Doğurganlığı Artırmanın Basit Yolları

NAVİGASYONDoğurganlık ve Yumurtlama DöngüsüDoğru Günlerde Cinsel İlişkiye GirmekToksinlerden ArınmakStresten Kaçınmak Kadınların genelde yumurtlama dönemi düzenli bir şekilde gerçekleşse de bazı kadınlar için gebe kalacak nitelikte yumurta üretimi mümkün olmayabilir. Ancak bazı ipuçlarını takip ederek doğurganlığı artırmak mümkün olmaktadır. Bu basit ipuçlarını öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Doğurganlık ve Yumurtlama Döngüsü Kadınların ergenliğe girerek regl olmaya […]

24.09.2018 - 22:12
24.09.2018 - 22:18
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Kadınların genelde yumurtlama dönemi düzenli bir şekilde gerçekleşse de bazı kadınlar için gebe kalacak nitelikte yumurta üretimi mümkün olmayabilir. Ancak bazı ipuçlarını takip ederekdoğurganlığı artırmakmümkün olmaktadır. Bu basit ipuçlarını öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

doğurganlığı artırmak

Doğurganlık ve Yumurtlama Döngüsü

Kadınların ergenliğe girerek regl olmaya başlamasıyla birlikte doğurganlığı da kazanılmış olur. Menopoz dönemine kadar bu özellik korunur. Aile planlaması yapanlar içinregl düzensizliğiiçin tedavi olmak yani regl tarihlerine dikkat etmek önemlidir.

Kadının gebe kalabilmesi için cinsel ilişkiye girerken en uygun günleri yani yumurtlama sürecini tercih etmesi gerekmektedir. Vajinal bölgede sıcaklık ve esnek bir yapı yumurtlama dönemine ait belirgin bulgulardandır.

Bir sene boyunca gebe kalmak için uğraşan anne adaylarının bu sürecin sonunda gebe kalamaması halinde bir uzmana başvurması tavsiye edilir. Konuyla ilgili olarakKadınlarda Kısırlık: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi yazımızdan detayları öğrenmeniz mümkündür.

35 yaş üstü anne adaylarının birtakım testlere tabi tutularak gebe kalamama nedenini öğrenmesi ve 6 aylık bir deneme sürecinden sonra tekrar doktor değerlendirmesine tabi tutulması önerilir.

Tüm bu durumlar haricinde genelde sağlıklı bir ilişkide birkaç aylık deneme neticesinde anne adayı gebe kalmaktadır.

Birtakım nedenlerden gebe kalamadığını ve bu birkaç aylık dönemi bitirdiği halde henüz gebe olmayan anne adayları içindoğurganlığı artırmanın yollarıoldukça basit olabilmektedir.

Doğru Günlerde Cinsel İlişkiye Girmek

Doğurganlığın en üst seviyede olduğu iki regl döngüsünün tam ortasında yer alan günler, cinsel birliktelik neticesinde hamile kalmak için en ideal tarihlerdir.Doğurganlığı artırmak mümkün mü sorusunun yanıtı pek çok faktöre bağlı olsa da bu konuda en temel kural doğru tarihlerde bulunulduğuna dikkat etmektir.

Pek çok anne ve baba adayı birliktelik yaşadığı tarihlere dikkat etmez ve çocuk sahibi olmayı beklemektedir. Ancak hamilelikle sonuçlanan bir ilişki için en ideal zaman yumurtlamanın gerçekleştiği ilk 24 ila 48 saat arasıdır. Kadınların her ay regl döngüsü yaşadığı düşünülürse bu da çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin sene içinde 12 kez şansı olduğu anlamına gelir.

doğurganlığı artırmak

Toksinlerden Arınmak

Gün içinde pek çok toksik maddenin etkisinde kalıyoruz ve bu durum yumurta ya da sperm sayısı ve kalitesinde düşüş anlamına geliyor. Bu nedenle hamile kalmak için vücudu kirlilik, zararlı yiyecekler gibi toksik etkenlerden arındırmak gerekiyor.

Vücudu arındırmak ve hamileliğe hazırlanmak için dikkat edebileceğiniz öneriler şu şekildedir:

 • Mevsimine uygun taze meyve ve sebze tüketmeye ve bu ürünlerin organik olmasına dikkat edin.
 • Musluk suyu içmeye ara vererek doğru pH değerinde hazır su tüketin.
 • Amonyak içeren kimyasal temizleyiciler yerine bitkisel ve doğal ürünlerle temizlik yapın.
 • Kullanılan kozmetik ürünlerinin içeriklerinin doğal olmasına dikkat edin.
 • Mikrodalga fırınlardan uzak durun, bu fırınlarda ısıtılan ürünleri tüketmemeye çalışın.
 • Kahve, alkol ve sigarayı tamamen bırakın.
 • Hücre yenilenmesinde rol oynayan proteinlerden yeterince faydalanmak için tavuk ve balığa her öğünde yer verin. Özellikle balık tüketmenin gebe kalmak kadargebe sağlığıüzerinde de rol oynadığı unutulmamalıdır.
 • Balık tüketmeyi sevmeyenler için beslenmede balık yerine tüketilebilecek gıdalar için şans vermek faydalı olacaktır.
 • Tam tahıllı bitkileri de beslenme listenizden eksik etmeyin. Örnek vermek gerekirse ay çekirdeği, badem, ceviz gibi tohumlar omega 3, E vitamini gibi içeriklerce oldukça zengindir.
 • Tam tahıllı ürünleri rafine ürünler yerine tüketmeyi alışkanlık haline getirin; esmer pirinç, yulaf gibi…
 • Doğal östrojen salgılanmasında rol oynayan soyanın önemini fark edin ve farklı soya ürünlerini hayatınıza katın.
 • Yumurtlama sürecini insülin direncini artırarak dolaylı şekilde etkileyen karbonhidrat türevlerinden uzak durun. Bunlara beyaz şeker, beyaz ekmek ve makarna örnek verilebilir.

Stresten Kaçınmak

Depresyon, anksiyete gibi psikolojik problemler hormonlarla direkt olarak ilişkilidir. Erkeklerde sperm sayısını azaltan bu durumlar kadınlardaysa yumurtlama tarihinde değişiklikler ve yumurta kalitesinde düşüş olarak yansır.

Hamile kalma konusunda başarısız olmak pek çok çifti daha çok strese sokar ve sorun hormonlardan kaynaklıysa sürecin uzamasına yol açabilir.

doğurganlığı artırmak

Yani stresin hamile kalmak konusunda direkt ve olumsuz bir etkisi vardır. Anne olma stresi içerisine giren anne adayı çabalarına karşın bu stresin nedeniyle sonuç alamayabilir. Ancak bu tehlikeli bir döngüye girmek anlamına gelmekte ve stresin biyolojik etkileri çiftleri istediği sonuçtan uzaklaştırmaktadır.

Gün içinde stresten kurtulmak için nefes egzersizleri uygulamak gibi anlık çözümler de geliştirmenin faydaları görülebilir.

Özetle, hem anne hem baba adayının kendine iyi bakmak kadar konuya dair korkularından uzaklaşması ve konuya rahatlıkla bakması gerekmektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim