Doğum Sonrası Kiloları Nasıl Verilir?

Hamilelik dönemi çok özel ve güzel bir dönemdir. Ancak hamilelikte doğal olarak alınan kilolar hem hamilelikte doğum sonrasında başımıza iş açabilir. Hamilelik dönemde bazı kadınlar sadece 8 kilo alırken bazıları 30 hatta 40 kilo alabiliyor. Bir kadın hamile kaldığı zaman kanının hacmi ortalama 2 kg artabilir. Bunun üzerine bebeğin kilosunu, bebeğin bulunduğu ortam sıvısının kilosunu […]

05.08.2018 - 23:20
05.08.2018 - 23:20
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Hamilelik dönemi çok özel ve güzel bir dönemdir. Ancak hamilelikte doğal olarak alınan kilolar hem hamilelikte doğum sonrasında başımıza iş açabilir. Hamilelik dönemde bazı kadınlar sadece 8 kilo alırken bazıları 30 hatta 40 kilo alabiliyor.

Bir kadın hamile kaldığı zaman kanının hacmi ortalama 2 kg artabilir. Bunun üzerine bebeğin kilosunu, bebeğin bulunduğu ortam sıvısının kilosunu da katıp ödem veya göğüs büyümesini hesaba katmasak bile ortalama 7 kg civarı etmektedir. Yani eğer beden kütle indeksiniz fazla yüksek değilse 5 kg almak normal değildir. Ortalama bir kadın hamilelik döneminde 12 kg alır ve bu yeterli olur. Doğumdan sonra ise geride 5 kg gibi bir sayı kalmaktadır. Bu nedenle 4. aydan sonra zayıflamak amacıyla yetersiz beslenme oldukça zararlıdır. Önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenmektir.

 1. Gerçekçi olun.

Gazetelerde, internette ya da televizyonda duyduğunuz kilo verme rakamlarına inanmayın. Doğum kiloları zamanla verilir. Herkesin vereceği kilo sayısı değişiklik gösterir. Önemli olan bu kiloları sağlıklı vermektir. Sabırlı olun.

 1. Şok diyetlerden uzak durun.

Şok diyetler çok kısa sürede ciddi miktarlarda kilo vermenizi sağlayan düşük kalorili diyetlerdir. Bunlardan uzak durulması gerekir. Bebeğinizi doğurduktan sonra vücudunuzun toparlanması ve onarılması için iyi beslenmeye ihtiyacı vardır. Bebek emziriyorsanız da normalden fazla miktarda kalori almanız gerekmektedir. Normalde aldığınız kalori miktarından 400 – 500 kalori fazla almanız gerekmektedir.

 1. Bebeğinizi emzirin

Emzirme işlemi yapılan araştırmalara göre annelerin kilolarından 6 aylık süreçte tamamen kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Bununla beraber bebeğinizi emzirmenin hem size hem de bebeğinize birçok faydası vardır.

 • Bebeğinize besin sağlar. Anne sütü, bebeğin ilk altı aydaki gelişimi için gereken bütün bileşenlere sahiptir.
 • Bebeğinizin bağışıklık sistemini destekler. Anne sütü, bebeğinizin bağışıklığını arttırır böylelikle bakteri ve virüslere karşı savaşında yardımcı olur.
 • Rahim daralmasını sağlar.
 • Hasta olma riskinizi azaltır. Emziren annelerde tip 2 diyabet, göğüs ve yumurtalık kanseri ve doğum sonrası depresyon görülme riski çok daha düşüktür.

 1. Kalorilerinizi sayın

Aldığınız kalorileri düzenli olarak saymak, günde ne kadar kalori aldığınızı kontrol eder. Böylelikle ihtiyacınızdan fazla yemenize engel olur. Kalori cetveli ve mutfak terzisi yardımıyla ne kadar kalori aldığınızı rahatça ölçebilirsiniz ya da bunun için geliştirilen mobil uygulamaları kullanabilirsiniz.

 1. Lifli Gıdalarla Beslenin

Lif oranı yüksek olan besinler kilo vermenizi sağlar. Lifli besinler sindirimi yavaşlatır, açlık hormonlarını azaltır ve böylelikle daha uzun süre tok hissedersiniz.

 1. Sağlıklı proteinler ile beslenin.

Proteinler metabolizmayı hızlandırır, iştahınızı kapatır ve böylelikle kalori tüketiminizin azalmasına neden olur.

 1. Spora başlayın

Yürüme, koşma, bisiklet sürmek gibi kardiyo çalışmalarını yapmak hem kilo vermenize hem de sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Durumunuza en uygun egzersizleri araştırıp düzenli olarak uygulamanız sizin yararınıza olacaktır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim