartmaması ancak hiç de hareketsiz kalmaması gerekir. Sürekli olarak hareketsiz kalan vücutta çeşitli hastalıklar ortaya çıkabileceği gibi bireyin kendisini zorlaması halinde de kalp problemleri oluşacaktır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim