Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler

NAVİGASYONDoğum Sancısı Nedir?Doğum Öncesinde Uygulanan YöntemlerKasılma Esnasında Uygulanan YöntemlerKasılma Sonrasında Uygulanan Yöntemler Hamile kadınlar için bebeğinin doğacağı büyük gün yaklaştıkça heyecan ve stres en üst seviyede olmakta, doğumu olabildiğince sakin ve sorunsuz geçirmek en büyük gündem halini almaktadır. Bu nedenle hem geleneksel hem trend olmuş yöntemlerle doğumu kolaylaştırmak ve anne adayı için olabildiğince eğlenceli hale […]

20.07.2018 - 22:56
21.07.2018 - 18:33
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Hamile kadınlar için bebeğinin doğacağı büyük gün yaklaştıkça heyecan ve stres en üst seviyede olmakta, doğumu olabildiğince sakin ve sorunsuz geçirmek en büyük gündem halini almaktadır. Bu nedenle hem geleneksel hem trend olmuş yöntemlerle doğumu kolaylaştırmak ve anne adayı için olabildiğince eğlenceli hale getirmek gerekir. Öncesinde, esnasında ve sonrasında doğumu olabildiğince rahat geçirmenin yollarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

doğumu kolaylaştırma

Doğumu Kolaylaştırma

Doğum Sancısı Nedir?

Doğum sancısını kontrol etmek doğumu rahat geçirmenin temel hedefidir. Ancak bu sancının ne şiddetle ve süreyle olacağını bilmek mümkün olmadığı için genel ve tek bir çözümden bahsetmek mümkün değildir.

Doğum sancısı, birçok farklı etmeden oluşur, bebeğin rahimdeki duruşu, büyüklüğü, annenin kasılmalarının sıklığı ve yarattığı etkinin şiddeti bu etmenlerden birkaçıdır.

Doğum sancısı bebeğin gelişi anlamına gelse de kasılmalar saatleri bulabilir.

Doğum Öncesinde Uygulanan Yöntemler

Daha sakin geçen ve hızlı biten bir doğum için hamilelik süresince bu özel ana hazırlık yapmak gereklidir. Hamileliğin farklı aylarında farklı egzersiz programları izlenebilir.

doğumu kolaylaştırma

Doğum Kolaylaştırma için Egzersiz

Bebeğin gelişini kolaylaştırmak adına yapılan doğru egzersizlerin mutlaka faydası görülecektir.Çünkü serviks yani rahim ağzının düzenli uyarı almasıyla ağrılar azalır; Kegel egzersizleri, hamile pilatesi, yoga, yüzme, yürüyüş gibi ritmik ve kadın sağlığına yönelik egzersizler anne adayının ilişkili kaslarını güçlendirerek doğum hazır hale getirir. Doğumu kolaylaştıran ve evde yapılan egzersizler sayesinde doğum öncesinde de sonrasında da pek çok fizyolojik fayda sağlanacaktır.

Bebeğin gelişini kolaylaştırmada anne adayının dengeli beslenmesi büyük rol oynar. Gün içinde bol sıvı tüketmek ve uyku düzenine dikkat etmek bu diyetin olmazsa olmaz parçalarıdır. Bol meyve tüketmek ve bu meyvelerin olgun olanlarını seçmek, ızgara ve yağsız et tüketmek annenin hormonal seviyesini, psikolojik durumunu ve dolaylı olarak bebeğin de sağlığını olumlu şekilde etkiler.

Kasılma Esnasında Uygulanan Yöntemler

Doğum süresini kısaltmak için kasılmaların başlamasıyla birlikte denenebilecek doğum kolaylaştırıcı yöntemler mevcuttur. Ilık bir duş almak kasları rahatlatarak kasılmalara bağlı gelişen ağrıları azaltırken doğum anına kadar video izlemek ya da müzik dinlemek de annenin rahatlamasına yardımcı olabilir.

doğumu kolaylaştırma

Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler

Sürecin daha kolay geçmesi için önemli olan hormonal dengeye odaklanmaktır. Örneğin meme uçlarını sıkmak oksitosin hormonunun salınmasını sağlar ve bu hormon rahim kasılmalarını düzenler. Kasılmaların şiddet kazandığı anlarda yavaş soluk alıp verme ya da masaj yapmak annenin rahatlamasına destek olur.

Endorfin hormonu salgılanmasını sağlayan masaj tekniklerinin uygulanmasında baba adayı anneye yardımcı olabilir. Ancak bundan bağımsız olarak da doğumu kolaylaştıran öneriler içerisinde güvenilen yakın birinin annenin yanında bulunması tavsiye edilir. Annenin korktuğu ya da heyecanlandığı anlarda yanında sesiyle ve dokunmasıyla onu sakinleştirecek birinin bulunması ve bu özel anların sevilen biriyle paylaşılması oldukça iyi bir fikirdir.

doğumu kolaylaştırma

Doğum Kolaylaştırma için Nefes

Kasılma Sonrasında Uygulanan Yöntemler

Doğum başlamasıyla birlikte kasılma sancılarını azaltmak için kalça dengesini sağlamaya çalışmak gereklidir. Kalçayı eşitleyince öne doğru biraz kayarak beklemek bebeği itmeyi kolaylaştıracaktır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim