Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler

Son Güncelleme:
 Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler

Hamile kadınlar için bebeğinin doğacağı büyük gün yaklaştıkça heyecan ve stres en üst seviyede olmakta, doğumu olabildiğince sakin ve sorunsuz geçirmek en büyük gündem halini almaktadır. Bu nedenle hem geleneksel hem trend olmuş yöntemlerle doğumu kolaylaştırmak ve anne adayı için olabildiğince eğlenceli hale getirmek gerekir. Öncesinde, esnasında ve sonrasında doğumu olabildiğince rahat geçirmenin yollarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

doğumu kolaylaştırma

Doğumu Kolaylaştırma

Doğum Sancısı Nedir?

Doğum sancısını kontrol etmek doğumu rahat geçirmenin temel hedefidir. Ancak bu sancının ne şiddetle ve süreyle olacağını bilmek mümkün olmadığı için genel ve tek bir çözümden bahsetmek mümkün değildir.

Doğum sancısı, birçok farklı etmeden oluşur, bebeğin rahimdeki duruşu, büyüklüğü, annenin kasılmalarının sıklığı ve yarattığı etkinin şiddeti bu etmenlerden birkaçıdır.

Doğum sancısı bebeğin gelişi anlamına gelse de kasılmalar saatleri bulabilir.

Doğum Öncesinde Uygulanan Yöntemler

Daha sakin geçen ve hızlı biten bir doğum için hamilelik süresince bu özel ana hazırlık yapmak gereklidir. Hamileliğin farklı aylarında farklı egzersiz programları izlenebilir.

doğumu kolaylaştırma

Doğum Kolaylaştırma için Egzersiz

Bebeğin gelişini kolaylaştırmak adına yapılan doğru egzersizlerin mutlaka faydası görülecektir.Çünkü serviks yani rahim ağzının düzenli uyarı almasıyla ağrılar azalır; Kegel egzersizleri, hamile pilatesi, yoga, yüzme, yürüyüş gibi ritmik ve kadın sağlığına yönelik egzersizler anne adayının ilişkili kaslarını güçlendirerek doğum hazır hale getirir. Doğumu kolaylaştıran ve evde yapılan egzersizler sayesinde doğum öncesinde de sonrasında da pek çok fizyolojik fayda sağlanacaktır.

Bebeğin gelişini kolaylaştırmada anne adayının dengeli beslenmesi büyük rol oynar. Gün içinde bol sıvı tüketmek ve uyku düzenine dikkat etmek bu diyetin olmazsa olmaz parçalarıdır. Bol meyve tüketmek ve bu meyvelerin olgun olanlarını seçmek, ızgara ve yağsız et tüketmek annenin hormonal seviyesini, psikolojik durumunu ve dolaylı olarak bebeğin de sağlığını olumlu şekilde etkiler.

Kasılma Esnasında Uygulanan Yöntemler

Doğum süresini kısaltmak için kasılmaların başlamasıyla birlikte denenebilecek doğum kolaylaştırıcı yöntemler mevcuttur. Ilık bir duş almak kasları rahatlatarak kasılmalara bağlı gelişen ağrıları azaltırken doğum anına kadar video izlemek ya da müzik dinlemek de annenin rahatlamasına yardımcı olabilir.

doğumu kolaylaştırma

Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler

Sürecin daha kolay geçmesi için önemli olan hormonal dengeye odaklanmaktır. Örneğin meme uçlarını sıkmak oksitosin hormonunun salınmasını sağlar ve bu hormon rahim kasılmalarını düzenler. Kasılmaların şiddet kazandığı anlarda yavaş soluk alıp verme ya da masaj yapmak annenin rahatlamasına destek olur.

Endorfin hormonu salgılanmasını sağlayan masaj tekniklerinin uygulanmasında baba adayı anneye yardımcı olabilir. Ancak bundan bağımsız olarak da doğumu kolaylaştıran öneriler içerisinde güvenilen yakın birinin annenin yanında bulunması tavsiye edilir. Annenin korktuğu ya da heyecanlandığı anlarda yanında sesiyle ve dokunmasıyla onu sakinleştirecek birinin bulunması ve bu özel anların sevilen biriyle paylaşılması oldukça iyi bir fikirdir.

doğumu kolaylaştırma

Doğum Kolaylaştırma için Nefes

Kasılma Sonrasında Uygulanan Yöntemler

Doğum başlamasıyla birlikte kasılma sancılarını azaltmak için kalça dengesini sağlamaya çalışmak gereklidir. Kalçayı eşitleyince öne doğru biraz kayarak beklemek bebeği itmeyi kolaylaştıracaktır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Çocukları hastalıktan korumanın yolları
4 10 2020 - 09:46
Güçlü bağışıklık için 7 doğal öneri
2 10 2020 - 09:21
Sağlıklı yaşam için sofranızdan eksik etmemeniz gereken 10 besin
29 09 2020 - 16:51
Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları
29 09 2020 - 16:37
Meyve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler
23 09 2020 - 09:13
Evde diş beyazlatmak için doğal çözümler
22 09 2020 - 13:49
Yorum Yap